شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:43 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520207

وقتی که عنوان شهر بر روی شانه های بلبان آباد سنگینی می کند!

وقتی که عنوان شهر بر روی شانه های بلبان آباد سنگینی می کند!
بلیان آبادشهری که محروم از مزایای روستایی و امکانات شهری است، نه می توان آن را روستا نامید و نه نشانی از استانداردهای شهری در خود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، شهر بلبان آباد پس از گذشت 10 سال از ارتقا یافتن به شهر محروم از مزایای روستایی و فاقد امکانات شهری است.

 
 
 
 
بخش بلبان آباد با جمعیت 18 هزار و 812 نفر به مرکزیت شهر بلبان آباد دارای دو روستای سیس و ییلاق جنوبی و 36 روستای دارای سکنه و 5 روستای فاقد سکنه است.
 
 
 
با ورود به شهر بلبان آباد چیزی که ذهن هر انسانی را به محض ورود شهر به خود مشغول می کند فاضلاب روباز با بوی نامطبوع که بسیار آزار دهنده است.
 
 
 
 محمدی یکی از جوانان بلبان آباد در گفتگوبا خبرنگارما در مورد مشکلات شهرش می گوید متاسفانه شهر بلبان آباد تنها از روستا به شهر تغییر نام یافته و هیچگونه مشخصه و امکانات شهری که معرف یک شهر باشد در بلبان آباد وجود ندارد.
 
 
 
 
 
وی با اشاره به مشکلات شهر بیان داشت: شهر بلبان آباد محروم از همه امکانات تفریحی، ورزشی می باشد که نیاز است مسئولان استان و شهرستان برای رفع محرومیت این شهراقدام نمایند.
 
  
 
مشکل قطعی آب شرب در بخشی از شهر بلبان آباد
 
 
 
 ش محمدی یکی از بانوان ساکن شهر بلبان آباد گفت: نصفی از ساکنان شهربا مشکل قطعی آب شرب دست به گریبانند و حدود چند ساله که مسئولین وعده حل این مشکل را داده اند اما تاکنون این وعده عملی نشده است.
 
 
 
به گفته وی دیگر مشکل آب شرب تزریق مستقیم از چاه به شبکه مصرف بوده و کلرزنی مناسبی برای آن صورت نمی گیرد.
 
 
 
سیمای روستایی یک شهر
 
 
 
 
 
بعد از گذشت 10سال از ارتقاء بلبان آباد به شهر تنها تابلوی آن تغییر کرده است و امکانات شهر در آن ایجاد نشده است.
 
 
 
در شهر بلبان آباد حتی یک نمایندگی ادارات و دستگاه های دولتی مستقر نشده است وامکاناتی همچون بانک، عابر بانک، کتابخانه، اماکن و فضای ورزشی وجود ندارد
 
 
 
احمد محمدی یکی از شهروندان بلبان آباد سیما و منظر این شهر را پس از گذشت 10 سال از ورود به عرصه شهرنشینی کاملاً روستایی توصیف کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولین و اختصاص بیشتر بودجه برای برون رفت از این وضعیت شد.
 
 
 
 
زمین ورزشی فوتبال بلبان آباد/ سرانه فضای ورزش بسیار کم است
 
 
 
 
 
 
 
یاسین بهمنی یکی از ورزشکاران شهر بلبان آباد ضمن گلایه از نبود امکانات ورزشی در شهر بلبان آباد گفت: متاسفانه اعتبارات در بخش ورزشی در این شهر بسیار کم است.
 
 
 
وی ضمن گلایه از بی توجهی به ورزش شهر و بخش گفت: هیچگونه امکانات ورزشی در این شهر وجود ندارد و تیم فوتبال ما برای تمرین فوتبال که رقیب تیم ذوالفقار سنندج هستیم باید به سالن ورزشی شهرهای دهگلان و موچش برویم که این تردد علاوه برسختی و مشکلات انگیزه ورزش را از ما گرفته است.
 
 
 
محمدی یکی دیگر از ورزشکاران شهر بلبان آباد بیان داشت: در بلبان آباد علاوه برمشکلات عدیده متاسفانه زمینی که برای چمن ورزشی در نظر گرفته شده به امان خدا رها شده و به جایگاه فضولات حیوانی تبدیل شده است و کسی نیست که پاسخگوی مشکلات ورزشی برای جوانان شهر باشد.
 
 
 
شکوری رئیس اداره ورزش و جوانان دهگلان در یکم آبان ماه سال 96 ضمن تشریح مشکلات ورزشی بخش بلبان آباد گفت: در این بخش و شهر بلبان آباد سرانه فضای ورزشی وجود ندارد و برای حل این مشکل مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده که در صورت تملک زمین در کمترین زمان ممکن این پروژه آماده بهره برداری شود.
 
 
 
اما متاسفانه با وجود قول و وعدهای که مسئولین برای حل مشکلات شهر فرهنگی بلبان آباد داده اند تاکنون هیچکدام از وعده ها داده شده عملی نشده است .
 
 
 
فاضلاب شهر همچنان روباز است
 
 
 
 
فاضلاب بلبان آباد به صورت روباز در داخل کوچه ها جاری است و مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است مردم می گویند اگر امکانات شهر شامل ما نمی شود می خواهیم به شرایط روستا برگردیم.
 
 
 
  هادی محمدی شهردار بلبان آباد با بیان اینکه این فاضلاب شهر به صورت روباز است بیان داشت:  فاز اول خروجی فاضلاب به صورت سربسته طی سال گذشته و امسال 6 کیلومتر فاضلاب شهر انجام شده اما به علت کمبود اعتبار دیگر امسال قادر به انجامخروجی فاضلاب نخواهیم بود.
 
 
 
هیچ کتابخانه‌ای در شهر بلبان‌آباد وجود ندارد
 
 
 
 
 
در شهر بلبان‌آباد هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده است.
 
       
شهر بلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4هزار نفر وجود ندارد.
 
 
با توجه به وضعیت شهر فرهنگی بلبان آباد و نیاز به فضاهای کتابخوانی، تسریع در ساخت این پروژه بسیار مهم است.
 
 
 
پروژه‌های نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهر بلبان‌آباد که احداث آنها از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 8 سال 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در زیر خاک مدفون شداست.
 
 
 
تعطیلی بانک کشاورزی بلبان آباد بعداز 24 روز افتتاح /وجود باجه بانکی حق مردم بخش بلبان آباد است
 
 
 
 
 
در راستای ایجاد باجه بانک کشاورزی بلبان آباد باتوجه به اینکه شهر بلبان آباد در سال های دهه 70 الی 80 دارای شعبه بانک کشاورزی بود و در سال 80 به بهانه عدم بهره دهی توسط مسئولین وقت بانک کشاورزی استان اقدام به لغو شعبه بانک در سال80 نمود.
 
 
از سال 80 اعضای شورای اسلامی، بخشداری و فرمانداری مکرر پیگیر مجدد شعبه بانک شدند و علیرغم پیگیریهای فرماندار، شورا و بخشدار بلبان آباد در سال 95 مدیر شعب بانک کشاورزی استان کردستان متقاعد گردید باجه ای در شهر بلبان آباد مستقر نماید.
 
 
 
یکی از شهروندان بلبان آباد گفت: باجه در بیست و دوم بهمن 95 افتتاح و در ۱۶اسفند ماه تعطیل گردید که علت تعطیلی را عدم بهره دهی عنوان کردند در کجای دنیا طی ۲۴روز بنگاههای اقتصادی به بهره دهی کامل می رسند پس  آیا تعطیلی این باجه غیر منصفانه به نظر می رسد که لازم است در این خصوص تجدید نظر گردد.
 
 
 
تنها تابلوی بلبان آباد از روستا به شهر تغییر کرده است اما خدمات رفاهی، زیرساخت ها و تجهیز شهر و امکانات شهری در حد خیلی ناچیز است است.
 
 
 
هرچند دولتها معیار ارتقای روستاها به شهر را تا حد زیادی تقلیل داد و بر همین اساس بسیاری از روستاهای کشور به راحتی به شهر تبدیل شدند ولی امروز تنها اسم شهر را یدک می کشند و هیچ زیرساخت شهری و یا رنگ و بوی شهر بودن بر این مناطق حاکم نیست.
 
 
انتهای پیام/
  • شش
  • ش
  • ش
https://www.dana.ir/1520207
ارسال نظر
نظرات