شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 14:51 منتشر شده در مورخ: 1398/06/03 شناسه خبر: 1515597
در گفت‌وگو با کارشناسان مذهبی و فرهنگی مطرح شد ـ 1

"رسم ابرار"؛ هشتگی که تبدیل به رسمی فراگیر می‌شود/ شکرانه‌ نعمات الهی با اطعام نیازمندان و محرومان توسط خانواده‌های ایرانی

"رسم ابرار"؛ هشتگی که تبدیل به رسمی فراگیر می‌شود/ شکرانه‌ نعمات الهی با اطعام نیازمندان و محرومان توسط خانواده‌های ایرانی
بعد از فراگیر شدن پویش #فقط_به_عشق_علی در روزهای گذشته برای بزرگداشت عید سعید غدیر خم در کشور، این روزها حال و هوای شهرها با پویش «رسم ابرار» رنگ و بوی عبادتی از نوع کمک به محرومان گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بعد از فراگیر شدن پویش #فقط_به_عشق_علی در روزهای گذشته برای بزرگداشت عید سعید غدیر خم در کشور، این روزها حال و هوای شهرها با پویش «رسم ابرار» رنگ و بوی عبادتی از نوع کمک به محرومان گرفته است. معاونت فرهنگی سازمان بسیج در نظر دارد به مناسبت روزهای 23 تا 25 ذی حجه ایام نزول سوره هل اتی (انسان) و ماجرای اعطای افطار به مسکین و یتیم و اسیر توسط حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) که داستان آن در سوره مبارکه انسان آمده است (و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا ........)، طرحی با عنوان «رسم ابرار» اجرا کند.

در این طرح که از روز یکشنبه 3 شهریور تا سه شنبه 5 شهریور ادامه دارد، بناست خانواده‌های ایرانی روزه بگیرند و هر خانواده هزینه افطار خود را با همکاری کمیته امداد حضرت امام و سازمان زندان‌ها و ستاد دیه به حساب‌های مشخصی جهت کمک به مساکین (روز یکشنبه)، کمک به ایتام (روز دوشنبه) و کمک به آزادی زندانیان (روز سه شنبه) واریز کنند.

 

امام جمعه بخش مرکزی یزد:
محورحرکتی مسئولان جامعه اسلامی باید خدمت به مردم باشد
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص کمک به نیازمندان و دستگیری از مستمندان، که شاخصه برجسته ائمه اطهار (ع)می باشد، اظهار داشت: انسان برای رسیدن به اوج سعادت به دو بال نیز دارد یک بال عبادت و ارتباط با خدا و یکی هم بال خدمت رسانی به خلق، ائمه معصومین(ع) نیز با این دو بال به سعادت رسیدند.
 
آیت الله سید کاظم مدرسی افزود: نمونه بارز آن آیات پایانی سوره «انسان» است که هم بیانگر ارتباط با خدا و هم بیانگر کمک به مستمندان است و در این زمینه اگر ما شیعیان به عنوان پیروان ائمه بخواهیم به سعادت برسیم باید این توصیه را رویه عمل خود قرار دهیم.
 
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی نیز با الگوگیری از همین توصیه بر پایه ارتباط با خدا و ایثار و خدمت رسانی به مردم شکل گرفت و امام خمینی(ره) با دنبال روی از همین الگو انقلاب را پایه گذاری کرد.
 
مدرسی تصریح کرد: معرفی انقلاب نیز باید بر پایه همین دو بال صورت گیرد یعنی انقلاب اسلامی را باید به عنوان جریانی خدا محور و مردم محور به جهانیان معرفی کرد.
 
وی در پایان اذعان داشت: مدیران و مسئولان جامعه اسلامی نیز اگر محور فعالیت خود را توجه به خدا و خدمت به مردم قرار دادند نیز جامعه به سمت تمدن اسلامی پیش خواهد رفت.
 
 
 
نماینده ولی فقیه در لرستان:
سوره "هل اتی" خانواده پیامبر را به عنوان خانواده الگو معرفی‌ می‌کند/ مسئله ایثار و از خود گذشتگی بالاتر از انفاق است

آیت الله سید احمد میر عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: خدای متعال انسان را آفرید و برای هدایت و رساندن او به کمال الگوهایی را تعیین کرد که این الگوها جنبه های فردی، اجتماعی و خانوادگی دارند.

وی افزود: پیامبران و ائمه(ع) الگوهای جامع و کامل بشریت هستند که خدای متعال در قرآن پیامبر اکرم(ص) را به عنوان اسوه والگو معرفی کرده و فرموده است درزندگی پیامبر اکرم(ص) را برای شما اسوه و الگو قرار داده ایم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان عنوان کرد: حضرت علی(ع) فرمودند من در زندگی پیامبر اکرم(ص) را الگو قرار داده‌ام و ایشان نیز الگویی کامل و جامع در تمام ابعاد بوده است و هر قشری در جامعه به علی(ع) افتخار می‌کند.

وی بیان کرد: یکی از ابعاد الگو بودن امیرالمومنین(ع) الگوی خانوادگی است که سوره مبارکه انسان در شأن اهل بیت(ع) به عنوان خانواده نازل شده است؛ شان نزول این سوره این است که امام حسن و امام حسین(ع) در دوران کودکی بیمار شدند پیامبر(ص)از آنها عیادت کرد و به امام علی(ع) فرمود ای ابالحسن اگر برای فرزندانت نذری کنی خداوند به ایشان عافیت می بخشد.

میرعمادی گفت: امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و فضه نذر کردند که سه روز روزه بگیرند تا بیماری حسنین شفا یابد، در روز اول هنگام افطار مسکینی به در خانه آمد و تقاضای غذا کرد و در حالی که خودشان شدیدا به آن احتیاج داشتند غذای خود را به او دادند، در روز دوم هنگام افطار یتیم و اسیری به در خانه آمدند که غذای خود را به آنها دادند و روز بیست و پنجم ماه ذی الحجه بود که سوره هل أتی بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد.

وی تصریح کرد: نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ما باید زندگی خود را بر اساس آموزه های دینی تنظیم کنیم وتربیت را بر اساس این آموزه ها انجام دهیم؛ در تفسیر سوره مبارکه انسان بحث سلامت و وفای به نذر به هم آمیخته شده است به این مفهوم که اگر سلامت روحی و مسائل دینی بر اساس آموزه های دینی باشد میتواند تاثیر گذار باشد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان اظهار داشت: نکته دیگر مسئله ایثار و از خود گذشتگی بوده که بالاتر از انفاق است و انسان با آنکه شدیدا به آن محتاج است اما دیگران را بر خودش ترجیح میدهد؛ باید به مسئله اخلاص توجه داشته باشیم و کارها برای خدا باشد و چشم داشتی جز خدا نداشته باشیم و نیت ها باید خالصانه باشد.

وی با بیان اینکه اخلاص عمل را ماندگار میکند وآنچه که باعث شد سوره هل اتی در شان اهل بیت(ع) نازل شود اخلاص آنها بوده است، افزود: پاکی و طهارت نیز مسئله مهم دیگری است که خدای متعال در این سوره بر طهارت و پاکی اهل بیت(ع) صحه گذاشته است، یعنی خانواده الگو باید پاک و تزکیه شده باشد.

میرعمادی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های جوانان جهادی خدمت کردن به محرومان و توجه به آنهاست عنوان کرد: مقام معظم رهبری در مورد جوانان جهادی فرمودند که خدمت به مردم را برای پیشرفت وعدالت همگانی کنید، به این مفهوم که اگر بخواهیم پیشرفت کنیم و به عدالت برسیم باید ایثار، فداکاری وخدمت را سرلوحه کار قرار دهیم و با روحیه جهادی و فی سبیل الله خدمت کنیم.

وی بیان کرد: "طرح رسم ابرار" میتواند به عنوان معرفی الگوها در زندگی فردی و اجتماعی نقش آفرینی کند؛ ضمن اینکه این طرح در حقیقت نشان دادن راه و رساندن به کمال است. "طرح رسم ابرار" طرح ارزشمندی است که میتواند به افراد کمک کند تا الگوهای خود را انتخاب کنند.

 

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد؛‌
اجرای کمپین «رسم ابرار» یک طرح ارزشمند برای اکرام محرومان/ کمک به همنوع جزو وظایف دینی هر مسلمانی است

آیت الله علی اسلامی در گفت‌وگو با شاخص، درباره اجرای طرح “رسم ابرار” که با همت سازمان بسیج مستضعفان در راستای کمک به نیازمندان و فقرا اجرا می‌شود، اظهار کرد: اسلام ناب محمدی اطعام مساکین، اسرا، بینوایان و محرومین را جزو وظایف حتمی مسلمین برشمرده است و بر اساس احادیثی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که اگر کسی شب را سپری کند و به فکر مسائل اقتصادی مسلمین نباشد و غم غصه آن‌ها را نداشته باشد را مسلمان نمی‌دانم.

وی افزود: بنابراین وظیفه هر مسلمانی است که نسبت به ضعفا، گرسنگان و نیازمندان کمکی داشته باشد به طوری که اگر امکانات و توانایی مالی دارد خودش کمک کند و اگر فاقد امکانات و مال و منال است از آبرویش، جهد و تلاشش هزینه کند و حتی روزه بگیرد و در مسیر مسکین و یتیم و اسیر خدمتی داشته باشد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: بر اساس روایات مسلمان می‌تواند بعضی از واجبات و وظایف استحبابی را متحمل شود و وقتی مزد دسترنجشان را دریافت کردند آن مزد را در راه مساکین، مستمندان هزینه کند.

اسلامی خاطرنشان کرد: به یا دارم که مرحوم آیت الله مرعشی نماز استیجاری برای دیگران می‌خواند و پول آن را صرف خرید کتاب‌ها و نسخه‌های نفیس شیعه که در طول تاریخ اسلام به دست علما تدوین و نوشته شده بود می‌کرد و آن‌ها را وقف کتابخانه بزرگ آیت الله نجفی مرعشی یعنی کتابخانه خودش می‌کرد که اکنون برای عالم وملت ایران یک گنجینه محسوب می‌شود.

امام جمعه شهر تاکستان تصریح کرد: در حقیقت این جزو وظایف ما مسلمانان است که برای جبران نقیصه‌های مالی و اقتصادی جمعی از هموطنان و همشهری‌هایمان بیشتر تلاش کنیم چراکه این کار سیره اهل بیت(ع) و پیامبراکرم(ص) است.

وی ادامه داد: در روایات آمده است که امیر‌المومین(ع) کیسه‌هایی پر از مواد غذایی را در دل شب به در خانه مسکینان می‌برد و این حرکت بویژه در این ایام بسیار شایسته خواهد بود چراکه یادآور بخشندگی آن حضرت برای مردم به ویژه جوانان است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: یکی از یاران امام صادق (ع) گفته است هوا تاریک بود دیدم کسی در دل شب نفس نفس می‌زند جلوتر رفتم و دیدم امام صادق(ع) است که توشه‌ای را زمین گذاشته تا کمی استراحت کند، دیدم امام کیسه را پر از مواد غذایی کرده و در نظر دارد به یتیمان و فقرا برساند. گفتم ای رسول خدا اجازه دهید کمکتان کنم که حضرت فرمودند من سزاوارترم تا برای فقیر و یتیمان طعام برسانم؛ بعد از آن معلوم شد که حضرت این بسته‌ها را برای بچه یتیم‌های یهودی می‌برده است.

وی ادامه داد: از این نوع خدمات رسانی به فقرا و یتیمان در زندگی رهبران آسمانی ما فراوان دیده شده است که بهتر است توسط مردم ادامه داشته باشد.

اسلامی با اشاره به تنوع در نوع کمک و خدمات رسانی به نیازمندان گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری طی چند روزگذشته؛ رفاه دادن به مردمی که در گوشه‌ای از شهر بر اثر سیل و زلزله بی خانمان شده‌اند درنزد خداوند اجر و پاداش خاص خودش را دارد و این نوع خدمات در نزد خدواند محفوظ خواهد ماند.

امام جمعه شهر تاکستان در پایان گفت: اکنون شرایط کشور به گونه‌ای است که عده‌ای در فشار اقتصادی به سر می‌برند که هرچه بتوانیم از نظر مواد غذایی و معیشتی به داد آن‌ها برسیم نیز اجر بالایی در پیشگاه خدا دارد و این نوع کمک رسانی‌ها در روز آخرت مایه نجات ما خواهد بود.

 

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری:
انفاق ائمه برای افرادی که با الفبای زندگی ائمه آشنا باشند روشن است/ طرح اطعام نیازمندان در واقع احیای سنت امیر المومنین (ع) است

 آیت‌الله سید مصطفی موسوی اصفهانی در گفتگو با عصرهمدان، ضمن تبریک ایام عید غدیرکه پیامبر (ص) در حج الوداع امیرالمومنین را از طرف خداوند به جانشینی خود معرفی کردند گفت؛ شیعیان علی باید سعی کنند تا با سیره و روش زندگی ائمه و اهل بیت بیشتر آشنا شوند تا بتوانند در ابعاد مختلف زندگی خود از آن بهره گیرند.

وی با اشاره به طرح ابرار ،اطعام فقرا گفت؛  طلاب  و حوزه های علمیه باید در خط مقدم اطعام نیازمندان باشند و  همه ما وظیفه داریم در احیا کردن سنت اطعام امیرالمومنین (ع) تلاش کنیم اما حوزه های علمیه باید در خط مقدم این کار باشند.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری گفت:  سوره هل اتی (انسان) و ماجرای اعطای افطار به مسکین، یتیم و اسیر توسط حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) که داستان آن در سوره مبارکه انسان آمده است (و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا ……..) نشان میدهد که یکی از برنامه های ائمه  ایثار و انفاق برای فقرا بوده است که در قرآن هم برای آن آیه نازل شده است.

وی با تاکید بر این که اطعام نیازمندان سیره و روش انبیا و پیامبر است گفت: شیعه باید در همه ابعاد بصیرتی و اعتقادی شناخت خود از ائمه  را بیشتر کند تا هم در مقام عمل و هم در مقام بصیرت بتواند خوب عمل کند .

آیت الله موسوی اصفهانی با اشاره به اینکه حوزه های علمیه باید خط مقدم کارهای مذهبی باشند افزود: ما باید در باره امیر المومنین و سایر ائمه و ۱۲ امام (ع) وظیفه داریم که هم خوب آنها را بشناسیم و هم اینکه معرفت به این عزیزان پیدا کنیم و ضمن شناخت روش زندگی آنها و شیعه بودن را نشان دهیم و اثبات کنیم .

وی تصریح کرد: طرح ابرار احیا سنت امیرالمومنین و حضرت زهرا در اطعام مسکین و محرومان است و افرادی که با الفبای زندگی ائمه آشنا باشند انفاق برای آنها روشن و واضح است.

 

نماینده ولی فقیه در استان همدان:
مسئولیت در جامعه اسلامی بدون داشتن دغدغه اجتماعی یک فریب است

آیت الله حبیب الله شعبانی در گفتگو با خبرنگار عصرهمدان، با بیان اینکه یکی از سوره هایی که در شان اهل بیت نازل شده سوره دهر است افزود: در این سوره جریان خانواده ای مطرح میشود که در عین نیاز به خاطر خدا ایثار کرده اند و هیچ نوع انتظاری از کسی ندارند.

وی ادامه داد: این سوره داستان سه روز روزه خانواده امیر المومنین(ع) است که هنگام افطار غدای خود را بخشیدند و حتی فرزندان هم فقط با آب افطار کردند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه این رفتارها فقط در طلب وجه الله هستند و محبت خداست که ملاک انفاق اهل بیت است افزود: آشنایان با تاریخ می دانند این یک اتفاق نبود بلکه رفتار مستمر خاندان رسالت، سجیه دائمی این خاندان کرامت و توجه به دیگران بود.

وی اظهار کرد:شاید انفاق ها در جامعه زیاد باشد اما این اتفاق مورد توجه حق تعالی است زیرا هدفی جز وجه الله ندارد و درس این جریان اخلاص و تاثیر آن است.

آیت الله شعبانی تاکید کرد: درس بزرگ این جریان آموزش تقوی در رعایت محرومان است .

وی با بیان اینکه هیچ فطرت سالمی نمیتواند نسبت به گرفتاری دیگران بی توجه باشد گفت: چگونه میشود کسی شیعه و مسئولیت داشته  باشد اما بی توجه به دیگران باشد و درد دیگران او را آزار ندهد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان در پایان در خصوص لزوم توجه  مسئولین به قشر محروم گفت: مسئولیت در جامعه اسلامی بدون دغدغه اجتماعی یک فریب است و همگان مکلفیم به محرومین توجه ویژه داشته باشیم.

 

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری:
کمک به فقرا، ایتام و اسیران دارای ریشه قرآنی است/ سوره انسان مدال افتخار اهل بیت

آیت الله سید احمد خاتمی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با راه آرمان؛ در خصوص بیان سیره اهل بیت علیه السلام در کمک به نیازمندان و اطعام فقرا و ایتام گفت: اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم در تمامی عرصه ها الگو نمونه بوده اند که از جمله آنها می توان به عرصه دگر دوستی اشاره کرد.

وی ادامه داد: اهل بیت علیه السلام انسان ها را دوست داشتند و در حد توانشان به آنها کمک می کردند و به ویژه به فقرا و محرومین که البته کمک به فقرا، ایتام و اسیران دارای ادبیات و فرهنگ قرآنی است.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه نکته ای که در سوره انسان آمده است اوج فضلیت اهل بیت علیه السلام را تبیین می کند، ابراز کرد: خدمتگزاران بشری چنانچه کمک و خدمتی را انجام می دهند تقاضای واکنش مثبت متقابل دارند؛ اما قرآن می گوید اهل بیت علیه السلام چون برای خدا خدمت می کنند اجرشان را فقط از خدا می خواهند و انتظار هیچ واکنش مثبتی ندارند.

آیت الله خاتمی در پایان با اشاره به آیه « وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا» و بیان اینکه معنای این آیه اوج فضیلت اهل بیت (ع) را نشان می دهد، خاطر نشان کرد: سوره انسان مدال افتخار اهل بیت علیه السلام است.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری:
نمایش ایثار با معرفی اجرای سبک زندگی ابرار/ این سبک زندگی تنها راه نجات بشر از دست قدرت‌طلبان است

حجت الاسلام و المسلمین امان الله علیمرادی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو راه آرمان؛ با اشاره به اینکه توجه به سبک زندگی متعالی و برتر از جمله موضوعاتی است که قرآن کریم به آن پرداخته است، گفت: سوره مبارکه انسان در شأن امام علی علیه السلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و حسنین علیه السلام نازل شده است که این سوره سبک زندگی ابرار را بیان کرده است.

وی ادامه داد: در سوره انسان به آفرینش بشر اشاره شده است و در ادامه این سوره آمده است که ما انسان را از نطفه آفریدیم، به او شنوایی و بینایی دادیم، او را با عقل، فطرت، رسالت و نبوت هدایت کردیم که برخی این هدایت را پذیرفتند، شاکر این نعمت شدند و در مسیر هدایت الهی خود قرار گرفتند و برخی دیگر ناسپاسی کردند، کفر ورزیدند و سرانجام کافران مشخص شدند.

این مقام مسئول افزود: انسان نیاز به غذا دارد، برخی از انسان ها با خوردن غذای دیگران سفره آنان را کوچک و سفره خود را بزرگ می کنند که این گروه حرام خوارها هستند و این اقدام نوعی مواجه با مال است؛ یک مواجه دیگر این است که افراد به حق خود قانع هستند، در محدوده خود می خورند و کاری به دیگران ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین علیمرادی اظهار کرد: گروهی دیگر از افراد هستند که خودشان می خورند و به دیگران نیز می دهند و همچنین افرادی دیگر نیز  وجود دارند که خود گرسنه هستند و دیگران نیز گرسنه هستند و در این شرایط دیگران را بر خود مقدم می دانند که این سبک زندگی در قرآن کریم برای ابرار یاد می شود.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مطلب فوق ابراز کرد: قرآن با این نوع پرورشِ انسان می خواهد که او به طور کامل از خود آزاد و صد در صد بنده و عبد خدا شود؛ انسانی که دیگران را بر خود و به خاطر رضای خدا ترجیح می دهد از اسارت نفس خود آزاد شده است.

وی بیان کرد: خداوند در سوره انسان سبک زندگی ابرار را معرفی می کند تا ارزش اخلاقی و متعالی تحت عنوان ایثار را به نمایش بگذارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه مستکبران، حاکمان و قدرتمندان خود را بر دیگران مقدم می دارند، تصریح کرد: آنان حیات، غذا، مال دیگران را برای خود می خواهند و این در حالی است که قرآن با معرفی سبک زندگی ابرار عنوان می کند که ابرار کسانی هستند که دیگران را بر خود مقدم می دانند.

حجت الاسلام و المسلمین علیمرادی تأکید کرد: قرآن کریم سبک زندگی متعالی ابرار را به بشریت نشان می دهد که چنانچه زمامداران عالم این سبک زندگی را داشته باشند هیچ حاکمیت و کشوری به خاطر دسترسی به منابع آن ملت حاضر نخواهد بود که نسلی را بکشد و این سبک زندگی تنها راه نجات بشر از دست قدرت طلبان است.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطر نشان کرد: سبک زندگی بیان شده در سوره انسان یک ارزش متعالی برای زندگی بشر و جلوه ای از رحمت خداوند است.

 

رئیس حوزه‌های علمیه استان ایلام:
اطعام با ایثار از پرشکوه‏‌ترین جلوه ‌های انسانیت است

حجت الاسلام والمسلمین "وعد مرادبیگی"، امام جمعه موقت ایلام و رئیس حوزه های علمیه استان در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار اظهار کرد: یکی از زیباترین ارزش‌های دینی، مسئله ایثار و از خودگذشتگی در قبال مردم است.

وی گفت: این خصلت به قدری اهمیت دارد که خداوند در آیاتی از قرآن به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن اشاره داشته است. حتی خود اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) نیز تقید عجیبی نسبت به این امر داشتند تا حدی که گاهی از امکانات اولیه زندگی خویش عبور و به نیازمندان انفاق می‌کردند.

امام جمعه موقت افزود: لذا در این راستا این سبک از زندگانی را در زندگانی امام علی (ع) و فاطمه زهرا (س) به وفور می بینیم که البته این عمل با رضایت کامل خانواده صورت می‌گرفت که این نشان از همدلی بی‌حد اعضای این بیت نورانی دارد.

مرادبیگی ادامه داد: از مشهورترین داستان‌های قرآنی در آیات ابتدایی سوره انسان، مربوط به ایثار و انفاق امیرالمؤمنین (ع) و حضرت زهرا (س) به مسکین و یتیم و اسیر است.

رئیس حوزه های علمیه استان خاطر نشان کرد: خداوند در آیه هشتم این سوره می‌فرماید: "و غذای خود را با علاقه (و نیاز) به آن و از روی محبت خدا به فقیر و یتیم و اسیر انفاق می‌کنند."، در این آیه، اطعام با ایثار همراه است که این مسئله بر امتیاز این عمل افزوده است تا آنجا که اطعام آن‌ها بر اساس آیه پنجم همین سوره یکی از کار‌های برجسته "ابرار" سوره شمرده شده است.

وی بیان کرد: انفاق از جمله راهکارهایی است که علاوه بر تأمین هدف فوق، می تواند در پرورش روح اخوت و برادری، ملکه سخاوت و بخشندگی و همچنین تزکیه و تطهیر نفوس نقش داشته باشد.

امام جمعه موقت ایلام اضافه کرد: در فضیلت و اهمیت انفاق همین بس که قرآن کریم نه عمل انفاق، بلکه خود انفاق کنندگان را به دانه پر برکتی تشبیه می کند که در زمین مستعدی افشانده شود و از آن، هفت خوشه و از هر خوشه، یکصد دانه بروید.

مرادبیگی تصریح کرد: تشبیه افراد انفاق کننده به دانه های پربرکت، تشبیه عمیقی است که نشان می دهد عمل هر کس پرتوی از وجود اوست و هر قدر عمل او توسعه پیدا کند، درواقع وجود خود او توسعه پیدا کرده است.

 

امام جمعه موقت سمنان عنوان کرد؛
کمک به نیازمندان از تعالیم والای اسلامی/ طرح "رسم ابرار" نیازمند تبلیغات و اطلاع رسانی

حجت الاسلام غلامرضا مهدوی نژاد امام جمعه موقت سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت درباره اجرای طرح "رسم ابرار" که با همت سازمان بسیج مستضعفان در راستای کمک به نیازمندان و فقرا اجرا می‌شود، گفت: در فرهنگ دینی اسلام، کمک کردن به مستمندان و فقرا مورد تشویق و تحسین زیادی قرار گرفته است.

امام جمعه موقت سمنان  با بیان اینکه خداوند کلمه ابرار را در قرآن کریم به کار برده است عنوان کرد: انسان ها در دنیا با عملکرد خود در گروه ابرار قرار می گیرند که در بهشت این افراد از آب های گوارا و زندگی خوب برخوردار هستند.

مهدوی نژاد با اشاره به اینکه مصداق ابرار در سوره انسان وارد شده است، مطرح کرد: حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه(س) به همراه فرزندانشان افطار 3 روز خود را به یتیم، مسکین و اسیر دادند.

وی با تاکید بر اینکه  اهل بیت به یک اسیر غیر مسلمان هم اجازه گرسنه ماندن نمی دهند و مسلمانان با تبعیت از اهل بیت باید این کار ارزشمند را پیش از پیش انجام دهند. افزود: با توجه به روایات درآن زمان در شهر مدینه اسرای مسلمان وجود نداشته و اهل بیت به اسرای غیر مسلمان کمک می کردند که این از تعالیم والای اسلامی است.

امام جمعه موقت سمنان ادامه داد: به دلیل ایثار اهل بیت سوره انسان در شان آن ها نازل شده است، گفت: کمک کردن اهل بیت و همه ی مسلمانان فقط برای رضایت و خشنودی خدا می باشد.

مهدوی نژاد با توجه به اینکه جزئی از اموالی که خداوند به ثروتمندان داده است حق فقیر، اسیر و یتیم می باشد، و کمک فرد ثروتمند به یک فقیر در واقع منت فقیر را برای قبولی آن مال نشان می دهد، عنوان کرد: در سبک دینی فقرا در مال اغنیاء حقی بر گردن دارند و اغنیاء برای کمک، هیچ منتی نمی گذارند.

وی تاکید کرد: همه مردم و به خصوص جوانان با صرفه جویی در زندگی و تشویق وتبلیغ به دیگران باید برای کمک  به فقرا و نیازمندان تلاش کنند.

 

امام جمعه سنندج:
اجرای طرح «رسم ابرار» گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی است

ماموستا خدایی امام جمعه سنندج در گفتگو با خبرنگار کردتودی درباره اجرای طرح “رسم ابرار” که با همت سازمان بسیج مستضعفان در راستای کمک به نیازمندان و فقرا اجرا می‌شود، اظهار کرد: در حقیقت این جزو وظایف ما مسلمانان است که برای جبران نقیصه‌های مالی و اقتصادی جمعی از هموطنان و همشهری‌هایمان بیشتر تلاش کنیم چراکه این کار سیره اهل بیت(ع) و پیامبراکرم(ص) است.

وی گفت: کمک به افراد فقیر و مستمندان جامعه ریشه در اسلام دارد و جزء وظایف مسلمانان به حساب می آید.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح نباید تنها منوط به سازمان بسیج باشد و دیگر مسوولان جامعه هم با مشارکت در این طرح دردی از درد نیازمندان بکاهند ، خاطر نشان کرد: مسوولان بیش از اینکه اقدام خاصی برای رفع محرومیت زدایی در جامعه انجام دهند ، باید شکاف طبقاتی و مشکلات آن را رفع نمایند.

امام جمعه سنندج تاکید کرد: مقام معظم رهبری همیشه در صحبت‌های خود در رسیدگی به امور اقشار کم درآمد و محروم تاکید و تصریح  داشته‌اند و در همین زمینه طرح‌های مختلفی را به نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط و مسئولان پیشنهاد داده و بر اجرایی کردن آنها تاکید می‌کنند  و اجرای این کمپین در رفع فاصله طبقاتی موثر خواهد بود.

ماموستا خدایی با تأکید بر این‌که باید از زندگی اهل بیت(ع) درس گرفته و راه و روش آن‌ها را الگو قرار داد، اظهار کرد: کمک به نیازمندان از مهم‌ترین پیام‌های زندگی امام علی‌(ع) است، جایی که آن حضرت به‌صورت شبانه نیارمندان را یاری می‌کردند.

 

امام جمعه اهل سنت سرباز:
اطعام مسکین و دستگیری از نیازمند، خصلت یک مسلمان واقعی است

مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت وگو با عصرهامون، گفت: یکی از مهم ترین معیارها و شاخصه های افراد برای قبول مسئولیت در نظام اسلامی، دغدغه مند بودن نسبت به مسائل محرومین و تلاش مجاهدانه برای رفع شکاف طبقاتی در بین اقشار مختلف جامعه است. نظام کشور ما برگرفته از اسلام است و پشتوانه و حامی آن مردم اند. در نظام اسلامی یک مسئول خود را خادم به ملت می داند این خدمت را فرصتی برای تبلیغ زیبایی های اسلام و معرفی کرامت های اخلاقی در این دین افضل و کامل می داند و می کوشد تا با عزم مجاهدانه در این مسیر، زمینه سعادت شخصی خود و رفاه و رضایت عمومی را فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم الگو گرفتن جوانان و جهادگران از سیره انبیا و اهل بیت در توجه و رسیدگی به محرومین افزود: در حال حاضر اولویت دشمنان برای مقابله با ملت و کشور، اعمال فشارهای اقتصادی است؛ در این شرایط بر ما واجب است تا بیشتر از هر زمان دیگری به کمک و دستگیری از افراد نیازمند توجه کنیم تا در گذر از این مسیر سخت که به فضل الهی در آن پیروزیم، هموطنانمان احساس تنهایی نکنند.

وی تصریح کرد: دین اسلام دین الفت، مهربانی، برادری و برابری است. از جمله مفاهیم ارزشمندی که در آموزه های دینی به خصوص قرآن کریم، مورد عنایت و توجه قرار گرفته و به تکرار به آن سفارش شده، احسان و نیکوکاری است. نهادینه شدن این سنت های حسنه در جامعه فواید و اثرات مطلوب زیادی در عرصه‌های فردی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی و... دارد. مومنان واقعی و انسان های صاحب خرد و اندیشه در هر عصر و نسلی، سعی و تلاش کرده اندتا صفت و ویژگی احسان و نیکوکاری، را زینت بخش گوهر وجود خود کنند و از هم نوعان خود دستگیری کنند؛ ایثار و از خودگذشتگی و احسان و هم نوع دوستی مساله ای که در روایات، احادیث، سخنان و تذکره علمای دین نیز به وفور نسبت به آن توصیه و تاکید شده است.

رسول زاده اظهار کرد: انجام آشکار احسان و نیکوکاری نه تنها ثواب آن را باطل نمی کند و ریا به حساب نمی آید، بلکه حسنه آن را بیشتر هم می کند، چرا که موجب ترغیب سایرین به این مساله و تبلیغ ارزش های دینی می شود. توجه به احسان و انفاق در راه خدا از جمله مواردی است که قرآن واضح و مبرهن نسبت به آن تاکید کرده و بیش از 100 آیه درباره این موضوعات نازل شده است. از جمله این آیات آیه 274 سوره مبارکه بقره است که مفهوم آن این نکته است که از جمله عباداتی که می توان پنهانی و ظاهری انجام داد، همین انفاق، احسان و نیکوکاری است. همچنین خداوند متعال در سوره مبارکه انسان وعده عذاب برای کفار و سفره الوانی از انعام برای ابرار را داده است.

وی دستگیری از نیازمندان را جز لایمفک زندگی یک مسلمان و سبک زندگی اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: چه زیباست اگر مومنان در این ماه عزیز، به سنت اطعام نیازمندان و گشودن گره از کار خلق توجه ویژه داشته باشند.

 

امام جمعه موقت کرمانشاه:
طرح «رسم ابرار» گامی در جهت محرومیت‌زدایی است

آیت الله محمد حجتی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد طرح « ابرار» را حرکتی ارزشمند در راستای کمک به فقرا و نیازمندان دانست و گفت: این کار قدم نهادن در راه انبیاء و اولیای الهی است.

امام جمعه موقت کرمانشاه بر لزوم الگو برداری از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه امام علی (ع) تاکید کرد و افزود: کمک به ایتام و انفاق از مال مهم ترین ویژگی بارز ائمه اطهار (ع) است.

آیت الله حجتی خاطر نشان کرد: برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی در جامعه ضروری است به دستورات دین عمل کنیم.

وی ادامه داد: یکی از انتظارات مقام معظم رهبری محرومیت زدایی است و این طرح می تواند در تحقق این مهم و دستگیری از مستمندان و نیازمندان جامعه بسیار موثر واقع شود.

امام جمعه موقت کرمانشاه بیان داشت: اگر ملت ما به این سمت و سو سوق داده شوند و همه دست به دست هم دهیم تا فشارهای اقتصادی بر قشر ضعیف و محروم جامعه خودنمایی نکند مشکلات اقتصادی نمی تواند تهدیدی برای کشور ما باشد.

 

امام جمعه موقت یاسوج مطرح کرد؛
توجه خاص به ایتام و نیازمندان در سیره ائمه اطهار/ انفاق حضرت علی(ع)سبب نامگذاری او به "ابوالایتام" شد

حجت الاسلام موسوی اعظم امام جمعه موقت یاسوج در گفت‌وگو با بویرخبر؛ با بیان اهمیت بالای کمک به نیازمندان و رفع گرفتاری آنها، گفت: خداوند متعال در آیات قران خطاب به مومنان بعد از کمک به اقوام و بستگان جهت رفع نیاز آنها، کمک به ایتام را اشاره کرده است، که در این خصوص خداوند متعال در سوره نور و در آیه 8 این سوره به پیامبر مکرم اسلام فرموده است: فَأَمَّا الْیَتِیمَ فَلا تَقْهَرْ  "پس بر یتیم قهر و تندى مکن" و این آیه نشان دهند اهمیت و توجه به ایتام است.

حجت الاسلام موسوی اعظم بیان کرد: در احادیث و روایات زیادی نمونه کمک به ایتام وجود دارد، در آیاتی دیگر اشاره شده است که به اموال ایتام نزدیک نشوید زیرا ممکن است سرپرست خانواده ای فوت کرده باشد و باید اموال او به فرزندان ارث برسد، اما چون ورثه نسبت به این موضوع ناآگاه هستند، دیگران باید به اموال و دارایی های نزدیک نشوند.

وی افزود: افرادی که در رفع نیازمندی های دیگران تلاش می کنند، در پیشگاه خداوند متعال بهترین افراد بوده و پاداش احسان به دیگران نزد خدا خیر،برکت و ثواب دنیوی و آخروی را در پی خواهد داشت.

امام جمعه موقت شهر یاسوج گفت: حضرت علی(ع) اولین امامی بود که او را ابوالایتام نام گذاری کردند، زیرا آن امام پیوسته به خانه هایی که سرپرست خود را از دست داده بودند، سرکشی کرده و در رفع نیاز آنها کوشش و تلاش می کرد، از طرفی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و امام صادق (ع) در زمینه اکرام و ایتام برنامه داشته و نیازهای و گرفتاری های آنها را برطرف می کردند.

موسوی اعظم افزود: امام رضا (ع) به امام جواد (ع) فرزند خود نامه می نوشت، از دارایی هایی خود مقداری از آنها را  با خود حمل کن تا بتوانی نیازهای فقرا و مستمندان را برطرف کنی و در این زمینه اقوام و بستگان نیازمند خود را بر دیگران مقدم بدار و کسانی که در اطراف تو هستند و تمایل ندارند تو در راه خدا انفاق کنی از آنها برحذر باش و تحت تاثیر آنها قرار نگیر، این موضوعات بخش کوچکی از سیره امامان معصوم (ع) است.

موسوی اعظم گفت: از همان ابتدای انقلاب و تشکیل دولت کریمه نظام مقدس جمهوری اسلامی امام(ره) به فکر فقرا و مستمندان بود، نمونه آن تشکیل کمیته امام خمینی (ره) است، که در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اشتغال خدمات فراوانی را به مردم به صورت آبرومندانه ارائه داده است و این اولین سیره عملی امام راحل (ره) بوده است. و برنامه های فراوان و خوب دیگری وجود دارد که انتظار می رود بیشتر توسط مسئولان تقویت شود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری:
انفاق و کمک به هم‌نوع لازمه برقراری عدل اجتماعی/ «رسم ابرار» مروج انفاق است

حجت الاسلام و المسلمین جواد مجتهد شبستری در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اجرای طرح «رسم ابرار»، دستگیری از محرومان و نیازمندان را از دستورات موکد خداوند در قرآن کریم برشمرد و اظهار داشت: در بسیاری از سوره های قرآن کریم به کمک به محرومان تاکید شده و یکی از این سوره ها، سوره حدید است.

وی، افزود: این سوره به موضوع انفاق پرداخته است و خداوند متعال در این سوره به آن تاکید کرده است و انفاق را پس از ایمان به خدا و رسولش قرار داده است و فرموده اگر کسی به خدا و رسولش ایمان آورد، در راه خدا انفاق را باید انجام دهد.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، افزود: صدقه و کمک به هم نوع لازمه برقراری زمینه قسط و عدل اجتماعی است، بنابر فرموده خداوند در قرآن کریم اگر مردم می خواهند در جامعه عدالت جاری شود باید از خود و بخشش اموالشان شروع کنند.

حجت الاسلام شبستری، با تاکید بر اینکه کسی که از نظر مالی و امکانات متمکن است و یا در وضعیت مناسبی قرار دارد باید به هم نوع خود کمک کند، اذعان کرد: مهمترین سیره جاری در زندگی اهل بیت و ائمه اطهار(ع) انفاق است و نمونه بارز آن نیز کمک به فقیر، یتیم و اسیر است که در زندگی حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س) و فرزندانشان بوده که نمونه و مصداق بارزی برای همه مسلمانان است.

وی، با اشاره به اجرای طرح «رسم ابرار» در راستای کمک به نیازمندان، ایتام و زندانیان، گفت: اجرای چنین طرح هایی موجب ترویج روحیه انفاق در جامعه شده و به نوعی می تواند یادآور و محرکی باشد که انسان در زندگی اش جایی را برای بخشش باز کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، تاکید کرد: قطعا اجرای چنین طرح هایی جایگاه اجتماعی بالایی دارد و جدای از اینکه برای دریافت کننده این انفاق و کمک ثمراتی دارد، برای فرد خیر و انفاق کننده که از یک وعده طعام خود برای کمک به همنوع خود می گذرد نیز ثمراتی چون پرورش و تعالی روحی را در پی دارد.

 

امام جمعه موقت زنجان:
طرح رسم ابرار مانع ایجاد شکاف طبقاتی در جامعه می شود

حجت الاسلام سید رضا موسوی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا؛ با اشاره به سوره هل آتی که در شان اهل بیت(ع) نازل شده است اظهار کرد: احسان و انفاقی که اهل بیت(ع) انجام داده اند در حقیقت فقرا، ضعفا و مساکین را به نفس خود مقدم داشته اند.

وی تصریح کرد: روزی پیامبر اسلام(ص) وارد منزل امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) شدند و با دیدن حال حسنین(ع) خطاب به امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) فرمودند: علی جان نذر کنید که سید جوانان اهل جنت از این بیماری فشا پیدا کنند و روزه بگیرید. امیرمومنان(ع) و حضرت زهرا(س) نذر کردند و حسنین شفا یافتند و حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) به نذر خود وفا کردند.

وی با بیان اینکه امیرمومنان(ع)، حضرت زهرا(س)، حسنین و فضه برای ادای نذر خود روزه می گیرند افزود: برای افطار روزه داران حضرت زهرا(س) برای هرنفر یک قرص نان جو تهیه می کند و در زمان افطار روز اول یتیم و روز دوم مسکین و روز سوم اسیر مراجعه می کند و اظهار فقر و نیاز می کند و تمام خانواده افطار خود را در هر سه روز به آنان می  بخشند.

موسوی با اشاره به اینکه کارها باید برای خدا انجام گیرد و هر نیتی جز قرب الهی در نزد خدا هیچ ارزشی ندارد ادامه داد: این خاندان در زمان بخشیدن غذای خود به یتیم و مسکین واسیر می گویند ما نه از شما تشکر می خواهیم نه پاداش و این کار را ما برای رضای خدا انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه کمترین کاری که برای خود انجام گیرد ارزش  بسیار بالایی را دارد خاطر نشان کرد: می بینیم که این خاندان سه روز گرسنه می مانند و در حالی که خود به غذا احتیاج دارند ولی دیگران را به خاطر خدا به نفس خود مقدم می دارند.

امام جمعه موقت زنجان ابراز کرد: در این مسئله نکاتی نهفته است که می توان به وفای به نذر اشاره کرد و هر مومنی اگر نذری کرد و نذرش ادا شد باید به نظر خود وفا کند. اهل بیت (ع) که بعد از پیامبر(ص) الگو و سرمشق تمام مردم عالم هستند این راه و روش را به ما می آموزند.

وی بیان اینکه اهل بیت(ع) نه تنها الگوی ما هستند بلکه امام الگوی جامعه بشری است افزود: خداوند اینان را پسندیده وبه طهارت و پاکی آنها شهادت داده است و آیه تطهیر سهل و ساده نیست این آیه در شان آنها نازل شده است و تمامی رفتار اهل بیت(ع) باید الگو مردم قرار گیرد.

موسوی با بیان اینکه این کار ساده نیست که سه روز افطار را این خانواده به فقیر و مسکین و اسیر بخشیده است ادامه داد: ما که ادعا می کنیم ادامه دهنده این مکتب هستیم باید به اندازه خودمان از حال فقرا باخبر و دستگیر نیازمندان باشیم و فقط به فکر خود نباشیم.

وی با بیان اینکه مسلمین نباید فقط به فکر خود و منیت داشته باشند ابراز کرد: منیت برای شیطان است و مسلمین باید ما بگویند یعنی به فکر جامعه باشند نه اینکه فقط به فکر خود و خانواده خود باشند.

امام جمعه موقت زنجان با اشاره به اینکه شخصی که فقط به فکر خود است مانند جهنم می باشد و شکم و چشم آنان سیر نمی شود افزود: چقدر انسان برای این دنیا تلاش کند؟ آنان که صاحب ثروت کلان بودند چه شدند؟

موسوی با اشاره به اینکه شکاف طبقاتی ایجاد شده حقوق ضعفا و فقرا و نیازمندان است که به آنان برگردانده نشده است بیان کرد: امام علی(ع) می فرمایند که ثروت در یکجا جمع نمی شود مگر حقوق دیگران ضایع شود.

وی با بیان اینکه تفاوت باید در جامعه باشد خاطر نشان کرد: اگر مردم وجوهات مال خود را بپردازند نه تنها در ایران نیازمند پیدا نمی شود حتی تنها ملت ایران می تواند جهان اسلام را از فقر نجات دهد.

امام جمعه موقت زنجان با بیان اینکه خداوند به ما نگفته است که تمام اموال خود را انفاق کنید بیان کرد: خداوند در مال ما حقی برای سائل و محروم قرار داده است که عبارت است از زکات، سهم امام، سهم سادات اگر تمامی این حقوق پرداخت شود نیازمندی در جهان اسلام وجود نخواهد داشت. و اگر به این دستورات عمل نشود این شکاف طبقاتی ایجاد شده بزرگ و بزرگتر خواهد شد.

 

 امام جمعه موقت اراک:
همه باید خود را در میدان خدمت به محرومین و مستضعفین قرار دهند

حجت الاسلام و المسلمین کاظم سپاسی آشتیانی امام جمعه موقت اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به ایام ۲۳ تا ۲۵ ذی‌حجه که حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) روزه می‌گرفتند و افطار خود را به افراد مسکین، یتیم و اسیر اعطا می‌کردند، گفت: طرح «رسم ابرار» که توسط معاونت فرهنگی سپاه پاسداران اجرا می شود طرحی بسیار خوب و به موقع است چراکه این سنت حسنه در قرآن تأکید شده است.

سپاسی آشتیانی افزود: پیامبر گرامی اسلام به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند که یا علی خداوند متعال به تو منت گذاشته و حب مساکین را در دل تو قرار داده است.

وی ادامه داد: توجه به حال مستضعفین یا طعام و یا امور دیگر آنها هرکدام در جایگاه خود اهمیت و جایگاه بلندی دارد و امروز جوانان می‌توانند با الگو قرار دادن الگوهای الهی این سنت حسنه را در جامعه تقویت و گسترش دهند.

سپاسی آشتیانی، پیامبر اسلام را برای همه امت‌ها و ملت‌ها به‌خصوص امت مسلمان یک الگوی نیکو دانست و گفت: ایشان بهترین الگو هستند چراکه او مصداق بارز انسان کامل است و جوانان می‌توانند به سیره ایشان نگاه کنند که چقدر به امور مستضعفین و پناه دادن به انسان‌های مستضعف اهمیت دادند.

وی با تأکید بر اینکه توجه به مستضعفین و حمایت از آنها یک امری است که به‌عنوان معیار سنجش فرد است افزود: بی‌توجهی به مال و مادیات و توجه کردن به انسان‌هایی که نیازمند هستند خیلی اهمیت دارد چراکه این‌یک نمود و بروز اوصاف و خصال نیکویی است.

امام‌جمعه موقت اراک با بیان اینکه همه باید خود را در میدان خدمت به محرومین و مستضعفین قرار دهند گفت: طبیعی است خداوند متعال اگر بخواهد همه را غنی کند می تواند چراکه این یک موضوعی است که کاملا در اختیار خداوند و اختیار و قدرت آن را دارد ولی این توجه از ناحیه انسان ها اگر باشد باعث رشد خود انسان ها می شود.

کارشناس مذهبی در این خصوص ادامه داد: در واقع خداوند این شرایط مختلف را برای انسان ها ایجاد کرده و ممکن است برخی از افراد با توجه به مقتضیات آنها ضعفی داشته باشند و این بودن ضعف علیرغم اینکه مشکلاتی را برای انسان ایجاد می کند ولی مایه امتحانی برای دیگران و هم مایه رشد جامعه هم می باشد که با توجه کردن به ضعف انسان های مستضعف می تواند رشد کند.

امام جمعه موقت اراک با اشاره به نقش مسئولین در ترویج این سنت حسنه عنوان کرد: مسئولین باید خودشان پیشقدم این کارها باشند و به عنوان کسی که در جامعه اسلامی مسئولیت دارد باید دغدغه داشته باشد و توجه به مستضعفین را مد نظر قرار دارد و سر منشأ کارهای خود قرار دهد چراکه اگر نگاهی به سیره و منش حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری داشته باشیم میبینیم اینها چقدر مطلب در خصوص توجه به انسان های مستضعف در آثار و کلماتشان است و این بسیار قابل توجه است.

سپاسی آشتیانی ادامه داد: در هر حادثه ای می بینیم که اگر خدای ناکرده اتفاق ناگواری همچون سیل و زلزله به وجود می آید مقام معظم رهبری جزء اولین کسانی است که اقدام می کنند و لذا مسئولین باید ابتدا خودشان در میدان عمل قرار دهند.

 امام جمعه موقت اراک در پایان با اشاره به اینکه رسانه ها نقش خیلی عمده ای در توجه مردم به مستضعفین دارند خاطر نشان کرد: امروز رسانه دارای جایگاه بلندی است و می تواند در این زمینه یک فرهنگ سازی مناسب داشته باشند.

 

حجت‌الاسلام‌ حاجی‌زاده:
در طرح ابرار باید توجه ویژه به نیازمندان و مستمندان صورت گیرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاجی‌زاده در گفت‌وگو با شیرازه، با اشاره به اینکه در طرح ابرار باید توجه به نیازمندان و مستمندان صورت گیرد، اظهار داشت: این طرح قابل‌تقدیر است و هر فردی که بتواند این طرح را در جامعه ترویج کند کار بسیار بزرگی را در راستای کمک به نیازمندان و دستگیری آنان انجام داده است.
 
وی بابیان اینکه بخشی از مردم با توجه به تمکن مالی که دارند می‌توانند به نیازمندان کمک کنند، افزود: ترویج و اشاعه تفکر دستگیری نیازمندان در جامعه اسلامی به‌منزله تفکر دینی، اخلاقی و انسانی است.
 
نماینده ولی‌فقیه در سپاه فجر استان فارس تصریح کرد: مسئولان و متولیان نظام مقدس اسلامی در قبال طرح کمک به نیازمندان ملزم هستند که به تأسی از فرهنگ نورانی اهل‌بیت(ع) این فرهنگ زیبا و نورانی را ترویج کنند.
 
وی در پایان عنوان کرد: یکی از وظایف دولت‌مردان این است که نگاه کمک به دیگران و نیازمندان را موردتوجه قرار دهند.
 
 

امام جمعه نکا:
نباید از نظام اقتصادی فاصله طبقاتی و فقر زائیده شود/ توجه اهل بیت به محرومان الگوی جوانان جهادی امروز

آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی در گفت‌وگو با بلاغ، با اشاره به در پیش بودن ایام نزول سوره هل اتی، اظهار کرد: این آیات یک خانواده متعالی متعادل الگو را معرفی کرده و براساس سوره هل اتی جبرئیل امین تبریک خداوند را به پیامبر خدا بابت داشتن چنین خانواده‌ای اعلام می کند.

وی افزود: گوشه‌ای از عملکرد این خانواده در این آیه بیان شده که به نذر خودشان وفا می‌کنند، پس عمل کردن به نذر و خود نذر برای قضای حاجت و عمل به نذر خود یک مسئله فکری، اخلاقی، اجتماعی و شرعی است.

امام جمعه نکا خاطرنشان کرد: در آیه نیامده که نذر برای چیست اما در روایات آمده که برای بهبود بیماری حسنین(ع) پیامبر خدا به حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) پیشنهاد چنین نذری را دادند پس در نظام سلامت، درمان و بهداشت باید به مسئله دعا، نذر و راهکارهای معنوی نیز به موازات راهکارهای پزشکی توجه داشته باشیم.
 
این مسئول اضافه کرد: حرف از آخرت یکی دیگر از ویژگی‌های این خانواده است که از شر روز قیامت می‌ترسند و واقعاً باید خانواده ترس از خدا و آخرت را در خود و نسل خود نهادینه کنند و فرزندان و نسلی که خداترس و آخرت‌ترس باشند هیچوقت دست‌شان به دزدی، جنایت، خیانت و ناهنجاری آلوده نمی‌شود و آخرت را به دنیای خود نمی‌فروشند.

وی گفت: هیچ کار غیراخلاقی نیست که به دعوت ایمان و خداترسی باشد بلکه همه به دعوت خلاف ایمان است و اگر ایمان و تقوا باشد هیچگاه انسان آلوده نمی‌شود.

محمدی لائینی به ویژگی سوم این خانواد نیز پرداخت و تصریح کرد: در درون این ارزش در راستای عمل به نذر خود سه شبانه روز روزه گرفتن ارزش دیگری برای آن‌ها رقم می‌خورد و آن اینکه یک انفاق قابل توجه با بخشیدن افطار سه روز خود به یکی از درخواست‌کنندگان یتیم، فقیر و اسیر اعطا می‌کنند درحالیکه خودشان گرسنه بودند.
 
وی افزود: زیبایی این انفاق در این است که فقط برای رضای خدا و در اوج نیاز به این غذا بوده، در کمال شدت نیاز، احتایج و گرسنگی بوده اما در عین حال انفاق می‌کنند و هیچ پاداشی را جز رضای خدا انتظار ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه اذعان کرد: با این تفاسیر دیگر کسی نمی‌تواند بگوید که وضعمان خراب است و نمی‌توانیم انفاق کنیم درحالیکه دیگر خراب‌تر از این وضعیت خانواده حضرت علی(ع) و زهرا(س) نیست.

این مسئول اضافه کرد: این نشان دهنده این است که توجه به محرومان و رفع مشکلات زندگی و معاش آنان چقدر اهمیت دارد و خانواده‌ای که دغدغه سفره خانه‌های دیگر را داشته باشد و شادی و زیبایی سفره خود را در پر بودن سفره دیگران بداند این بسیار ویژگی مهمی است.

وی گفت: برخلاف بعضی از دنیاپرستانی که سفره‌های‌شان پر نعمت است و هیچ خبر از سفره همسایه خود و سفره فقرا نیز ندارند و سفره فقرا و مستضعفان روز به روز کوچکتر می‌شود و سفره آنان روز به روز بزرگتر می‌شود و هیچ توجیهی ندارند.
 
محمدی لائینی تأکید کرد: البته اینکه خانواده‌ها چنین توجهی داشته باشند بسیار زیبا است اما مهمتر این است که نظام اقتصادی و سیاست‌های اقتصای به گونه‌ای باشد که چنین فاصله‌های طبقاتی و چنین محرومیت‌ها و فقرهایی از آن نظام اقتصادی زائیده نشود.

وی افزود: اینگونه نمی‌شود که الگوی اقتصادی ما در مملکت برگرفته از سرمایه‌داری باشد که در آن روز به روز شکاف بین فقیر و غنی بیشتر می‌شود و این الگو روز به روز فقر را و فقیر آفرین باشد از سوی دیگر ما به خانواده‌ها سفارش کنیم که به فقرا توجه بیشتری بکنید.

امام جمعه نکا بیان کرد: این کارها مبارزه با معلول است درحالی که باید با علت مبارزه کرد در راستای توجه به فقرا و محرومان باید سرچشمه‌های تولید فقر و فقیر را بست یعنی اقتصاد مقاومتی اسلامی را باید احیا کرد و جدی گرفت.

این مسئول اضافه کرد: در چنین ایامی بسیار خوب است که خانواده‌ها روزه بگیرند به یاد آن خانواده بزرگی که الگوی همه ما هستند و معادل قیمت افطاری خود را یک روز به یتیم و یک روز به یتیم و یک روز نیز به زندانی و خانواده یک زندانی هدیه بکنند.
 
وی با تأکید بر لزوم الگو گرفتن جوانان جهادی از سیره اهل بیت در رسیدگی به محرومان، گفت: جوانان ما نباید توجه کنند که دنیای غرب چه الگوهایی را به آنان معرفی می‌کند بلکه الگوی ما اسلام و اهل بیت است.

محمدی لائینی ادامه داد: الگوی ما الگویی باید باشد که علاوه بر خوشی و خوشبختی در این عالم بتواند در آن عالم هم مایه نجات ما باشد بنابراین جوان‌ها در خطر بیشتری هستند که دشمنان برای آن‌ها الگوهای کاذبی را تبلیغ می‌کنند.

وی افزود: چهره‌های نادرست را دشمنان برجسته کرده و به چنین چهره‌هایی دعوت می‌کنند درحالیکه باید به دنبال چهره‌های قرآنی و اهل ‌بیتی باشند و حتی در انتخاب اسامی فرزندان خود نیز به دنبال اسامی اهل بیتی باشیم.

این استاددحوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: چرا این سلبریتی‌ها برای ما الگو و اسوه باشند که برای گربه خود اینجور برنامه و بساط دارند و حتی به اندازه پدر و مادر خود برای حیوانات خود  ارزش قائلند درحالیکه این حرکت‌های نادرستی است که دنیای تهی از معنویت و اخلاق به سمت آن کشیده می‌شود.

وی گفت: جوانان ما ابرار هستند و الگوی خاص خودشان را دارند که خداوند معرفی کرده است.
 
 
 

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد البرز:
26 هزار حامی، کمیته امداد البرز را در طرح "رسم ابرار" همراهی می‌کنند/ ترویج فرهنگ انفاق برای کمک به اسرا، ایتام و افراد مسکین

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد البرز درباره جزئیات اجرای طرح رسم ابرار در استان به خبرنگار تیتریک، گفت: طرح مذکور، یک طرح ملی بوده و تفاهم نامه آن بین کمیته امداد حضرت امام (ره) و قوه قضائیه به امضا رسیده است.

رضا لشینی با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه 15 سازمان مشارکت دارند که یکی از این دستگاه ها کمیته امداد است، افزود: طرح رسم ابرار در راستای ترویج فرهنگ انفاق و به مناسبت روز 25 ذی الحجه و نزول آیه وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً در وصف خانواده علی (ع) در البرز اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: بر اساس آیه مذکور حضرت فاطمه (س) به واسطه بیماری حسن (ع) و حسین (ع) 3 روز "روزه" نذر کردند که از 23 دی الحجه آغاز و به 25 ذی الحجه ختم می شود و این بانوی بزرگوار روز نخست افطار خود را به مسکین، روز دوم به یتیم و روز سوم به اسیر دادند. 

لشینی با اشاره به اینکه ائمه بر روز 25 ذی الحجه به عنوان یک فرهنگ برای جامعه متمرکز شدند، تصریح کرد: طرح رسم ابرار در روز 23 ذی الحجه مصادف با  3 شهریور آغاز می شود و مردم در این روز هزینه افطار خود را به خانواده های مسکین اختصاص می دهند که شماره حساب 6037997950099102 در سطح کشور برای آن اعلام شده است. 

وی گفت: روز دوم یا 24 ذی الحجه نیز کمیته امداد با شماره حساب 6037997950000027 پذیرای هزینه افطار مردم برای ایتام است و روز سوم نیز مردم هزینه اطعام خود را صرف آزادسازی زندانی ها می کنند که ستاد دیه شماره حساب 6037997599039345 و کد دستوری #7777*780* را اعلام کرده است. 

لشینی  افزود: کمیته امداد بخش فرهنگ سازی و ترویج این سنت حسنه را در دستور کار قرار داده و به جامعه هدف و خانواده کمیته امداد از طریق پنل های پیامکی اطلاع رسانی شده است، همچنین 26 هزار حامی کمیته امداد البرز را در جریان موضوع قرار داده ایم.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد البرز در خاتمه اظهار داشت: با صدا و سیمای البرز هماهنگ کرده ایم تا مدیر کل کمیته امداد استان در قالب گفتگوهای رادیویی و سیما طرح را برای عموم مردم تبیین کنند.

 

امام جمعه مهرشهر کرج:
رسم ابرار، انفاقی است که جامعه را از آفات اجتماعی مصون می‌کند/ احیاء سنت های الهی در گرو تأسی از سیره اهل بیت (ع) است

امام جمعه مهرشهر کرج با اشاره به اینکه انفاق یکی از برجسته ترین موضوعات قرانی است درباره طرح رسم ابرار به خبرنگار تیتریک، گفت: همان ابتدای سوره بقره آمده است وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ‌ به این معنا که از علائم برجسته اهل تقوا این است که در راه خدای متعال انفاق می کنند. 

حجت الاسلام یدالله رضایی افزود: در سوره الانسان، "هَلْ أَتى عَلَى الْإِنْسانِ حینٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ یَکُنْ شَیْئاً مَذْکُوراً" نوعی سبک زندگی علوی، فاطمی و اهل بیتی است که ترجمان ایثارِ عینیت یافته را نشان می دهد زیرا در حالی که خودشان نیاز به طعام دارند و گرسنه هستند افطار خود را به نیازمندهای واقعی در قالب مسکین، یتیم و زندانی می دهند. 
 
وی اظهار داشت: این یک سیره قرانی و اهل بیتی است و ابراری که (إِنَّ الْأَبْرارَ یَشْرَبُونَ مِنْ کَأْسٍ کانَ مِزاجُها کافُوراً ) در سوره الانسان آمده است اهل بیت (ع) هستند اما انفاق منحصر به آنها نخواهد بود و اهل بیت (ع) تنها یک نماد، اسوه و الگو و نقشه راه هستند برای اینکه مسیر سعادت را برای پیروان خود، شیعیان و در مجموع بشریت باز کنند. 
 
امام جمعه مهرشهر کرج در خاتمه تصریح کرد: انفاق یک احساس متعالی است که در فطرت بشریت وجود دارد و باید شکوفا شود، در نتیجه اگر همانند اعتکاف به یک فرهنگ جاری و متداول تبدیل شود نقش موثری در اعتلای فرهنگ جامعه خواهد داشت زیرا هر میزان این سنت ها احیا شود جامعه را از خطرات، آفات و آسیب ها مصون نگاه می دارد.
 
 

ربانی زاده کارشناس مذهبی:
زندگی اشرافی مسئولان و حقوق‌های نجومی فراموشی مستضعفان را به دنبال دارد/ آلودگی مدیران به حب دنیا عامل به انزوا رفتن سیره اهل بیت (ع)

حجت الاسلام محمد ربانی زاده کارشناس مذهبی در ارتباط با پیشینه رسم ابرار به خبرنگار راه آرمان گفت: در قرآن کریم و روایات اهل بیت (ع) تاکید بسیاری بر اطعام به ویژه اطعام نیازمندان در فرصت های مناسب شده و سیره پیشوایان دینی ما بر اساس گزینش چنین رفتاری بوده است.

وی اظهار داشت: ائمه اطهار (ع) در زندگی خود توجه ویژه ای به اطعام نیازمندان به ویژه ایتام داشتند و در آیه ای از قرآن آمده است (و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا) که مربوط به 5 تن آل عبا است که بیانگر بخشندگی این بزرگواران است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: روزی پیامبر اکرم (ص) به همراه امیر المومنین علی (ع)، حضرت زهرا (س) و حسنین (ع) روزه داشتند، مسکینی به خانه اهل بیت (ع) مراجعه می کند و این بزرگواران غذای خود را به او می دهند این اتفاق روز دوم و سوم هم رخ می دهد و اهل بیت (ع) غذای خود را به یتیم و اسیر می دهند در حالی که خود گرسنه هستند.

ربانی زاده افزود: یکی از یاران امام سجاد (ع) از ایشان پرسیدند زمانی که جراحات بدن امام حسین (ع) را مشاهده کردیم یک جراحت سیاه رنگ بر شانه ایشان بود امام سجاد فرمودند این زخم بر اثر حمل مواد غذایی که امام حسین (ع) در تاریکی شب برای فقرا می بردند ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: با تفکر در آیات قرآن کریم و سیره ائمه اطهار (ع) می بینیم سبک زندگی و رفتار آن ها توجه به اطعام ایتام و نیازمندان است و دنبال زدودن غم از دل آن ها بودند.

این کارشناس مذهبی در ارتباط با اثر گذاری مسئولان در رفع شکاف طبقاتی در بین اقشار جامعه ابراز داشت: زندگی اغلب مسئولان ما از اخلاق و سیره ائمه اطهار (ع) فاصله گرفته است و گزینش روش آن بزرگواران در اداره امور کمتر دیده می شود.

ربانی زاده خاطر نشان کرد: توجه به زرق و برق زندگی دنیا بسیاری از مدیران و مسئولان ما را آلوده و سرگرم کرده و سبب غفلت از قشر محروم و مستضعف جامعه که حق زیادی بر گردن انقلاب دارند، شده است.

وی یادآور شد: مسئولان باید از خواب غفلت برخیزند و سهمی از سرمایه خود را برای افراد نیازمند جامعه قرار دهند و زندگی خود را هم سو و هم رنگ آن ها کنند.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: با توجه به این مسئله که اوضاع اقتصادی در کشور مناسب نیست بخش زیادی از مردم تحت تاثیر فشار ناشی از مشکلات اقتصادی هستند و به سختی زندگی خود را سپری می کنند.

ربانی زاده ادامه داد: در حالی که بسیاری از مسئولان ما حقوق های نجومی دریافت می کنند و برای نیازمندان سهمی قائل نمی شوند.

وی گفت: البته عده زیادی از مسئولان هستند که روش پیامبر گونه ای در زندگی و کار اتخاذ کرده اند منتها آلودگی به زندگی دنیا گریبان تعداد زیادی از آن ها را گرفته است.

این کارشناس مذهبی در خاتمه بیان داشت: توصیه می شود اصلاحاتی در این خصوص صورت گیرد و توجه بیشتری به قشر مستضعف و نیازمند جامعه شود تا عبور از این شرایط سخت برای همگان امکان پذیر باشد.

 

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:
اجرای عدالت در جامعه از اهداف اصلی نظام اسلامی/ طرح “رسم ابرار” الگوی مناسبی برای رفع فقر ومحرومیت از جامعه است

سید محمد حسینی در گفت و گو با خبرنگار “راه آرمان” اظهار کرد: اجرای عدالت در جامعه و کاهش فاصله طبقاتی از اهداف اصلی نظام اسلامی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: البته جامعه بدون طبقه، تفکر مارکسیست ها است که ما آن را قبول نداریم چرا که به طور طبیعی اختلافاتی وجود دارد و همه نمی توانند یکسان باشند اما حاکمیتِ یک نظام سرمایه داری قابل پذیرش نیست لذا هم دولت و هم مردم باید تلاش کنند تا در جامعه فقر و تبعیض حذف شود.

حسینی با بیان اینکه بعد از انقلاب گام های خوبی در جهت کاهش فقر برداشته شده است، عنوان کرد: این اقدامات کافی نیست و دولت در زمینه خدمات به محرومین جامعه، وظایف سنگینی دارد که در قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است.

وی ادامه داد: البته این صحبت به این معنا نیست که مردم جدای از این مسئله باشند بلکه یکی از ویژگی های مردم در حکومت اسلامی، مشارکت در امور و مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و کمک به نیازمندان جامعه است.

 وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در زمینه برقراری عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب، تصریح کرد: کمیته امداد و جهاد سازندگی از جمله ارگان هایی هستند که بعد از انقلاب در محرومیت زدایی نقش موثری داشتند و در حال حاضرنیز جوانان در قالب بسیج با حضور در اردوهای سازندگی در این زمینه نقش ایفا می کنند.

حسینی با حمایت از طرح “رسم ابرار” سازمان بسیج مستضعفین، گفت: طرح های این چنینی می تواند در رفع فقر و محرومیت بسیار کارگشا باشد و همانطور که در سوره انسان اشاره شده است الگوهای موفقی از صدر اسلام در این زمینه داشتیم لذا اگر ما ادعا می کنیم پیرو اهل بیت هستیم رفتار ما هم باید با آن ها سنخیت داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: حضور مردم در برنامه های گوناگون از جمله سیل و زلزله های اخیر نشان می دهد که مردم دراین زمینه آمادگی دارند لذا باید آن ها را تشویق کنیم تا در کارهای خیر از هم سبقت بگیرند.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، عنوان کرد: رسانه ها نیز در این موضوع نقش مهمی دارند و باید افرادی را که زندگی و اموال خود را وقف کمک و خدمت به مردم می کنند، حتی اگر خود آن ها نخواهند به جامعه معرفی کنند  تا الگو سازی شود.

حسینی تاکید کرد: برای مشارکت در این طرح ها حتما نباید افراد ثروتمند باشند بلکه هر کسی می تواند حتی با یک دانه خرما شرکت کند و وقتی این قطرات خیر به هم بپیوندد دریایی از این کمک ها جمع می شود که می تواند تاثیر گذار باشد.

وی نگاه اسلام را در مشارکت عمومی و بی تفاوت نبودن به اقشار ضعیف جامعه مطرح کرد و اظهار داشت: همه ما در یک کشتی هستیم که سرنوشت جامعه به هم ارتباط دارد و اگر به فقرا رسیدگی نشود ناهنجاری های اجتماعی از جمله سرقت، قتل و طلاق  را به دنبال دارد لذا می طلبد که در این زمینه برنامه های منسجم و هماهنگی را داشته باشیم.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: ما در این چهار دهه فراز و نشیب های زیادی داشتیم و در مقایسه با بسیاری از کشورها شرایط بهتری داریم چراکه در برخی از کشورهای پیشرفته اقتصادی مثل آمریکا یا هند فاصله طبقاتی بسیار زیاد است و عده ای در فقر و فلاکت دست و پا می زنند ولی عده ای جزو ثروتمند ترین افراد جهان هستند.

حسینی بیان کرد: با نگاه به آرمان ها،اهداف نظام و انقلاب و اینکه شعار حکومت اسلامی برقراری عدالت بوده است باید امام علی(ع) را در این زمینه الگوی خود قرار داده و اگر ادعای زمینه سازی ظهور حضرت حجت را که قرار است مدینه عدل را برپا کند داریم باید در جهت کاهش این فاصله طبقاتی گام برداریم.

وی تاکید کرد: مسئولین باید مراقبت بیشتری کنند و در تصمیم گیری ها و اقداماتی که انجام می دهند کاری نکنند که این فاصله طبقاتی بیشتر شود ولی متاسفانه برخی تصمیمات اقتصادی از جمله نوسانات قیمت ارز و گرانی برخی کالاها در سال های اخیر، مشکلات زیادی را بر قشر ضعیف جامعه تحمیل کرده است.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان مطرح کرد: اگر مسئولان از ثروتمندان و مرفهین بی درد باشند کمتر به این مسائل توجه می کنند لذا باید هم در انتخاب مدیران دقت شود و هم قوانین باید به گونه ای باشد که مسئولین دستگاه های اجرایی نتوانند از قانون تخطی کنند تا شاهد کاهش فاصله طبقاتی در جامعه باشیم.

 

کارشناس فرهنگی:
اجرای طرح "رسم ابرار" نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده است/ مسئولان رسیدگی به اقشار محروم را جزو اولویت‌های خود قرار دهند

حامد کبودوند در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین با اشاره به ضرورت رسیدگی به حال نیازمندان و تلاش برای رفع مشکلات اقشار محروم جامعه اظهار کرد: اقدام معاونت فرهنگی سازمان بسیج در اجرای طرح "رسم ابرار" کار بسیار ارزشمندی است؛ لذا لازم است تا اطلاع رسانی و برنامه‌ریزی بیشتر و بهتری برای اعلام این فراخوان جهت دعوت عموم مردم برای پیوستن به این پویش صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به عشق و علاقه وافر مردم ولایتمدار ایران به اهل بیت(ع) و به ویژه امام علی(ع) قطعا با اطلاع رسانی گسترده، تعداد زیادی از علاقمندان به این طرح می‌پیوندند.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی انقلاب اسلامی، بحث محرومیت‌زدایی و خواستگاه مستضعفین در جهان است؛ بنابراین ضرورت توجه به نیازهای اولیه اقشار مختلف از جمله مستضعفین جزو آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به ضرورت الگوبرداری جوانان جهادی از سیره اهل بیت(ع) در رسیدگی به محرومین عنوان کرد: با توجه به پیام اخیر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب که بار اصلی انقلاب را بر دوش جوانان گذاشتند؛ حضور جوانان در عرصه‌های مختلف از جمله مباحث اجتماعی ضرورت پررنگ‌تری یافته است.

کبودوند بیان کرد: حضور جوانان در فعالیت‌های جهادی بالاخص در حوزه خدمات اجتماعی هم یک تمرین خودسازی و ارتقای معرفت نفس است و هم می‌تواند مودت و محبت بین اقشار مختلف جامعه ایجاد کند و اعتماد اقشار را به آرمان‌های جمهوری اسلامی و شعارهای انقلاب پررنگ‌تر سازد.

وی با اشاره به تاکید ائمه معصومین(ع) نسبت به اطعام فقرا و نیازمندان گفت: با تکیه بر آموزه‌های دینی می‌توان دو موضوع را برداشت کرد، نخست آنکه خداوند متعال در سوره حج یکی از نشانه‌های تقوا را بزرگداشت شعائر الهی عنوان کردند که یکی از مصادیق آن نهادینه کردن مناسبت‌های خاص در ذهن و خاطر مردم است که از ویژگی‌های آن برگزاری جشن‌ها و اطعام‌ها بوده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین تصریح کرد: اصرار و توصیه ائمه بزرگوار براین اساس بوده که اقشار مختلف همدلی و محبت خود را به یکدیگر در این ایام خاص بیش از پیش نشان دهند و فضای جامعه اسلامی را ارتقاء دهند.

وی عنوان کرد: مسئولان پیش از آنکه اقدام خاصی برای رفع محرومیت‌زدایی در جامعه انجام دهند؛ باید در ابتدا مشکلات و فضای شکاف طبقاتی را درک کنند؛ اینکه مسئولی از همه امکانات برخوردار باشد اما اطلاعی از وضعیت سخت اقشار پایین دست جامعه نداشته باشد یک فاجعه است.

کبودوند تصریح کرد: پخش تصاویری از منزل مقام معظم رهبری یا حسینیه امام خمینی(ره) و پوشش مقام رهبری حاکی از سادگی و هم‌طرازی ایشان با حداقل دهک‌های جامعه است؛ این امر نشان می‌دهد که دغدغه رهبری این است که خود را با طبقه پایین جامعه هماهنگ و همراه کنند.

وی در ادامه گفت: مسئولان باید پیش از هر چیزی در این راستا قدم بردارند تا با درک مشکلات خانواده‌های محروم، از درد آنها مطلع شوند و در ادامه راهکار و درمان را ارائه کنند.

این کارشناس فرهنگی در پایان بیان کرد: مسئولان باید اولویت برنامه‌های خود را برای کسانی بگذارند که صدایشان کمتر شنیده می‌شود؛ چراکه متاسفانه سخنان اقشار برخوردار بیش از سایرین شنیده می‌شود این در حالی است که مشکلات و اعتراضات افراد کم برخوردار و محروم کمتر بیان می‌شود که مسئولان باید بدین مسئله توجه کنند.

 

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان مطرح کرد
اجرای طرح "رسم ابرار" با هدف حمایت از نیازمندان/ بیش از ۱۹هزار حامی قزوینی در کمک به ایتام و محسنین مشارکت دارند

فرزاد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره اجرای "طرح ابرار" اظهار کرد: طرح "رسم ابرار" که به همت بسیج مستضعفان برای کمک به نیازمندان اجرا می‌شود؛ در واقع همان طرح اطعام است که توسط کمیته امداد انجام می‌شود.

وی افزود: آیه ۸ سوره انسان به داستان انفاق امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره دارد که برای سلامتی فرزندان خود نذر می‌کنند تا سه روز روزه بگیرند؛ اما افطاری خود را در این سه شب برای رضای خدا به یتیم، مسکین و اسیر می‌دهند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین تصریح کرد: همین آیه اکنون سرلوحه کار امداد بوده و هدف دستگیری و کمک به ایتام، نیازمندان و گرفتاران است.

وی عنوان کرد: هزار و 614فرزند یتیم و سه هزار و 110 فرزند در قالب طرح محسنین تحت پوشش کمیته امداد استان قزوین هستند که در مجموع 19هزار و 681 حامی از ایتام و محسنین حمایت می‌کنند.

فرهادی بیان کرد: تعداد حامیان ایتام بیشتر است؛ زیرا طرح اکرام ایتام قدمت بیشتری دارد همچنین مردم نگاه ویژه‌ای به یتیمان دارند؛ اما برای کمیته امداد هیچ فرقی بین مددجویان تحت پوشش وجود ندارد و همه تلاش خود را برای رفع نیاز نیازمندان به کار می‌گیرد.

وی ابراز کرد: امسال نیز دوهزار و 26 حامی در طرح اکرام ایتام و محسنین ثبت‌نام کردند و از ابتدای سال کمک‌های خود را به حساب امداد واریز می‌کنند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین گفت: مردم نوع دوست و نیکوکار استان قزوین می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد مهربانی*8877*1*028 به دست نیازمندان برسانند بدین شکل که پس از شماره‌گیری کد مذکور، متن به عشق علی اطعام به نیازمندان مشاهده می‌شود که افراد هر مبلغی که تمایل دارند پرداخت می‌کنند.

وی تاکید کرد: مبالغ جمع آوری شده توسط کمیته امداد در راستای نیات خیرین که همان اطعام است، هزینه می‌شود.

فرهادی عنوان کرد: معتقدیم کار مردم را باید به خودِ مردم واگذار کنیم چراکه تمایلی به توسعه کمیته امداد نداریم، لذا درصدد هستیم با موسسات خیریه تعامل برقرار کرده مراکز نیکوکاری راه‌اندازی کنیم که این مراکز با محوریت مساجد محلات شکل گرفتند و کمیته امداد فقط بُعد نظارتی و راهنمایی را برعهده دارد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین با اشاره به وجود 36مرکز نیکوکاری در استان گفت: در این مراکز با توجه به تعامل و ارتباط بیشتر با مردم، در کنار شناسایی سریع نیازمندان، کمک‌های نقدی و غیرنقدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست افراد نیازمند و محروم می‌رسد.

وی بیان کرد: به نظرم باید برای حمایت از محرومان بحث موازی‌کاری‌ها حذف شود و به صورت یکپارچه فعالیت کنیم تا از سوءاستفاده‌های احتمالی برخی افراد که نیازمند نیستند، ممانعت به عمل آید.

فرهادی اذعان کرد: کمک معیشت کمیته امداد استان قزوین به مددجویان تحت پوشش در مجموع ماهانه 7میلیارد تومان است که در صورت تقسیم این مبلغ به مجموع افراد به طور میانگین رقم کمی‌ می‌شود؛ چراکه اکنون تعداد خانوارهای تحت پوشش 29هزار خانوار است که نزدیک به 50هزار نفر جمعیت را تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: بعضا گفته می‌شود صدقاتی که توسط کمیته امداد جمع‌آوری می‌شود در کجا و چگونه هزینه می‌شود؛ این در حالی است که ماهیانه 550میلیون تومان صدقه در سطح استان جمع می‌شود که با تقسیم این مبلغ بر 29هزار خانوار تحت پوشش به هر خانواده به طور میانگین فقط 18 هزار و 900 تومان کمک تعلق می‌گیرد که مبلغ ناچیزی است.

فرهادی در پایان گفت: اگر کار به صورت مردمی انجام شود دیگر نیازی به واریز کمک‌ها به حساب امداد نخواهد بود بلکه کمک‌ها به مراکز نیکوکاری داده می‌شود که معمولا در مساجد و به صورت هییت امنایی اداره می‌شود و دیگر نیازی نیست که خانواده‌های آبرومند به کمیته امداد مراجعه کرده و مورد حمایت قرار بگیرد ضمن اینکه کمیته امداد نیز کمک‌ها را در اختیار مراکز نیکوکاری قرار می‌دهد تا در بین افراد نیازمند توزیع شود.

 

کارشناس مذهبی و قرآنی مطرح کرد
سه روز روزه و اهدای افطاری به نیازمندان طرحی برای تمرین تبعیت از اهل بیت(ع)

حجت‌الاسلام وحید بهرام پور کارشناس مذهبی و قرآنی در گفتگو با خبرنگار مرآت، با اشاره شان نزول سوره "هل اتی" و سنت حسنه اطعام به نیازمندان و مساکین، گفت: معروف ترین جریانی که در قرآن آمده جریان نزول سوره " هل اتی" است.

وی در تفسیر آیات "هل اتی" و داستان انفاق افطار اهل بیت(ع) اظهار کرد: امام حسن(ع) و امام حسین(ع) دچار بیماری شده بودند که حضرت علی(ع) و زهرا(س) نذر کردند حسنین از بیماری شفا یابند و سه روز روزه بگیرند و به نذر خود نیز وفا کردند.

این کارشناس قرآنی اضافه کرد: در این سه روزی که روزه گرفتند در هر روز، لحظه افطار نیازمندی اعم از مسکین و یتیم و اسیر به در منزل می آمدند و تقاضای طعام می کردند و هربار این حضرات این نیازمندان را بر خود مقدم دانستند و  حضرت علی(ع) و زهرا(س) که افطار خود را به نیازمند می بخشیدند، حسنین و کنیز آنها فضه نیز به تبع این بزرگواران افطار خود را بخشیدند.

بهرام پور با بیان اینکه خداوند  از نیت و کرامت این بزرگواران راضی شد و سوره "هل اتی" را در شان آنها نازل کرد، افزود: خوب است ما از این جریان الگو بگیریم و برای گرفتن حاجت خود به خصوص برای مشکل فرزند، سه روز روزه بگیریم.

وی بیان کرد: اخیرا شنیده می شود گروهی به این حرکت اهل بیت(ع) تاسی می کنند و برای همنوایی با این بزرگواران سه روز روزه می گیرند و افطار خود را به نیازمندان می دهند که هر چند این حرکت نمادین است ولی در حقیقت پیروی کردن واقعی از سیره اهل بیت است.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه قرآن علاوه بر اینکه به مؤمنین دستورالعمل‌های کلی می‌دهد پیغمبر و اهل بیتش را به عنوان نمونه های قابل تاسی معرفی می‌کند، ادامه داد: تاسی کردن از این بزرگواران در اطعام دادن و رسیدگی به فقرا از دستورات قرآنی است.

بهرام پور با اشاره به اینکه خداوند برای اطعام نیز احکام و آداب قرار داده است، تصریح کرد: اگر اطعام دادن پیامبر(ص) یکی دو بار می‌بود برایش احکام گفته نمی‌شد، پس سنت اطعام به مردم و نیازمندان اقدام همیشگی پیامبر اکرم(ص) و از سیره انبیا بوده است.

وی اظهار کرد: قبل از اینکه فقیری اظهار نیاز و اطعام کند، پیامبر اکرم(ص) خود آنها را برای اطعام دعوت می کرد که در سوره احزاب خداوند به مردم می فرماید وقتی برای غذا خوردن به منزل پیغمبر می روید، بعد از موعد نروید و وقتی غذایتان را خوردید نیز زود برگردید و وقت پیامبر را نگیرید.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در قرآن کریم در زمینه اطعام در سوره‌های مختلف مکرر تاکید شده و در خصوص اهمیت انفاق در سوره بقره بسیار پرداخته شده است، افزود: وقتی یک مال در راه خداوند بدهیم نزد پروردگار حداقل 700 برابر می شود.

بهرام پور انفاق را جزو بالاترین اعمال دانست و تصریح کرد: در قرآن کریم هرکجا از نماز سخن گفته شده در کنار آن زکات نیز آمده و زکات نیز انفاق برای فقرا و مساکین است.

وی خاطرنشان کرد: روزگاری که گرانیست و فقرا زیاد هستند، اطعام دادن توصیه ویژه‌ای شده و تاسی کردن به سیره اهل بیت(ع) در این امر اقدام بسیار خوبی است.

این کارشناس قرآنی با تاکید بر اهمیت اطعام به نیازمندان، گفت: خداوند می فرماید کسی می تواند از راه پیچیده قیامت عبور کند که اهل اطعام به گرسنگان و رسیدگی به بیچارگان باشد.

 

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) مشهد:
«رسم ابرار» احیای سیره اهل‌بیت(ع) است/ توجه به ایتام و مساکین از نشانه‌های مؤمن است

حجت‌الاسلام محمد الهی خراسانی، مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) مشهد در گفت‌وگو با صبح توس؛ پیرامون اجرای طرح رسم ابرار و اطعام مساکین و ایتام به منظور رفع شکاف طبقاتی اظهار کرد: قرآن کریم در سوره مبارکه ماعون، وقتی به نشانه‌های بی‌دینی و افراد بی‌دین اشاره دارد جالب است به عنوان اولین نشانه، بی‌توجهی به ایتام را ذکر می‌کند.

وی افزود: قرآن کریم دومین نشانه افراد بی‌دین را عدم رسیدگی به مسکینان نام می‌برد لذا معلوم می‌شود که از اولین و ضروری‌ترین نشانه مؤمن و دینداران، توجه به ایتام و رسیدگی به مساکین است.

معاون سابق تشکل بیت‌الثقلین مشهد گفت: جالب است که قرآن تفاوت را بین این دو دسته قائل شده و در مورد ایتام، بحث توجه کردن و محبت کردن مطرح است و نسبت به مساکین بحث اطعام مطرح شده است.

وی افزود: نیاز اول ایتام، محبت و نیاز اول مسکین، اطعام و قوت زندگی است و امروز نیز همین موضوعات مطرح است و باید به اولویت‌ها در رفع نیازها توجه شود چرا که همدردی‌ کردنی که برای مساکین نان شب نشود فایده‌ای ندارد.

حجت‌الاسلام الهی خراسانی تصریح کرد: از جهت رسیدگی به ایتام و مساکین مسئولیت داریم چراکه از ضرورت‌های دینداری است و کسانی که به این مسائل توجه ندارند اصل دینداری آنها زیر سؤال می‌رود.

وی با بیان اینکه اولویت‌های گفته شده منافاتی با رسیدگی بیشتر به محرومان ندارد، افزود: در سیره اهل بیت(ع) موضوع رسیدگی به محرومان و ایتام برجسته است.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) خاطرنشان کرد: اهل بیت(ع) با وجود همه اشتغالات و برنامه‌های علمی و فقهی که داشتند، رسیدگی به مستضعفان را جزو برنامه‌های ثابت زندگی‌شان قرار داده بودند.

وی افزود: علت این همه اصرار و تأکید این است که این رسیدگی را به عنوان وظیفه شرعی و دینی می‌دانستند و البته از این موضوع برای جذب قلوب و ایجاد محبت میان خود و افراد دیگر استفاده می‌کردند.

حجت‌الاسلام الهی خراسانی گفت: اگر همین سیره اهل‌بیت(ع) به صورت مستمر دنبال شود اولین نتیجه آن پاشیده شدن بذر محبت و مهربانی در جامعه است و این مهر و محبت افراد را به زندگی امیدوار خواهد کرد و مردم را از منفی‌گری نسبت به همه شئون زندگی جدا می‌کند و روزنه‌های امید را در زندگی باز می‌کند چرا که با وجود یأس و ناامیدی نمی‌توان کاری انجام داد.

وی افزود: رسیدگی به محرومان در قالب طرح‌هایی مانند رسم ابرار احیای سیره اهل‌بیت(ع) است و کسانی که این سیره را احیا می‌کنند مصداق و شامل رحمت خدا می‌شوند.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) اظهار کرد: نکته مهم این است که به توصیه‌های قرآنی در آداب انفاق عمل شود.

وی افزود: خداوند تأکید دارد انفاق‌های خودتان را با اذیت و آزار همراه نکنید به این معنی که فرد را معطل نکنید، آبرویشان را به خطر نیندازید و از منت‌گذاری پرهیز شود و باید بدون هیچ چشم‌داشت و منت، خدمات ادامه داشته باشد و علاوه بر حفظ اعتبار و آبرو، عزت خانواده‌ها و شخصیت دریافت‌کنندگان از بین نرود.

گفتنی است که طرح «رسم ابرار» از 3 تا 5 شهریور ماه ادامه دارد و در این طرح افراد داوطلب روزه می‌گیرند و هزینه افطارشان را برای کمک به مساکین، ایتام و آزادی زندانیان اهدا می‌کنند.

 

امام جمعه شاندیز:
طرح «رسم ابرار» مسیر حضرت علی و اهل بیت(ع) است/ کمک به محرومان مایه همبستگی اجتماعی است

حجت‌الاسلام علی بهمنی، امام جمعه شاندیز در گفت‌وگو با صبح توس؛ پیرامون اجرای طرح «رسم ابرار» که با همت سازمان بسیج مستضعفان در راستای کمک به نیازمندان و فقرا اجرا می‌شود، اظهار کرد: امروز ساخت و ساز منازل مسکونی سیل زدگان اخیر کشور در اولویت است که شهرستان ها در این راستا عهده دار رفع نیازهای محرومان هستند چراکه کسانی که منازل آنها ویران شده آسیب جدی دیده‌اند.

وی با بیان اینکه کمک به محرومان امر خداپسندانه و انسانی است افزود: بنا بر ضرورت کمک‌رسانی توانمندان به نیازمندان، خطاب قرآن کریم به مسلمانان این است که در اموال افراد دارای تمکن، حقی برای مستضعفین وجود دارد که باید ادا شود.

امام جمعه شاندیز گفت: اطعام نیازمندان و تهیه جهیزیه مزدوجین امری مطلوب و مورد توجه و توصیه بزرگان دین است و امروز در دنیا توجه نظام اسلامی به سیل زدگان و زلزله زدگان غرب کشور نمود پیدا کرده است.

وی افزود: دغدغه کمک به محرومان و اطعام نیازمندان مایه همبستگی اجتماعی و دارای آثار مهمی در جامعه است.

حجت‌الاسلام بهمنی تصریح کرد: جوانانی که در فعالیت‌های جهادی توجه به محرومان دارند، باید بدانند نفس حرکت ارزشمند است چراکه نشانه احساس مسئولیت افراد و جوانان است.

وی ضمن تأکید بر اهمیت اصل مسئولیت‌پذیری نسبت به دیگران افزود: در عمل وقتی جسم انسان به زحمت می افتد، انسان احساس رضایت دارد تا خداوند شاید رضایت بیشتری از او داشته باشد.

امام جمعه شاندیز خاطرنشان کرد: وقتی محرومی احساس پناه می‌کند، در این صورت نیز لذت خاصی برای افراد مشارکت‌کننده در این امور خداپسندانه خواهد داشت و سرتاسر لطف و رحمت الهی است.

وی افزودک این لطف و رحمت الهی موجب رشد و تعالی جوانان جامعه و افرادی که در این مسیر قرار دارند می‌شود.

حجت‌الاسلام بهمنی گفت: آنچه که دستور اسلام است همگی لطف و رحمت الهی است لذا ایثار و از خودگذشتگی بخشی از الطاف خداوند است.

وی با اشاره به اینکه کسانی که خودشان نیاز دارند و در عین حال به دیگران رسیدگی می کنند، عین ایثار را انجام داده‌اند که به عنوان ارزش در قلب انسان نهفته است افزود: در طرح «رسم ابرار» کسانی که در این راستا افطار خودشان را می بخشند در مسیر حضرت علی و اهل بیت(ع) گام برداشته‌اند.

امام جمعه شاندیز اظهار کرد: اهمیت تشکل و گروه‌های جهادی در این است که امری که مورد غفلت مردم قرار گرفته با فعالیت جهادی علنی و برجسته می‌شود.

وی ضمن تأکید بر تبلیغ فعالیت جهادی افزود: در اجتماعات جهادی که به صورت جمعی فعالیت دارند همگی مایه خیز و برکت و همچنین توجه به انسان نیازمند است.

 

استاد حوزه علمیه خراسان:
طرح «رسم ابرار» زمینه ایجاد وحدت را میان مسلمانان بالا می‌برد

حجت‌الاسلام مهدی امجدی زاده، استاد حوزه علمیه خراسان در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس ظهار کرد: هم اکنون ما در یک جنگ همه جانبه و به فرمایش مقام معظم رهبری «جهاد کبیر» قرار داریم زیرا به جمهوری اسلامی انواع جنگ‌ها تحمیل شده است.

وی با بیان اینکه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی به توفیقات فراوانی دست یافته ایم، گفت: به دلیل اینکه ایران و اسلام در این مدت عزت و کرامت پیدا کرده است، دشمنی های دشمن دو چندان شده که به لطف خدا دشمن نتوانسته موفق شود.

حجت‌الاسلام امجدی زاده تصریح کرد: امت اسلام یک امت واحد در مقابل جریانات دشمن هستند لذا همه باید همدیگر را در مقابله تهاجم های دشمن کمک کنند و به همدیگر رسیدگی کنیم و جویای حال یکدیگر باشیم تا در جبهه مقابل دشمن کسی از نیروهای خودی از پای در نیاید.

استاد حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه یک زاویه و بعد از این جنگ همه جانبه با دشمن، مسائل اقتصادی است، گفت: اگر بخواهیم جنگ اقتصادی را با جنگ نظامی مقایسه کنیم، چنانچه عده ای که در خط مقدم و در حال مبارزه با دشمن به صورت رو در رو هستند پشتیبانی ضعیفی داشته باشند شکست می خورد لذا در صورتی که همه پای‌کار و به کمک رزمندگان و نیروهای پشتی بانی بیایند، جبهه خودی تقویت می شود و خللی در آن ایجاد نمی شود.

وی تصریح کرد: ارگان هایی که در کشور مسئول مسائل اقتصادی هستند می لنگند و مأموریت های خودشان را به درستی انجام نمی دهند اما نمی شود که مردم را رها کرد و خودمان خودمان را رها کنیم.

حجت‌الاسلام امجدی زاده با تأکید بر اینکه «طرح رسم ابرار» نباید تنها یک مانور باشد، گفت: طرح ابرار نباید محدود به 23 تا 35 ذی‌الحجه جهت اطعام و کمک به نیازمندان باشد، بلکه باید یک راهبرد را به مردم نشان دهد و این موضوع را به مردم القا بکند که مردم در همه موضوعات با هم باشیم.

استاد حوزه علمیه خراسان ادامه داد: امروز همه ما در یک جبهه در مقابل دشمن هستیم و باید مراقب باشیم دشمن به ما گل نزند و در این جنگ نابرابر کسی از ما تلف نشود، حتی این کمک ها می‌تواند بسیار کوچک و به ظاهر ناچیز باشد اما می تواند همین کمک ها مشکلات بسیاری را حل کند.

وی با تأکید بر ادامه طرح رسم ابرار در طول سال، عنوان کرد: باید کمک هایمان را از اطرافیان خود شروع کنیم و لازم نیست کمک ها بسیار بزرگ و قیمتی باشد، حتی اگر در خانه یک غذای اضافه دارید و می‌دانید همسایتان گرسنه است به او بدهید و اگر می دانید کسی در فامیل مشکلی دارد که شما میتوانید آن را حل کنید، به کمک او بشتابید.

حجت‌الاسلام امجدی زاده خاطرنشان کرد: طرح رسم ابرار را می توان از همسایه و اطرافیان خود شروع کنید زیرا رسیدگی به این دو را اسلام نیز تأکید دارد زیرا با این اقدامات اسلام جان دوباره می گیرد و اسلام بر دیگر به اوج عزت و شکوفایی می رسد و موجبات خشک شدن ریشه دشمن می شود.

استاد حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: لازمه نابودی دشمن این است که همه دست به دست هم دهیم و طرح «رسم ابرار» زمینه ایجاد وحدت را میان مسلمانان بالا می برد.

 

کارشناس مسائل مذهبی:
«رسم ابرار» دغدغه جوانان انقلابی برای محرومیت‌زدایی/ترویج فرهنگ غنی غدیر نیازمند اجرای برنامه‌های مختلف و هدفمند است

حجت‌الاسلام جواد صیادی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به مظلومیت غدیر در میان جوامع اسلامی اظهار داشت: ترویج فرهنگ غنی و عظیم غدیر در جامعه اسلامی نیازمند اجرای برنامه‌های گوناگون و هدفمند با محوریت پیاده نمودن آموزه‌ها و درس‌های غدیر در سطح جامعه و در میان مردم است.

وی افزود: در روایات داریم که اگر در روز غدیر یک نفر را اطعام دهید خدای سبحان اجر هزاران شهید و صدیق به شما می‌دهد لذا یکی از مباحث ترویج غدیر بحث اطعام فقیراست و کمک کردن به فقرا و نیازمندان باید به یک فرهنگ‌عامه تبدیل شود.

کارشناس مذهبی و مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه خرم‌آباد تصریح کرد: انقلاب اسلامی ما منبعث از غدیر است و امروز می‌بینیم پیروزی‌ها و سرافرازی‌های جبهه اسلام در مقابل کفار و داعشیان به‌واسطه ولایت‌پذیری نیروهای مقاومت اسلامی بوده است.

وی بابیان اینکه غدیر اتمام و اکمال دین است خاطرنشان کرد: حرکت کردن در مسیر نورانی امامت و ولایت یکی از آموزه‌های غدیر است و پیشی گرفتن و جا ماندن از ولی دو موضوعی است که موجب هلاکت یک جامعه می‌شود.

صیادی دغدغه جوانان انقلابی برای محرومیت‌زدایی و کمک به ایتام و مساکین را رسم ابرار دانست و گفت: هم‌زمان با ایام دهه ولایت به حمدالله شاهد فعالیت‌های خودجوش جوانان در سطح شهر پیرامون کمک به مستمندان و نیازمندان هستیم امری که سیره ائمه اطهار(ع) بوده و موردپسند پروردگار است.

 

یک کارشناس مذهبی در کردستان مطرح کرد؛
محوریت موضوعی طرح ابرار، آیات قرآن کریم است/ سنت حسنه کمک به مستمندان ملکه ذهن هر مسلمان مومن شده است

علی محسن منتشلو در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، با تمجید از اجرای طرح رسم ابرار، با بیان اینکه مسئولین در نظام اسلامی باید از قشر محروم جامعه باشند تا دغدغه محرومین را درک کنند، اظهار داشت: مسئولین یا باید از قشر محروم جامعه باشند و یا اینکه اعتقاد قلبی به عدم وجود اختلاف طبقاتی درجامعه داشته باشد و هدف از قبول مسئولیت را اعتلای جایگاه انسانی انسانها بداند.

وی افزود: مسئول باید عرصه مسئولیت را فرصتی برای خدمت صادقانه به جامعه و همنوعان خود ببیند و برای استفاده بهینه از فرصت بدست امده بکوشد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی قروه خاطر نشان کرد: مکتب اهل بیت علیهم السلام مکتب انسانسازی ومکتب تعالی روح بلند هرانسان آزاده ای میتواند باشد و لذا هر عقل سلیم و منطق درستی انسانها را که دارای فطرت پاک و الهی هستند به الگو گیری از این مکتب و فرهنگ فرامیخواند.

به گفته وی مکتب و فرهنگ اهل بیت تنها متعلق به یک مذهب خاص نیست بلکه متعلق به همه انسانهایی است که روحشان از روح خداوند متعال منشعب شده است.

 منتشلو ادامه داد: در آیین بلند اسلام عزیز سنت حسنه کمک به مستمندان و نیازمندان بسیار مورد تاکید قرار گرفته تا جایی که ملکه ذهن هر مسلمان مومن شده است.

 وی افزود: درآموزه های دین مبین اسلام انفاق یکی از مواردی است که موردتاکید قرارگرفته وخداوند متعال ثواب آنرا بااعداد و ارقام بیان می‌کند.

 به گفته منتشلو انفاق از جمله معامله هایی است که انسان با خداوند انجام می دهد و هیچگاه متضرر نمی شود چرا که خداوند میزان سود انفاق را از دو برابر تا هفتصد برابر بیان کرده است که این میزان سود بستگی به میزان شایستگی فرد دارد و در آیه ۲۶۱ سوره بقره در این رابطه می خوانیم: «مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ» «کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد (و شایستگی داشته باشد) دو یا چند برابر می کند و خدا (از نظر قدرت و رحمت) وسیع و (به همه چیز) داناست.»

وی به آیات قرآن کریم در خصوص انفاق اهل بیت پیامبر اسلام (ص) اشاره نمود و بیان داشت : بر اساس برخى روایات، اطعام مسکین و یتیم و اسیر در یک شب واقع شد و براساس برخى، در سه شب متوالى اتفاق افتاد و هر شب، یکى از آنها مراجعه کرد.

وی ادامه داد: مراد از «یطعمون الطعام على حبّه» آن است که اهل بیت با آنکه آن غذا را دوست داشتند، به دیگران دادند. چنانکه قرآن در جاى دیگر مى‏فرماید: «لن تنالوا البرّ حتّى تنفقوا ممّا تحبّون» به نیکى نمىیرسید مگر آنکه از آنچه دوست دارید، انفاق کنید.

منتشلو به تفسیر المیزان اشاره نمود و گفت: صاحب تفسیر المیزان میفرماید: محبّت اهل بیت به خداوند در آیه بعد مطرح شده که مى‏گویند: «انّما نطعمکم لوجه اللّه» و منظور از «على حبّه»، علاقه به غذا است که در این صورت، علاوه بر اخلاص، ایثار آنان نیز ثابت مى‏شود.

وی افزود: اگر به فکر نام و شهرت نباشید، خداوند نامتان را جاودانه مى‏ کند. کارى که اهل بیت کردند، ارزش مادى فراوانى نداشت ولى چون خالصانه بود، خداوند آن را ماندگار ساخت.

 منتشلو به تفسیر آیات الهی اشاره نمود و افزود: در این آیه، کلمات مسکین و یتیم و اسیر به صورت نکره آمده تا بگوید: در اطعام، نباید گزینش کرد، بلکه به هرکس که بود انفاق کنید.

وی در ادامه بیان داشت : در واقع باید گفت کمال واقعى زمانى است که نیکى در انسان نهادینه شود. (تمام کمالات با فعل مضارع که نشانه استمرار فعل است، آمده است.) «یوفون، یخافون، یطعمون و...» و اطعام و انفاق زمانى ارزش بیشتر دارد که شى‏ء انفاق شده، مورد نیاز و علاقه انسان باشد. «یطعمون الطعام على حبّه»

رئیس اداره تبلیغات اسلامی قروه افزود: اسلام، حامى مستمندان و یتیمان و اسیران است. «و یطعمون الطعام... مسکینا و یتیما و اسیراً» و گروهى طعام را دوست دارند و گروهى اطعام را. «یطعمون الطعام على حبّه»

به گفته منتشلو اطعام، زمانى ارزش بیشترى دارد که از خود و با دست خود باشد. «نطعمکم» و کمکى ارزش دارد که خالصانه و به دور از هر منّت و انتظارى باشد. «نطعمکم لوجه اللّه»

وی ادامه داد: آنچه به عمل ارزش مى‏ دهد، انگیزه خالصانه و اخلاص در عمل است. «نطعمکم لوجه اللّه لا نرید منکم جزاء و لا شکورا» و نیکان، نه تنها با زبان درخواست تشکّر ندارند، بلکه در دل هم به فکر تمجید و تشکّر نیستند. «لا نرید... شکوراً»

منتشلو ادامه داد: گرچه ابرار انتظار پاداش ندارند ولى مردم نباید بی تفاوت باشند. که در این رابطه در آیه ۲۵ سوره قصص میخوانیم: حضرت شعیب دخترش را فرستاد تا پاداش سقّایى و آب دادن حضرت موسى را بپردازد. «انّ ابى یدعوک لیجزیک اجر ما سقیت»

به گفته وی گذشتن از پاداش، به تنهایى نشانه اخلاص نیست، بلکه گذشتن از تمجید و تشکّر نیز لازم است. «لا نرید منکم جزاءً و لا شکورا»

منتشلو ادامه داد: وفاى به نذر واجب است و کسى که به نذر خود وفا نکند، از قهر الهى بترسد. «یوفون بالنذر و یخافون یوماً» و در واقع اگر کارى براى خدا باشد، فقط از قهر او مى‏ترسیم، نه مردم. «نخاف من ربّنا»

وی ادامه داد: داشتن انگیزه الهى، منافاتى با شوق به ثواب یا خوف از عقاب ندارد. زیرا ثواب و عقاب نیز از خداست. «لوجه اللّه... انّا نخاف من ربّنا یوماً عبوساً» و باید گفت در قیامت، نه تنها مردم عبوسند، بلکه روز عبوس است. «یوماً عبوساً»

منتشلو خاطر نشان کرد : براى فرار از آن روز عبوس، امروز در برابر مسکین و یتیم و اسیر، عبوس نکنید. « نخاف من ربّنا یوماً عبوساً»

وی به ماجرای رسم ابرار اشاره نمود و گفت : داستان ازاین قراراست که روزی حسنین بیمارشدند برای شفای انان بسفارش پیام حضرت علی (ع) نذرکرد سه روز روزه بگیرد، حضرت زهرا(س) هم به تبعیت ازعلی وفضه خادمه حضرت هم به تبع ازآنان نذرکردند که سه روز روزه بگیرند به لطف الهی آن دوریحانه رسول الله شفایافتند وامام علی وحضرت زهرا نذرخودراعملی کردند وتمام اهل خانه یعنی حسنین وفضه هم روزه گرفتند و همانطور که درآیات مبارک اشاره شده درهرسه روز درساعات اوج نیاز روزه دار به تناول غذا مسکینی ویتیمی واسیری به درب منزل مولا مراجعه کردند واستمدادکردند واهل خانه همگی غذای خودرا درراه خدا انفاق کردند وبعدازروز سوم که اهل بیت امام ازشدت گرسنگی میلرزیدند جبراییل نازل شد وبه محضر مبارک پیام آیه مبارکه ۷و۸ رونازل فرمودوپاداش انفاق امام واهل بیت مکرمش را اعلام کرد وپیامبر هم دلش آرام گرفت.

 

مدیر حوزه علمیه خواهران بیجار:
نهادینه کردن طرح رسم «ابرار» موجب کاهش فقر در جامعه می شود

زهرا احمدزاده در گفت و گو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه طرح رسم ابرار با الگو گرفتن از سوره انسان است ، اظهار داشت: اجرای کمپین رسم ابرار یک طرح ارزشمند برای تکریم محرومان جامعه است.

وی افزود : کمک به افراد فقیر و مستمندان جامعه ریشه در اسلام دارد و جزء وظایف مسلمانان به حساب می آید.

مدیر حوزه علمیه خواهران بیجار گفت: اقدام معاونت فرهنگی سازمان بسیج در راستای نهادینه کردن این سنت حسنه اقدامی پسندیده جهت کمک به مستمندان جامعه است.

وی ادامه داد : محرومیت زدایی یکی از ویژگی های بارز انقلاب اسلامی است که سازمان بسیج در این راستا اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده و ضرورت توجه به نیازهای اولیه اقشار مختلف از جمله مستضعفین جزء آرمان های انقلاب اسلامی است.

کارشناس مذهبی بیجار با تاکید بر اینکه مسوولان باید از درد محرومان جامعه مطلع شوند، عنوان کرد : مسوولان بیش از اینکه اقدام خاصی برای رفع محرومیت زدایی در جامعه انجام دهند ، باید شکاف طبقاتی و مشکلات آن را رفع نمایند.

مدیر حوزه علمیه خواهران بیجار تصریح کرد: حضرت علی (ع) همیشه یاور محرومان بود و شبانه کیسه های غذایی را در بین مستمندان توزیع میکرد که احیای مجدد آن نقش مهمی در فقر زدایی در جامعه دارد.

احمدزاده ادامه داد : فشار اقتصادی در جامعه موجب ایجاد مشکلات زیادی برای خانواده های مستمند شده که اجرای این طرح می تواند گوشه ای از دردهای این خانواده را التیام ببخشد.

وی اضافه کرد: احیای سنت حسنه رسم ابرار موجب الگو گرفتن جوانان جهادی از سیره اهل بیت در رسیدگی به محرومین جامعه و کاهش فقر می شود.

کارشناس مذهبی تاکید کرد: اجرای این طرح نباید تنها منوط به سازمان بسیج باشد و دیگر مسوولان جامعه هم با مشارکت در این طرح دردی از درد نیازمندان بکاهند.

 

امام جمعه مریوان:
احسان و انجام عملی نیکوکاری در طرح ابرار امری پسندیده است

ماموستا شیرزادی امام جمعه شهرستان مریوان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد:  یکی از مواردی که خداوند در قرآن ما را به انجام آن توصیه می کند و موجب رستگاری انسان می شود، فک الرقبه است، به معنای آزاد کردن انسان ‌ها از دیه و مال و ... و یا آزاد کردن اسیری که امروزه معادل آن زندانیان هستند. افرادی ممکن است به دلایل مختلف مانند مهریه، نفقه، بدهکاری مالی، نزاع و دیه غیر عمد و ... و عدم توانایی مالی در زندان باشند. 

امام جمعه مریوان احسان و انجام عملی نیکوکاری در طرح ابرار را پسندیده دانست و گفت: اطعام ایتام و مستمندان، کمک به اسرا و مددجویان در ماه ذی الحجه امری مبارک و حسنه است.  پیامبر اکرم (ص) این کمک را به عنوان یکی از کارهای خیر نام می برند و لازم است مسلمانان، خیرین، ثروتمندان و افراد متمکن از رزق و روزی که خداوند متعال به ما عطا فرموده، به این افراد و کمک و یاری برسانند.

ماموستا شیرزادی خاطر نشان ساخت: خداوند از خانواده امام علی(ع) و حضرت فاطمه (س) یاد می کند که به مستمندان و فقرا کمک می کردند و ما را نیز به آن توصیه می کند و به امید خدا در جامعه ما راهرو همان سلف صالح باشیم. من به نوبه خودم از تمام کسانی که در این امر فعالانه زحمت می کشند تشکر و قدردانی می کنم و از کسانی که تمکن مالی دارند، خیرین، کسانی زکات و نزورات دارند درخواست می کنم به فکر کودکان یتیم باشند، به یاد زندانیان جرایم غیرعمد، زنان سرپرست خانوار، مستمندان و فقرا باشند تا خداوند متعال نیز ما را زیر سایه رحمت خود قرار داده، از گناهانمان بگذرد و رزق و روزی ما را افزون کند.

 

کارشناس مسائل فرهنگی مطرح کرد
طرح "رسم ابرار" اقدامی ارزشمند در توجه به مشکلات جامعه

لاله افتخاری کارشناس مسائل فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مرآت، با اشاره به اجرای طرح "رسم ابرار" در کشور، گفت: در شرایط اقتصادی امروز جامعه، توجه به مشکلات دیگران و نیازمندان را در داشته های خود شریک کردن، اقدام ارزشمندی است که در این طرح نمود دارد.

وی با بیان اینکه در طرح "رسم ابرار" به داستان اهل بیت(ع) در سوره "هل اتی" تاسی شده است، تصریح کرد: در قرآن کریم در آیه این سوره آمده «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَىٰ حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا. و به فقیر و یتیم و اسیرطعام می دهند، با وجود احتیاجی که به آن طعام دارند».

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه در این طرح به تبعیت از امیرالمومنین(ع) و خانواده بزرگوارشان، افراد سه روز روزه می گیرند و هزینه افطار خود را به نیازمندان می بخشند، افزود: علاوه بر اینکه  متقاضیان با گرفتن روزه طرح را اجرا می کنند، اعلام شود افرادی که توانایی روزه ندارند نیز بدون گرفتن روزه در این طرح شرکت و هزینه اطعام خود را به دیگران دهند.

افتخاری اضافه کرد: در روایات زیادی رسیدگی به محرومین سیره اهل بیت(ع) معرفی شده و در آیات قرآن کریم نیز آمده که مومنین بخشی از اموالشان را در راه خدا انفاق می کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که تحت تاثیر آسیب های اجتماعی قرار دارند یا فقیر هستند، یا یتیم و یا اسیر که باید به آنها توجه شود، گفت:  همه اینها بر عده حاکمیت نیست و بخشی از رسیدگی به نیازمندان را باید خود مردم اقدام کنند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای کمک به دیگران، عده ای از جانشان، عده ای از مالشان و عده ای نیز از آبرویشان مایه می گذارند، اظهار کرد: اینها حرکات جهادی است که هر کدام به نحوی سرمایه ای که در اختیار دارند را در راه خدا می دهند.

افتخاری خاطر نشان کرد: این حرکت های جهادی اوایل انقلاب وجود داشت که مردم برای کمک به دیگران و رزمنداگان اقدام می کردند و هم اکنون نیز جوانان باید از اهل بیت(ع)، بزرگان دین و پیشکسوتان الگو بگیرند و در راستای کمک به دیگران اقدام کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1515597
ارسال نظر
نظرات