شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:50 منتشر شده در مورخ: 1398/06/14 شناسه خبر: 1518762
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

نباید برجام را به سطح فروش نفت کاهش دهیم

نباید برجام را به سطح فروش نفت کاهش دهیم
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نباید در مذاکرات اینگونه وانمود شود که حاضریم به خاطر فروش نفت خود، به التماس طرف غربی بیفتیم، چرا که این صحبت به هیچ عنوان شایسته ملت بزرگ ایران نیست و قطعا در عمل نیز نتیجه بخش نخواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ در حالی که قبل از به نتیجه رسیدن برجام، رئیس جمهور در سخنرانی زنده تلویزیونی از برداشته شدن تمامی تحریم های علیه ایران خبر می داد، ولی پس از امضای توافق مشخص شد که تنها تحریم های مربوط به موضوع هسته ای برداشته می شود و سایر تحریم ها همچنان بر قوت خود باقی است.

پس از آن بود که آمریکا از برجام خارج شد و همان تحریم های هسته ای اینبار شدید تر و با اضافه شدن تحریم های بیشتر علیه کشورمان اعمال شد. در همین حال بود که ایران و سایر طرف های برجام شروع به تلاش برای کمرنگ کردن نتیجه خروج آمریکا از برجام شدند و صحبت از ایجاد کانالی مالی تحت عنوان اینستکس مطرح شد.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و حاصل نشدن هیچ نتیجه ای در خصوص ایجاد کانال مالی، ایران شروع به کاهش تعهدات برجام خود کرد و در گام اول و دوم اقداماتی از جمله افزایش سطح غنی سازی و افزایش میزان مواد غنی شده، انجام داد.

در حالی که ایران در حال آماده شدن برای برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود است، روز گذشته معاون سیاسی وزیر امور خارجه صحبتی کرد که همه را شگفت زده کرد و عقب نشینی ایران از حقوق خود را نشان می داد

بازگشت به اجرای کامل برجام با دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه!

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس، به اسلوونی سفر کرد، در جمع خبرنگاران گفت: از نظر ما بازگشت به «اجرای کامل برجام» منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

این صحبت در حالی گفته شد، که در ماه های گذشته چندین و چند بار توسط مقامات مختلف کشور تاکید شده ایران تنها در صورت اجرای کامل تعهدات برجامی توسط طرف های غربی حاضر به بازگشت کامل به برجام است.

چند ساعت بعد از این ماجرا بود که پرس تی‌وی اعلام کرد آمریکا با پیشنهاد فرانسه برای ۱۵ میلیارد یورو خط اعتباری ایران مخالفت کرده است بعد از این پیام ها بود که حسن روحانی رئیس جمهور چهارشنبه شب در پایان نشست سران سه قوه در نشست خبری اعلام کرد که ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را از روز جمعه بر خواهد داشت.

نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس:

عقب نشینی ایران از حقوق خود در برجام با دریافت ۱۵میلیارد دلار قابل قبول نیست

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب گفت: اینکه بخواهیم منافع بلند مدت را فدای مبلغ ناچیزی کنیم، اصلا قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه چنین مبالغی در کشور به سرعت هزینه می شود و اثر خاصی بر اقتصاد کشور نمی گذارد، گفت: برابر کردن مصالح کشور با مبالغ این چنینی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. بلکه آنچه که مورد تاکید کشور است و هدف برجام نیز همین عنوان شد، برداشته شدن تمامی تحریم ها به صورت یکجا بود.

برداشته شدن کلیه تحریم ها هدف برجام بود

کریمی اضافه کرد: انجام تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران در همین راستا بوده است و هر اقدامی که بخواهد این هدف اصلی را نقض کند یا به سطوح کمتری تقلیل بدهد، غیر قابل قبول و نشان دهنده بی خاصیت بودن برجام است که البته این مهم قبلا هم اثبات شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: سیاست اصولی ایران، باید مقاومت در کنار دیپلماسی عزتمندانه و مقتدرانه باشد، نه اینکه بخواهیم در قالب دیپلماسی و مذاکره به انفعال و ضعف کشیده شویم.

وی افزود: نباید در مذاکرات اینگونه وانمود شود که حاضریم به خاطر فروش نفت خود، به التماس طرف غربی بیفتیم، چرا که این صحبت به هیچ عنوان شایسته ملت بزرگ ایران نیست و قطعا در عمل نیز نتیجه بخش نخواهد بود.

کریمی خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید کرده اند و تجربه های گذشته نیز نشان می دهد، طرف های غربی در گفته هایشان صداقت ندارند و اصلا قابل اعتماد نیستند و به همین علت نباید برای چندمین بار با طناب آن ها در چاه بیفتیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1518762
ارسال نظر
نظرات