شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1398/06/17 شناسه خبر: 1519565
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

باید گام آخر را برمی‌داشتیم/ اروپایی‌ها از ابتدا در فکر بازی دادن ایران بودند

باید گام آخر را برمی‌داشتیم/ اروپایی‌ها از ابتدا در فکر بازی دادن ایران بودند
جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران در حالی منتشر شده است که بسیاری آن را در قبال بی‌عملی اروپایی‌ها کافی نمی‌دانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، در واپسین ساعات روز چهارشنبه بود که رئیس‌جمهور روحانی، پس از «اطعام‌المساکین»، از برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران در روز جمعه خبر داد؛ گامی که تمامی محدودیت‌های برجامی ایران در حوزه «تحقیق و توسعه» را البته در چارچوب قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زیر پا می‌گذارد. روحانی البته اروپا را با این جمله امیدوار به تغییر رویه ایران نگه‌داشت:«با این حال دو ماه هم به کشورهای 1+4 فرصت می‌دهیم که اگر توانستیم به توافق برسیم در شرایط توافق ممکن است به تعهدات برجامی برگردیم!»

پس از این اظهارات و با آغاز گام سوم، واکنش‌های کشورهای اروپایی نیز آغاز شد. مثلا فرانسه این اقدام را به زیان تلاش‌های آن کشور در راستای «تنش‌زدایی» توصیف کرد! ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم طی نامه‌ای به فدریکا موگرینی جزئیات گام سوم را تشریح کرد تا جای شبهه‌ای باقی نماند! اما دو نکته درباره گام سوم همچنان جای بحث دارد.

نخست آن که هواخواهان برجام تا پیش از این به رندی از کنار محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه رد می‌شدند و ترجیح می‌دادند که کم‌تر درباره آن سخن بگویند اما اکنون و با برداشتن گام سوم، نیکوست که با تفصیل بیشتری درباره آن‌چه که ایران در حوزه تحقیق و توسعه تعهد کرده بود سخن بگویند.

دوم آن که برخی، اساسا گام سوم را کافی نمی‌دانند چراکه معتقدند جمهوری اسلامی ایران به حد کفایت به کشورهای اروپایی زمان داده است و تعلل بیش از این، نماد ضعف و عدم اقتدار ایران تلقی خواهد شد. رفتار کج‌دار و مریز روحانی، رئیس‌جمهور نیز شاید این ضعف را بیشتر آشکار کند. این موضوعی است که سیدجواد حسینی‌کیا، عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرآت به آن اشاره می‌کند.

اروپایی‌ها از ابتدا در فکر بازی دادن ایران بودند

حسینی‌کیا در این گفتگو با تأکید بر این که ایران باید گام آخر را برمی‌داشت گفت: علت این امر آن است که جمهوری اسلامی ایران دو گام برداشت اما طرف‌های اروپایی حتی نیم‌قدم هم برنداشتند و از ابتدا تلاش کرده‌اند که ایران را بازی بدهند.

وی با بیان این که تلاش اروپا تماما مصروف آن می‌شود که ایران را از اهداف خود بازدارد گفت: با این تفاسیر ایران باید قدرتمندانه و مستقل از تصمیمات اروپا اهداف خود را پیش ببرد و این تصمیم را رسما به دنیا اعلام کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهدات خود باید از تریبون‌های جهانی به اطلاع مردم دنیا برسد، گفت: اروپا باید هزینه‌های عقب‌افتادگی ایران را پرداخت کند اما متأسفانه هیچکس این موضوع را مطالبه نمی‌کند.

حسینی‌کیا با تأکید دوباره بر این که باید گام آخر را محکم‌تر و قاطع‌تر برداریم، گفت: اروپایی‌ها بی‌تردید پای کار ایران نخواهند آمد؛ لذا لازم است که از اتلاف وقت و منابع خودداری کنیم.

در انتظار گام یا گام‌های بعدی

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی البته روز گذشته اعلام کرده است که ایران گازدهی به سانتریفیوژهای جدید را آغاز کرده است اما به نظر می‌رسد که کاهش گام به گام تعهدات، اروپا را برای تعامل با ایران متقاعد نخواهد کرد. باید دید دولت در گام‌ یا گام‌های بعدی چه تصمیمی برای کاهش تعهدات برجامی خواهد گرفت.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1519565
ارسال نظر
نظرات