شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:20 منتشر شده در مورخ: 1398/06/02 شناسه خبر: 1515367
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور :

انقلاب اسلامی تصورات اشتباه در مورد زنان را اصلاح کرد/اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در راستای تحکیم خانواده

انقلاب اسلامی تصورات اشتباه در مورد زنان را اصلاح کرد/اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در راستای تحکیم خانواده
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تصورات اشتباه در مورد زنان را اصلاح‌کرده است گفت: زنان باید هویت اجتماعی و نقش خانوادگی خود را داشته باشند و نباید هیچ یک را به خاطر دیگری کنار بگذارند و برقراری تعادل بین این دو بسیار مهم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور امروز در شورای توسعه و برنامه ریزی استان مرکزی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دولت گفت: در سال های ابتدایی جمهوری اسلامی برای دولت ها با دو شهید نشان گذاری الهام بخشی اتفاق افتاد.

ابتکار افزود: ان‌شاءالله که دولت با خلوص نیت در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی در پاسداری از خون شهدا از هیچ تلاشی فروگذار نکند و با به کار گیری تمام ظرفیت‌های کشور در راستای استقرار دولت کارآمد، مردم گرا و مقابله کننده با فساد و آلودگی ها و افزایش شفافیت کوشا بوده و مردم و بخش خصوصی را در این مسیر در کنار خود داشته باشد.

وی یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم و کلیدی انقلاب را عدالت دانست و عنوان کرد: عدالت یک مفهوم قرآنی است و با فطرت بشر سر و کار دارد و موضوع عدالت یک مفهوم بسیط اجتماعی، سیاسی فرهنگی و ...است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ادامه داد: مهمترین بعد عدالت که نظام جمهوری اسلامی نیز در قانون اساسی به آن توجه ویژه ای کرده است حق تعیین سرنوشت است. دیگر بعد عدالت بحث اقتصادی است که در همین راستا در حال حاضر در دولت دوازدهم بیش از هر موضوعی معیشت مردم در زمانی که تحریم های ناجوانمردانه آمریکا اجرا می شود، مورد توجه قرار گرفته است.

وی عدالت جنسیتی را دیگر بعد عدالت برشمرد و بیان کرد: عدالت جنسیتی مفهومی برگرفته از قرآن است و به عدالت جنسیتی در ماده ۱۰۱ برنامه ششم نیز اشاره شده و علاوه بر آن در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و در قانون اساسی نیز این مهم مد نظر قرار گرفته است.

ابتکار تصریح کرد: بر همین اساس از ابتدای دولت دوازدهم در ستادی فراقوه‌ای شاخص‌های عدالت جنسیتی را به صورت کلی و اختصاصی تدوین و ابلاغ کردیم. همچنین در مرحله بعد سند زنان و خانواده را بر اساس ظرفیت های موجود در هر استان و با توجه به دیگر طرح های پیاده شده در آن استان و جمع آوری اطلاعات آماری بنا بر سر شماری سال ۹۵ از آن استان، ویژه هر استان تدوین کردیم.

وی با تاکید بر اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده بر اساس ظرفیت های هر استان تدوین شده است گفت: این سند قابل بازنگری است و می‌توان اولویت‌های آن را تغییر داد و در کل باید گفت که دستور کار اجرایی خیلی خوبی است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ضمن بیان اینکه موضوع زنان و خانواده موضوعی مرتبط با همه دستگاهها است اظهار کرد: نگاهمان در موضوع عدالت جنسیتی این است که جاهایی را که زنان و دختران دچار عقب‌ماندگی هستند و آسیب دیده اند پوشش دهیم و عقب ماندگی ها را جبران کنید.

وی افزود: نگاهمان این است که بین موجودیت زن و نقش او در خانواده تقابل ایجاد نشود. هم توجه به هویت زن و حقوق فردی باید صورت گیرد و هم به نقش زن در خانواده باید توجه شود و بین این دو نباید تقابل ببینیم.

ابتکار با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تصورات اشتباه در مورد زنان را اصلاح کرده است عنوان کرد: زنان باید هویت اجتماعی و نقش خانوادگی خود را داشته باشند و نباید هیچ یک را به خاطر دیگری کنار بگذارند و برقراری تعادل بین این دو بسیار مهم است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در راستای آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج سند آموزشی تدوین و تصویب شده است که طبق آن سند ۶ ساعت آموزش قبل از ازدواج توسط وزارت بهداشت برای زوج های جوان در نظر گرفته شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به موضوع طرح گفتگوی ملی خانواده پرداخت و تشریح کرد:  طرح گفتگوی ملی خانواده در راستای تحکیم خانواده و در راه مبارزه با یکی از معضلات اصلی خانواده ها که اختلال در ارتباطات داخل خانوادگی است مطرح شده و اجرا می شود.

وی ادامه داد: این طرح به مهارت‌های ارتباطی و موضوعاتی چون لکنت زبان، سوء تفاهم و عدم درک متقابل در داخل خانواده می‌پردازد. مطالعات این طرح در همه استان‌های کشور انجام شده است.

ابتکار با تاکید بر اینکه یکی از معضلات خانواده ها کاهش مکالمه و گفتگوست تصریح کرد:  به همین دلیل سوء تفاهم افزایش می یابد و منجر به خشونت لفظی و رفتاری می شود و توجه به این طرح یکی از موضوعات مهمی است که می تواند در بحث طلاق بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه این طرح با همکاری آموزش و پرورش و سازمانهای مردم نهاد و انجمن جامعه شناسی کشور در ۳۱ استان در حال اجراست عنوان کرد: آموزش مهارت گفتگو و ارتباط گیری باید از دوران مدرسه آغاز شود ولی توجهی به این موارد نداریم و در کل به مواردی چون آموزش مهارت های زندگی در دوران مدرسه توجه نداریم که این مهم یکی از هدف گذاری های جدی است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به حوزه زنان روستایی پرداخت و اظهار کرد: در بحث زنان روستایی به طور خاص هم در سطح ملی و هم در این استان طرحی را تحت عنوان تولید محصولات سالم و استاندارد داریم، که خوشبختانه با همکاری جهاد کشاورزی این کار در حال انجام و بسیار کار بزرگی است.

وی در خصوص زنان سرپرست خانوار گفت: طرحی را در ارتباط با زنان سرپرست خانوار داریم که با همکاری دو وزارتخانه کار و کشور در حال اجرا است و در آن به موضوع آموزش مهارت های کسب و کار پرداخته شده و علاوه بر اجرا در سطح استان، ۱۲ هزار نفر زن سرپرست خانوار در مرحله اول این طرح در کشور حضور دارند.

ابتکار ادامه داد: این طرح ادامه دار است و نکته مهم، اجرای آن در نقاط پر آسیب و حاشیه شهرها است.

وی توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد، امضای توافق نامه با بهزیستی در راستای حمایت از اورژانس اجتماعی، اجرای طرح خود مراقبتی و همکاری با تعاونی ها را از مجموعه فعالیت های انجام شده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برشمرد و بیان کرد: آمادگی داریم از صندوق‌های خرد اعتباری بانوان روستایی حمایت کنیم چرا که این صندوق ها سازوکارهای موثری  برای ارتقای وضعیت زنان روستایی و اشتغال آنها هستند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده را یک تحول مهم دانست و خاطر نشان کرد: انتظار داریم که دستگاه‌ها به تکالیف تدوین شده در این سند عمل کنند. برای نمونه در بحث ورزش باید

فضاهای ورزشی را برای دختران مناسب‌سازی کنیم و اگر دختران سالم و در آینده همسران و مادران  سالم می خواهیم، که هم شاخص‌های سلامت روان و هم شاخص های سلامت جسمی را داشته باشند، باید برای موضوع ورزش دختران به صورت خاص برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1515367
ارسال نظر
نظرات