شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 10:59 منتشر شده در مورخ: 1398/06/14 شناسه خبر: 1518408

سقاخانه‌های بروجرد سنتی‌ترین آیین عزاداری در محرم/خانه‌های سیاهپوش مامنی برای دلدادگی

سقاخانه‌های بروجرد سنتی‌ترین آیین عزاداری در محرم/خانه‌های سیاهپوش مامنی برای دلدادگی
سقاخانه‌های بروجرد یکی از آیین‌های سنتی و کهن لرستان است که به ثبت ملی رسیده و این آیین مختص شهرستان بروجرد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک این روزها هر جای شهر به رنگ غم شهادت امام حسین(ع) و یارانش سیاهپوش شده، پرچم هایی مزین به نام اباعبدالله(ع) برافراشته شده تا بار دیگر ندای همنوایی برای ایام محرم و عاشورا را سر دهند و ارادتمندان به سیدالشهدا(ع) به سوگواری بپردازند.

در هر شهر و منطقه، مردمان طبق آیین های سنتی عزاداری می کنند، آیین هایی که هر کدام قدمتی چند صد ساله دارند و امروز همچنان این مراسم عزاداری به بهترین شکل برگزار می شود؛ مردم دیار شهرستان بروجرد در ایام محرم آیینی سنتی به نام سقاخانه ها را دارند که قدمت برپایی سقاخانه ها بسیار طولانی است، در این مراسم صاحبخانه یکی از بهترین اتاق های منزل خود را کاملا سیاهپوش می کند، منبر چوبی چند پله ای را در کنار اتاق قرار می‌دهد، بر روی منبر چوبی تعدادی چراغ روشن می کند و بر در و دیوار این اتاق پرچم هایی منقش به نام ائمه اطهار(ع) نصب می‌کند.

خانه هایی که سقاخانه دارند، پرچم هایی سیاه را بر در منزل نصب می کنند که گویای این است که در این منزل سقاخانه برپا شده و همه عزاداران می توانند برای عزاداری وارد سقاخانه شوند؛ در دهه اول محرم هر شب بعد از اذان مغرب و عشاء، درِ منازلی که سقاخانه دارند باز است، در همه سقاخانه ها صدای مداحی شنیده می شود و بانوان عزادار وارد سقاخانه ها می شوند، عزاداران با ورود به سقاخانه می گویند" بر قاتلان امام حسین(ع) لعنت و در جواب صاحب خانه می گوید "بیش باد" سپس میزبان با چای و خرما از عزاداران پذیرایی می کند.

برپایی سقاخانه ها مختص یک محله یا منطقه نیست بلکه در بالا شهر و پایین شهر همه ارادتمندان با برپایی سقاخانه ها ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان می دهند؛ بر روی منبر چوبی تعدادی چراغ روشن است، برخی از عزاداران حسینی با ورود به سقاخانه و به نیت حاجتی که دارند یک چراغ را با اجازه صاحبخانه برمی دارند و نذر می کنند که اگر حاجت روا شدند سال بعد یک چراغ بیشتر به سقاخانه بیاورند.

بانوان بروجردی هر شب در سقاخانه ها عزاداری می کنند و با مداحی و روضه خوانی در غم شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش اشک ماتم می ریزند؛ سقاخانه های برجرد یکی از آیین های سنتی ویژه شهرستان بروجرد است که در سال 1391 در فهرست آثار معنوی کشور ثبت ملی شده است.

حجت اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: برپایی سقاخانه ها در شهرستان بروجرد یکی از آیین های سنتی است که قدمت آن بسیار زیاد است ولی نمی توان دقیق گفت که قدمت سقاخانه ها به چند سال قبل برمی گردد.

وی افزود: سقاخانه ها یکی از مردمی ترین نوع عزاداری در بروجرد است که بانوان بروجردی با حضور در سقاخانه ها به عزاداری می پردازند و در همه محله های این شهرستان سقاخانه ها برپا می شود؛ رسم بر این است که جمعی از بانوان دسته دسته وارد سقاخانه می شوند و بعد از عزاداری و پذیرایی از سقاخانه خارج شده و به سقاخانه های بعدی می روند.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد عنوان کرد: در ایام محرم در منازل تاریخی بزرگان بروجرد مانند بیت تاریخی آیت اله بروجردی(ره) و آیت اله مواهبی "آقا بزرگ" مراسم عزاداری برپا می شود که بسیاری از عزاداران از جای جای ایران به خانه بزرگان بروجرد با نیت برآورده شدن حاجت وارد می شوند.

اعظم همتی جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک گفت: کهن ترین آیین سنتی عزاداری در بروجرد، سقاخانه ها هستند و هیچ شهری در ایران در ایام محرم و صفر این آیین را ندارد و تنها مختص بروجرد است که در فهرست آثار معنوی کشور ثبت ملی شده است.

وی افزود: قدمت سقاخانه ها بسیار طولانی است اما در گذشته ها در ایام محرم و صفر در معابر بروجرد و جاهایی که مردم در رفت و آمد بودند با رسیدن محرم فضای معابر و شهر را سیاهپوش می کردند، منبعی از آب را در معابر قرار می دادند و به یاد امام حسین(ع) رهگذران از آب برای رفع عطش استفاده می کردند، بعد از مدتها این رسم وارد منازل شد و سقاخانه ها برپا شد که امروز در بسیاری از منازل بروجردی‌ها این آیین برگزار می‌شود و محلی برای ارادت عزاداران به امام حسین(ع) است.

همتی تصریح کرد: سقاخانه‌ها در ایام محرم در عصر و شب‌ها برپا می‌شود و با چای و خرما از عزاداران پذیرایی می‌کنند؛ این رسم در هر نقطه بروجرد برپا می شود و بسیای از عزاداران از روی منبر چوبی برای برآورده شدن حاجت، یک شمع و یا یک چراغ با اجازه صاحب خانه می برند و در صورت برآورده شدن حاجت، سال بعد چراغ یا شمعی دیگر را به سقاخانه خواهند برد.

سقاخانه های بروجرد آیینی است بسیار سنتی و قدیمی که در طول این سال‌ها ارادتمندان به سیدالشهدا(ع) با عشق و علاقه خاصی خانه را سیاهپوش می‌کنند و میزبان عزاداران حسینی می‌شوند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1518408
ارسال نظر
نظرات