شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 12:17 منتشر شده در مورخ: 1398/06/03 شناسه خبر: 1515512
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

مسمومیت غذایی در مسافرت را جدی بگیرید/ بهترین غذاهای سفر را بشناسید

مسمومیت غذایی در مسافرت را جدی بگیرید/ بهترین غذاهای سفر را بشناسید
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امینت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مسافران توصیه کرد مسمومیت غذایی در مسافرت را جدی بگیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین بیگلری در گفت‌وگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: آخرین ماه تابستان معمولا فصل مسافرت است بنابراین مقوله پیشگیری از بروز مسمومیت های غذایی در حین مسافرت به ویژه برای افرادی که قصد مسافرت به مناطق با آب و هوای گرمسیری دارند حائز اهمیت است.

وی افزود: بر همین مبنا در هنگام مسافرت باید از سلامت آب آشامیدنی مورد نظر اطمینان حاصل شود یا آب به صورت بطری های آب معدنی دارای تاریخ اعتبار مصرف شوند.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امینت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین باید مواد غذایی مورد نظر را از سوپر مارکت های تحت نظارت مرکز بهداشت تهیه کرد و از خرید مواد غذایی از دست‌فروشان که اطمینانی از سالم بودن مواد غذایی آن نداریم و مدتها در معرض نور آفتاب قرار دارند و فاسد شده اند، خودداری کرد.

این مسئول با بیان اینکه همچنین سلامت یخ مصرفی و پاکیزگی ظرف نگهداری یخ نیز حائز اهمیت است، عنوان کرد: برای خنک نگهداشتن مواد غذایی باید از دو لایه نایلون فریزر سفید استفاده کرد و مواد غذایی را در مجاورت آن قرار داد نه اینکه به طور مستقیم یخ را روی مواد غذایی بگذاریم.

بیگلری گفت: هنگام خرید مواد غذایی کنسرو شده باید دقت کرد که تاریخ اعتبار آن مخدوش نشده باشد و ممهور به مهر استاندارد باشند همچنین از خرید کنسروهای پف کرده اجتناب شود.

وی خاطرنشان کرد: هنگام مسافرت سعی شود از گروه های کودکان، سالمندان و زنان باردار که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بیشتر در معرض خطر مسمومیت غذایی هستند مراقبت شود همچنین در طول مسافرت از آبلیموی تازه، ماست و پیاز استفاده شود تا سیستم گوارش در برابر میکروب ها تقویت شود.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امینت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: شستشوی دست با آب و صابون بسیار حائز اهمیت است زیرا به دلیل تماس با اسکناس و دست دادن با دیگران و ... دستها آلوده می شود و با خوردن مواد غذایی احتمال مسمومیت با مواد غذایی افزایش می یابد.

این مسئول افزود: در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، موقت از پدهای الکی برای ضدعفونی کردن دستها استفاده شود سپس در اسرع وقت با آب و مایع دستشویی دستها شسته شود.

به گفته بیگلری، مواد غذایی در اولین فرصت پس از طبخ یا باید مصرف شود یا در داخل یخچال نگهداری شود و از نگهداری طولانی مدت در فضای باز پرهیز شود همچنین بیرون از یخچال باید با استفاده از لایه‌ای حفاظتی مانع نشستن مگس و حشرات بر روی آن شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1515512
ارسال نظر
نظرات