شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 16:49 منتشر شده در مورخ: 1398/06/13 شناسه خبر: 1518679
طی سال‎های 92 تا 97 صورت گرفت؛

رکورد دولت تدبیر در افزایش شکاف طبقاتی/ بر سر طبقات پایین چه آمده است؟+آمار

رکورد دولت تدبیر در افزایش شکاف طبقاتی/ بر سر طبقات پایین چه آمده است؟+آمار
ضریب جینی که مرکز آمار کشور منتشر کرده نشان می‌دهد طی سالهای 92 تا 97 بیشترین رشد فاصله طبقاتی در بین مردم جامعه ایجاد شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، مرکز آمار کشور به تازگی نموداری را منتشر کرده که وضعیت فاصله طبقاتی را طی سالهای 80 تا 97 نشان می‌دهد. نمودار مذکور نشان می‌دهد که دولت روحانی دز 18 سال گذشته بدترین عملکرد را در خصوص فاصله طبقاتی داشته و ضریب جینی که نشان دهنده فاصله طبقاتی است در سال 92 از رقم 0.365 به 0.409 در سال 97 رسیده که این افزایش بیانگر افزایش فاصله طبقاتی میان مردم جامعه است.

جالب اینجاست که این افزایش فاصله طبقاتی از سال 92 به صورت صعودی آغاز شده و ارتباطی نیز به برجام و تحریم‌ها نداشته زیرا در سالهایی که دولت برجام را امضا کرده و عنوان می‌کرد که وضعیت اقتصاد مناسب است نیز صعودی بوده و از سال گذشته و بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های بیشتر نیز صعودی باقی مانده است.

همین آمار نشان می‌دهد که از سال 85 و در دولت دهم کاهش فاصله طبقاتی مردم آغاز شده و تا سال 92 نیز این کاهش ادامه دار بوده است به طوریکه در سال 92 کمترین فاصله طبقاتی در 18 سال گذشته وجود داشته است. ضریب جینی حتی در دولت هشتم نیز اگرچه رقمی بالاتر از عدد فعلی بود اما شیب آرام کاهش را طی می‌کرد و به طور کلی می‌توان گفت که از دولت هشتم تا دولت فعلی یعنی دولت دوازدهم روحانی و هیات دولتش رکوردار افزایش فاصله طبقاتی بوده‌اند و در هیچ دولتی این فاصله با چنین شیبی افزایش نداشته است.

موضوع قابل توجه دیگر نیز این است که برخلاف یک سال گذشته که بعد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید که باعث افزایش فاصله طبقاتی شده در طی سالهای 90 تا 91 که تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه کشورمان اعمال شد نیز ضریب جینی کاهش داشت و فاصله طبقاتی در حال کاهش بود که همین مساله نشان می‌دهد این فاصله طبقاتی نه تنها ارتباطی به تحریم‌ها ندارد بلکه بسته به سیاست‌های دولت است.

همین سیاست‌های غلط و عدم توجه به ایجاد فاصله میان طبقات مختلف نیز باعث شده تا موج نارضایتی از دولت روحانی بیشتر شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1518679
ارسال نظر
نظرات