شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 15:02 منتشر شده در مورخ: 1398/06/11 شناسه خبر: 1517920
کارشناس مسائل مذهبی:

تاملی بر جایگاه عاشورا در فرهنگ اسلامی و شیعی

تاملی بر جایگاه عاشورا در فرهنگ اسلامی و شیعی
کارشناس مسائل مذهبی گفت:در جوامع بشری هیچ جامعه شناخته شده‌ای را نمی یابید که در آن نوعی از دین وجود نداشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام علیرضا آرین ،کارشناس مذهبی و مدرس حوزه علیمه قم در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) اظهار کرد: دین ترکیبی از باورها و اعمال بوده و در بسیاری از جوامع جزئی بنیادی و اساسی در فرهنگ آن جوامع است که نقش‌آفرینی مهمی در حیات فردی و اجتماعی انسانها ایفا می‌کند.

وی افزود:حال در دینی که دستخوش تحریف نشده باشد قطعا باید اصول و پایه های محکم و استواری که منطبق بر مقتضیات فطری انسانی است وجود داشته باشد.

آرین تصریح کرد: در دین اسلام به عنوان آخرین دین الهی و در نگارش صحیح آن یعنی مذهب تشیع، عوامل متعددی سبب حفظ و بقای این دین و این مذهب در طول تاریخ شده اند اما قطعا عاشورا در میان این عوامل، موقعیتی استثنایی دارد.

مدرس حوزه علیمه قم با بیان اینکه عاشورا به سبب نقشی که در بقا دین داشته است با دیگر مراسم دینی تفاوت دارد، عنوان کرد:نقش‌آفرینی آن در دین سبب شده تا عاشورا نمادی از اسلام و عامل بقای دین باشد؛ تا آن جا که روایتی از وجود نازنین رسول خاتم صلی الله علیه و آله و سلم در مورد امام حسین علیه السلام داریم که آن حضرت فرمودند: «حسین منّی و أنا من حسین».

آرین افزود:این روایت را چنین معنا می کنیم که: «الاسلام محمدی الحدوث و حسینی البقاء» یعنی اگر حدوث و شروع اسلام به دست رسول خاتم بوده، حفظ و بقای آن مدیون خون پسر دختر اوست.

کارشناس مذهبی ومدرس حوزه علیمه قم تاکید کرد:بقای آموزه های یک دین و مسلک را در تداوم و اصالت مراسم و مناسک آن دینی می توان رصد نمود و عاشورای حسینی یکی از باشکوه ترین و عظیم‌ترین مراسم در فرهنگ شیعی و بلکه اسلامی ماست که با گذشت بیش از هزارسال هنوز هـم به صورت زنـده و پویا در حیـات فردی و اجتماعی ما جریان دارد و منشأ تحولات و هنجارآفرینی فراوانی در کنش‌های فردی و اجتمـاعی شده است.

آرین خاطر نشان کرد:با تامل در مختصات عاشورا در فرهنگ مسلمین عموما و شیعیان خصوصا می توانیم این جایگاه رفیع و منحصر به فرد را برای عنصر عاشورا درک نماییم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1517920
ارسال نظر
نظرات