شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:08 منتشر شده در مورخ: 1398/06/03 شناسه خبر: 1515657
مدیرکل امورعشایری استان:

عشایر استان سمنان 5 ویژگی منحصر به فرد دارند/ "ایل سنگسری" تنها ایل عشایری استان سمنان

عشایر استان سمنان 5 ویژگی منحصر به فرد دارند/ "ایل سنگسری" تنها ایل عشایری استان سمنان
مدیرکل امورعشایری استان سمنان با بیان اینکه عشایر استان سمنان 5 ویژگی شاخص و منحصر به فرد دارند، گفت: این ویژگی ها در رونق گردشگری عشایر موثر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراد خادم مدیرکل امور عشایری استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، گفت: عشایر استان سمنان 5 ویژگی شاخص دارند که می تواند به عنوان گردشگری عشایری مطرح شود.

وی با بیان اینکه این ویژگی ها منحصر به عشایر این استان است و عشایر سایر نقاط کشور چنین ویژگی ای را ندارند، تصریح کرد: اولین ویژگی منحصر به فرد تنوع در تولید محصولات لبنی است به گونه ای که ایل بزرگ سنگسری در استان سمنان 32 محصول از شیر تولید می کنند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان اضافه کرد: طولانی ترین مسیر کوچ با طی 1200 کیلومتر ازآن عشایر "ایل سنگسر" است که در هیچ کجای دنیا عشایر چنین مسیر کوچ طولانی ای ندارند.  

خادم میزان سرانه دام عشایر استان سمنان را دو برابر عشایر سایر استان های کشور دانست و اظهار کرد: همچنین 72.6 درصد عشایراستان سمنان باسواد هستند که نسبت به میانگین سوادعشایر کشور بیشتر است.

وی عشایر استان سمنان را بسیار پرتلاش و سختکوش معرفی کرد و افزود: هر چادرعشایری یک کارگاه تولیدی به حساب می آید که از کمترین امکانات بهترین تولیدات را دارند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان با بیان اینکه در استان تنها یک ایل به نام ایل سنگسری و بیش از 70 طایفه داریم، تصریح کرد: در کشور و جهان ایل سنگسری شناخته شده است.  

خادم با تاکید بر خدمت رسانی به همه عشایر سطح استان سمنان، گفت: سعی داریم ایل سنگسری را به عنوان تنها ایل استان بیشتر و بهتر در سطح کشور معرفی نماییم.

وی ادامه داد: معرفی بیشتر عشایر استان سمنان به ویژه ایل سنگسری از طریق حضور در نمایشگاه های عشایری کشور و ساخت مستند و پخش در رسانه ملی در دستور کار است.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان خاطر نشان کرد: این امور، رونق دهنده گردشگری عشایر استان سمنان است که باید بیشتر به آن پرداخت.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1515657
ارسال نظر
نظرات