شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 17:29 منتشر شده در مورخ: 1398/06/03 شناسه خبر: 1515704
یزد از تبریز سبقت گرفت/

تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور

تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور
آمار بانک مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در طول تیرماه بیانگر رشد مبادلات استان آذربایجان شرقی است؛ البته طی ماه‌های گذشته همیشه بیشترین چک به ترتیب در چهار استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و سپس یزد بود؛ ولی در خرداد ارزش چک های مبادله شده در کمتر از چهار استان دیگر قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  آناج؛ آمار بانک مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در طول تیرماه بیانگر رشد مبادلات استان آذربایجان شرقی است؛ البته طی ماه‌های گذشته همیشه بیشترین چک به ترتیب در چهار استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و سپس یزد بود؛ ولی در خرداد ارزش چک های مبادله شده در کمتر از چهار استان دیگر قرار دارد.

این در حالی است که در تیرماه سال جاری هم آذربایجان شرقی، از نظر تعداد چک های مبادله شده در رتبه پایین‌تر از یزد، اما از نظر ارزش آنها پس از تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه چهارم کشور جای می گیرد.

تبریز برخلاف تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک مرکزی دریافت میکند.

تیرماه 98 حدود 7.8 میلیون فقره چک در کشور مبادله شد که ارزش آنها برابر با 1006هزار میلیارد ریال است. تهران از نظر تعداد و ارزش چک های صادر شده در رتبه اول جای می گیرد و آذربایجان‌شرقی نیز رتبه پنجم را در اختیار دارد.

در مدت موردبررسی از نظر تعداد حدود هفت درصد از کل چک ها و از نظر ارزش حدود چهار درصد از چک ها مربوط به آذربایجان‌شرقی بود که نسبت به خرداد رشد داشت.

خرداد 98 حدود پنج درصد از تعداد چک ها به ارزش سه درصد از کل چک های ایران در آذربایجان‌شرقی راهی بانک ها شده بود که این آمار در طول تیر رشد داشت؛ البته به صورت کلی آمار نشان می دهد که چک های مبادله ای کشور در تیرماه نسبت به خرداد رشد داشته است.

چک های تیرماه نسبت به خرداد از نظر تعداد 18.5 درصد و از نظر ارزش 19 .5 درصد افزایش یافته است. تعداد و مبلغ چک های مبادله ای اصفهان هم از نظر تعداد و ارزش طی دو ماه خرداد و تیر در جدول زیر آمده است:

تیر 98 در کشور هفت میلیون فقره چک به ارزش 894 هزار میلیارد ریال وصول شد تا درنتیجه کمتر از 10 درصد چک ها برگشت خورده باشد. تهران از نظر میزان چک های وصولی نسبت به کل چک ها، در رتبه اول کشور قرار دارد و رتبه های بعدی متعلق به استان های گیلان، البرز و مازندران است.

درحالی که آذربایجان‌شرقی در جایگاه بالایی از نظر چک های وصولی نسبت به کل چک های صادر شده قرار نمی گیرد. 88.7 درصد از تعداد چک تبریزی‌ها در طول تیر ماه وصول شده که از نظر ارزش معادل 86.9 درصد از کل چک های مبادله شده در استان است.

همچنین آمار چک های وصولی آذربایجان‌شرقی نسبت به سایر استان های کشور نشان می دهد که این استان از نظر تعداد حدود هفت درصد از کل چک های کشور و حدود شش درصد از چک های وصولی را در اختیار دارد.

چک های وصول شده در آذربایجان‌شرقی در مدت موردبررسی 6.5 درصد مبلغ چک های وصول شده در کل کشور بود.

تیرماه 98 حدود 998 هزار فقره چک رمزدار به مبلغ 2126هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به خرداد افزایش محسوسی داشت.

در طول تیر ماه 48.5 درصد از کل چک های رمز دار کشور مربوط به سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بود و سهم آذربایجان‌شرقی برابر با 4.9 درصد است. از نظر ارزش نیز 2.8 درصد از ارزش چک های رمز دار تیر ماه در آذربایجان‌شرقی راهی بانک شدند.

ازطرفی، چک های برگشتی تیرماه کل کشور براساس آمار بانک مرکزی برابر با 717 هزار فقره بود که ارزش آنها 112هزار میلیارد است.

چک های برگشتی تیر نسبت به خرداد از نظر تعداد 16 .3 درصد و از نظر مبلغ 19 .2 درصد رشد داشت. تهران با 223 هزار فقره چک برگشتی در صدر استان های کشور قرار می گیرد و کردستان و سیستان و بلوچستان در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند . 6.9درصد چک‌های برگشتی کشور متعلق به آذربایجان‌شرقی بوده است.

اصلی ترین دلیل برگشت چک، فقدان موجودی حساب است؛ ولی عوامل دیگری مانند عدم تطابق امضا، مغایرت تاریخ، مغایرت مبلغ حروفی یا عددی یا مسدودبودن حساب یا چک نیز از دلایل برگشت هستند که آمار چک های برگشتی آذربایجان‌شرقی از نظر علت در جدول عنوان شده است.

در تیرماه از نظر تعداد 96 درصد و از نظر ارزش 93 .6 درصد از کل چک های برگشتی به دلیل فقدان یا کسری حساب بود.

انتهای پیام/

 

 

 

https://www.dana.ir/1515704
ارسال نظر
نظرات