شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:36 منتشر شده در مورخ: 1398/06/02 شناسه خبر: 1515257

آس بادهای سیستان در انتظار ثبت جهانی/قلعه رستم امن ترین اثر باستانی شمال سیستان و بلوچستان است

آس بادهای سیستان در انتظار ثبت جهانی/قلعه رستم امن ترین اثر باستانی شمال سیستان و بلوچستان است
در حالی سیستان شهری سراسر از شگفتی و تمدن وبه بهشت باستان شناسان معروف است که آس بادی های موجود در آن چشم انتظار ثبت جهانی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون به نقل از  اوشیدا، سیستان و بلوچستان به دلیل قدمت چندین هزار ساله در تاریخ، بناها و همچنین نقش نگاره های متعددی از گذشتگان را در خود جای داده است.

در شمال این استان معروف ترین آثار باستانی به جای مانده از پنج هزار سال قبل شهر سوخته است، شهری سراسر از شگفتی و تمدن که به بهشت باستان شناسان معروف است.

در سال های اخیر با توجه به اهمیت این شهر باستانی، بناهای متعددی در گوشه کنار آن احداث شده است که از مهمترین آنها می توان به موزه شهر سوخته که آثار کشف شده از این شهر را به نمایش می گذارد اشاره کرد. کمی آن طرف تر از این شهر تاریخی، قلعه رستم قرار دارد مکانی که اکنون برای ثبت جهانی آس بادی ها خود را آماده می کند، این قلعه را می توان یکی از آثار تاریخی مهم شهرستان هامون در شمال این استان پهناور دانست که روزگاری محل زندگی خانان و سران طوایف معروف بوده است.

یکی از شهروندان سیستان و بلوچستانی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: اولین بار که برای دیدن قلعه رستم به همراه خانواده به این مکان مراجعه کردیم پس از مشاهده چندین فرد که شباهتی به گردشگران نداشتند آن محل را ترک کردیم؛ قلعه رستم در بیابانی دور از مناطق مسکونی واقع شده که این مهم می طلبد تا مسئولان اقدام به استخدام چند نگهبان کنند، همچنین می توانند دور این آثار تاریخی زیبا و منحصرف به فرد را حصار کشی کرده تا افراد مزاحم وارد آن نشوند.
 

هیچ گونه ناامنی در منطقه قلعه رستم و قلعه مچی وجود ندارد
رضا گنجعلی، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان هامون در این خصوص به خبرنگار ما گفت: هیچ گونه نا امنی در منطقه قلعه رستم و قلعه مچی وجود ندارد.

وی افزود: نیروی انتظامی و پاسگاه شهر سوخته به صورت مداوم در این محل به گشت زنی مشغول هستند و نا امنی در این مکان اصلا معنایی ندارد زیرا گشت های انتظامی به صورت محسوس و نامحسوس در این منطقه هستند و جای نگرانی برای گردشگران وجود ندارد.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان هامون از مرمت بخش هایی از این آثار تاریخی خبر داد و گفت: بخش هایی از جمله مسیر منتهی به قلعه رستم و آس بادی های موجود در این منطقه در حال مرمت است، در تلاش هستیم تا به صورت مشترک با استان خراسان آس بادی ها را به ثبت جهانی برسانیم و از این طریق بتوانیم فرهنگ اصیل ایرانی و سیستانی را به رخ جهانیان بکشیم.

وی بیان کرد: گرشگران می توانند در هر ساعت از روز به این مکان زیبا مراجعه کنند و از نزدیک با نمونه زندگی گذشتگان خود آشنا شوند.

گفتنی است قلعه رستم و بناههای وابسته آن مربوط به دوره صفوی در شهرستان زابل در سه کیلومتری شرق حوضدار سیستان و ۶ کیلومتری شهر سوخته و ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل جای گرفته است.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1515257
ارسال نظر
نظرات