شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 14:12 منتشر شده در مورخ: 1398/06/16 شناسه خبر: 1519316
نگاه سرد مسئولان به معلولان؛

مناسب‌سازی شهر کرمان و هزار راه نرفته

مناسب‌سازی شهر کرمان و هزار راه نرفته
امکانات موجود در شهر برای همه شهروندان است؛ پیر، جوان، زن، مرد، سالم و یا معلول باید حق استفاده از این امکانات را داشته باشند اما آنچه که در کرمان دیده می شود کارهای نیمه تمام و اندکی است که برای معلولان انجام شده است موضوعی که حکایت از نگاه سرد مسئولان دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از راه آرمان؛ امکانات موجود در شهر برای همه شهروندان است. پیر، جوان، زن، مرد، سالم یا معلول باید حق استفاده از این امکانات را داشته باشند.

برای مثال اگر در یک محله پارکی احداث شود، متولیان این امر باید معلولان، سالمندان، کودکان و به طور کلی همه افراد آن محله را در نظر بگیرند چرا که بدون شک انتظارات افراد در رابطه با پارکی که احداث می شود، متفاوت است.

 شاید یک مادر برایش مهم باشد که وسایل بازی کودکان استاندارد باشند تا زمانی که کودکش را به پارک می آورد، با خیال راحت اجازه دهد کودکش از این امکانات استفاده کند، از آن طرف یک زن و مرد میانسال برایشان این مهم است که محیط پارک به گونه ای باشد تا بتوانند صبحگاهان پیاده روی کنند و با استفاده از امکانات تندرستی در پارک به سلامت خود کمک کنند.

یک دختر یا پسر جوان فضای پارک برایشان مهم است، نوع چیدمان صندلی ها و فضای سبزی که در پارک طراحی شده تا بتوانند نیم روزی را با دوستانشان سپری کنند.

از همه مهم تر قشر افراد معلول است. فرض کنید فردی نابینا است و یا از ویلچر استفاده می کند، سوال اینجا است که آیا چنین افرادی به دلیل داشتن معلولیت حق استفاده از پارک های سطح شهر را ندارند؟

یادم نمی آید آخرین بار کی به پارک رفته‌ام

مردی که سفیدی موهایش حکایت از آن داشت که میانسالی را رد کرده، در حالی که لباس ورزشی پوشیده بود در یکی از پارک شهید ورزش می کرد، او در پاسخ به اینکه آیا از این پارک و امکانات ورزشی اش رضایتمندی دارد یا خیر گفت: جانباز هستم، یکی از پاهایم مصنوعی است، از این پارک راضی هستم، همین که مکانی وجود دارد تا با دوستانم تنیس بازی کنم برایم کافی است اما فکر می کنم برای آنکه همه پارک های سطح شهر کرمان مناسب سازی شوند، همت فراوانی نیاز است.

زهرا مولایی زن میانسال نابینایی است که خودش می گوید سال هاست که در مجالس عزای حسینی مداحی می خواند. از او در رابطه با امکانات تفریحی  پرسیدم؛ او پاسخ داد: مدت ها است که استفاده از امکانات تفریحی از جمله  پارک ها را کنار گذاشته ام، اصلا یادم نمی آید آخرین باری که پارک رفته ام، کی بوده است.

فرهنگ مردم در نگه داری از امکانات شهری اهمیت بالایی دارد

صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: مناسب سازی شهری یعنی اینکه هر کس معلول است بتواند استفاده کند و مایحتاج امور خود را از جامعه تامین نماید در کل فراهم ساختن امکان دسترسی همه افراد جامعه از جمله معلولان جسمی بیشتر در اماکن عمومی اطلاق می شود که حق همه هست.

وی افزود: مدتهاست که شورای مناسب سازی تشکیل شده  است که رئیس شورا، استاندارکرمان و دبیر آن مدیرکل بهزیستی است ولی هر جلسه این شورا به ریاست معاونت عمرانی استانداری تشکیل و به مسئله مناسب سازی می پردازد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان عنوان کرد: تلاش کرده‌ایم تا در اقدامات نسبی خوبی انجام دهیم ولی متاسفانه موانع زیادی هنوز وجود دارد که به دنبال این هستیم تا با تعامل دستگاه ها این ایرادات را برطرف نماییم.

وی در رابطه با مساعدت و همکاری شهرداری دراین خصوص اذعان داشت: هر تصمیمی در رابطه با معابر و پارک ها گرفته می شود مسئول آن شهرداری است و شهرداری نیز کارهایی در این رابطه انجام داده ولی کافی نیست.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان به نقش فرهنگ مردم در نگه داری از امکانات تفرحی و شهری اشاره کرد و افزود: زمانی خیابان شهید بهشتی را به عنوان پایلوت معلولین ونابینایان مناسب سازی شد اما کمتر از یکسال همه از بین رفت نکته ی بسیار مهمی که  به فرهنگ جامعه  بر می گردد.

صادق زاده بیان کرد: از شهرداری های مناطق مختلف شهر کرمان خواسته ایم که یک خیابان را به عنوان پایلوت مناسب سازی کنند برخی انجام دادند وبرخی دیگر در حال انجام هستند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه ۱۰ درصد جمعیت کشور را معلولین تشکیل می دهند، افزود: در کرمان ۳۵۰ هزار نفر معلول داریم که نیازمند محیط های مناسب هستند و در حال حاضر قریب به ۱۷۰ هزار نفر معلولین متوسط و شدید نیز شناسایی و تحت پوشش قرار گرفته اند.

به دنبال مناسب‌سازی همه مناطق شهرداری هستیم

علی اکبر قطب الدینی دبیر ستاد مناسب سازی شهرداری کرمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با مناسب سازی پارک ها و امکانات موجود در شهر کرمان، گفت: جلسات ماهانه ای جهت مناسب سازی شهری، اصلاح معایب و فضای عمومی با ریاست شهردار و  با حضور اعضای این کمیته و نمایندگان ادارات مختلف از قبیل اداره بهزیستی، نظام مهندسی، راهنمایی و رانندگی و دیگر ارگان هایی که در ارتباط با این کار هستند، تشکیل می شود.

وی ادامه داد: شهر کرمان درحال حاضر دارای چهار منطقه است ؛ پی گیر هستیم تا همه مناطق شهرداری از جمله  معابر و پارک ها برای معلولین، نابینایان و سالمندان مناسب سازی شود.

قطب الدینی تشریح کرد: در منطقه یک،  پارک شورا مجهز به وسایل تندرستی برای معلولین و همچنین  دارای رامپ یا ویلچر رو در ورودی های محوطه ی این پارک است ضمن این که برای جلوگیری از ورود موتورسیکلت سوران به پارک، میله هایی نصب شده است.

دبیر ستاد مناسب سازی شهرداری کرمان بیان داشت: در منطقه یک از جمله میدان مشتاق، چهار راه ابوحامد و ورودی بازار نیز سعی شده که با نصب ویلچر رو این امکان فراهم شود تا معلولین نیز بتوانند از این فضاها استفاده نمایند.

وی افزود: در منطقه ۲ ، پارک مادر، خیابان شهید بهشتی و قرنی نیز درحال مناسب سازی است  از جمله آن که در پارک مادر قرار است وسایل تندرستی برای معلولین در نظر گرفته و نصب شود ضمن این که در محدوده ی منطقه ۳ و در پارک مطهری، قدس، خبرنگار نیز امکانات برای معلولین فراهم شده است.

قطب الدینی توضیح داد: در بلوار دانش نیز سیصد متر خط بریل با فرش موزائیک برای نابینا و کم بینایان ایجاد شده همچنین که این مکان مجهز به ویلچر رو نیز است.

وی در خصوص مناسب سازی ورودی های ادارات و ارگان ها گفت: شهرداری تنها موظف به مناسب سازی معابر عمومی است از این رو تنها می تواند به ادارات، ارگان ها و یا سازمان ها اخطار دهد.

دبیر ستاد مناسب سازی شهرداری کرمان افزود: طبق قانوان هر اداره ای موظف به مناسب سازی وردوی ساختمان اش است از این رو بارها با ادارات مکاتبه داشته و به آنان اخطار نیز داده ایم.

هزار راه نرفته

اگر چه مسئولین شهرداری یا بهزیستی یکی از دغدغه های اصلی شان را مناسب سازی شهر کرمان می دانند اما با توجه به وسعت کرمان هنوز هزار راه وجود دارد که مسئولین نرفته اند. از این رو در بسیاری از پارک های شهر کرمان و یا حتی خیابان ها اصلی و کوچه هایش امکانات مناسب سازی متناسب معلولان و یا نابینایان دیده نمی شود و یا بسیار جزئی به چشم می خورد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1519316
ارسال نظر
نظرات