شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1398/06/17 شناسه خبر: 1519720
مدیر کارگروه تعزیه البرز:

"برغان" مهد تعزیه از قاجار تا به امروز/ 360 نسخه شبیه‌خوانی؛ گنجینه‌ای در کشور که به البرز تعلق دارد

"برغان" مهد تعزیه از قاجار تا به امروز/ 360 نسخه شبیه‌خوانی؛ گنجینه‌ای در کشور که به البرز تعلق دارد
مصطفی کرمی با تاکید بر اینکه البرز مهد تعزیه کشور است، گفت: استان حدود 360 مجلس،نسخ تعزیه دارد که دیگر مناطق کشور، فاقد این نسخ هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیر کارگروه تعزیه استان البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: تعزیه ابتدا از دوران علویان شکل گرفت و از آنجا که مرکز حکومت علویان در سلسله جبال البرز بود و برغان هم یکی از مناطق امیرنشین بود، اولین حسینه و تکیه در این منطقه به نام تکیه شهدا بنا شد اما در ابتدای انقلاب تخریب شد؛ پس از آن تکیه اعظم برغان در سال 931 ابتدای سلسله صفویه جایگزین آن شد که هنوز نیز پابرجاست.

مصطفی کرمی با بیان اینکه حسینیه اعظم برغان ثبت ملی شده است، گفت: تعزیه به دلیل عدم حمایت مسئولان بین مردم کمرنگ شد و تعزیه خوانان مجبور بودند در زمین های خاکی، خرابه ها و مقابل امامزاده ها هنر خود را اجرا و امرار معاش کنند.

پیشکسوت تعزیه کشور تصریح کرد: از سال 90 که تعزیه به ثبت جهانی یونسکو رسید، این هنر به تالارهای شهر کشیده شد و برای اولین بار در همان سال در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج به اجرا درآمد؛ امسال نیز در دهه دوم محرم در کاروانسرای شاه عباسی که مرکز شهر و جزو آثار باستانی است این هنر را اجرا خواهیم کرد.

مدیر کارگروه تعزیه البرز با اشاره به اینکه در 30 نقطه استان، این هنر به شکل باشکوه و حرفه ای اجرا می شود، گفت: شهرستان طالقان دارای 780 روستا است و در هر روستا 10 نفر تعزیه خوان وجود دارد، این به معنای آن است که  7800 نفر در شهرستان طالقان تعزیه خوان داریم و این رکوردی بی نظیر مختص به استان البرز است.

وی با تاکید بر اینکه البرز مهد تعزیه کشور است، ادامه داد: استان حدود 360 مجلس، نسخ تعزیه دارد که دیگر مناطق کشور، فاقد این نسخ هستند؛ حسینه اعظم برغان با قدمت 570 ساله نسخ تعزیه ای محمد ابراهیم برغانی را داراست که اولین نسخ تعزیه کشور مانند نسخ طالقان مربوط به مخلص طالقانی و نسخ تعزیه دوران زندیه به دست این هنرمند نوشته است.


 

معین البکاء با اشاره به اینکه در دوران قاجاریه از معماری حسینیه اعظم برغان کپی برداری شده و در 6 نقطه تهران تکیه هایی مانند تکیه دولت، نیاوران، تجریش بنا شد، اضافه کرد: قبل از اجرای تعزیه در تهران و سایر نقاط کشور سه سال در برغان تعزیه اجرا می شد و البرز در اجرای این هنر پیشگام تمامی استان های کشور است.

پیشکسوت تعزیه کشور با تاکید بر اینکه سال گذشته هزینه ای بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان بودجه برای تعزیه خوانی از استان خارج شد، افزود: با عدم حمایت متولیان و مسئولان امر، امروز  شاهد فرار تعزیه خوان ها از استان هستیم؛ اساتید برجسته کشور که ساکن البرز هستند، هنر خود را در سایر استان ها اجرا می کنند و این امر باعث پیشی گرفتن بسیاری از استان ها از البرز در هنر تعزیه شده است.

کرمی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تعزیه خوان های البرزی در انگلیس، فرانسه، کانادا نیز تعزیه اجرا کرده و این هنر را فراملی کردند؛ از مسئولان فرهنگی و هنری تقاضا داریم به این هنر ارزشمند بها داده و با تاسیس مدرسه و دانشگاه تعزیه در حفظ و انتقال این هنر به نسل های آینده تلاش کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1519720
ارسال نظر
نظرات