شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:36 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520226
فیلمساز البرزی در یادداشتی نوشت؛

"نازنین فاطمه" روایتی معصومانه از شکنجه کودکان شیعه سوریه/ مهدی عسگری؛ شهید البرزی که فاتح قله رشادت شد

"نازنین فاطمه" روایتی معصومانه از شکنجه کودکان شیعه سوریه/ مهدی عسگری؛ شهید البرزی که فاتح قله رشادت شد
مهدیه سادات نقیبی گفت: کارگردان با انتخاب نام مستند و با به کار بردن شخصیت "نازنین فاطمه" و صحبتهای کودکانه اش می خواهد بگوید نازنین فاطمه ها هستند در سوریه که بی گناه از دنیا رفته اند و معصومانه زیر بار هزاران شکنجه؛ آزار و اذیت شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک«نازنین فاطمه» مستند زندگی و مجاهدت شهید «مهدی عسگری» از شهدای مدافع حرم استان البرز در سال 96 ساخته شد و تولید یک فیلمساز استانی است. «مهدیه سادات نقیبی» منتقد سینما و تلویزیون در نقد این مستند در یادداشتی اختصاصی برای "تیتریک" نوشت: مستند نازنین فاطمه داستان و روایتی زیبا از زندگی شهیدی است که به عنوان فرمانده لشگر در سال 95 به شهادت می رسد.

ساختار این مستند با زمان 17 دقیقه ای با پخش از شبکه البرز به گونه ای است که بیشتر بر پایه احساسات کودکانه بنا شده است و شاید بتوان اینگونه بیان کرد که نازنین فاطمه روایت زندگی پدرش را بیان می کند .

بیشتر از هر چیزی مستند دارای تحقیق و پژوهشی است که ساختار فیلمنامه پذیرای این پژوهش نبوده است همان گونه که می بینیم نامی از فیلم نامه برده نشده است و این گویای یک مستند پژوهش شده ای است که با احساسات کودکانه ، مادرانه و عاشقانه همسر ادغام شده است.

آن چه که در این مستند شاهد آن هستیم شروع گمراه کننده ای است که مخاطب هرگز در ابتدا متوجه نمی شود که فیلم با موضوع شهید بنا شده است و یک زمان تقریبا دو دقیقه ای در ابتدای فیلم را تنها نازنین فاطمه و پدرش مهدی می بینیم و با توجه به نام اثر مخاطب پی می برد که فیلم در مورد نازنین فاطمه است و داستانی جذاب را خواهد داشت تا جایی که معرفی مادر و همسر شهید به میان می آید و حرف از شهادت می زنند تا زمانی که متوجه قاب عکس شهید می شویم که نشان از شهادت ایشان می دهد، در این میان روایت دیگر تغییر می کند و حالت مصاحبه محور به خود می گیرد که اکثریت مستندات شهدا و دفاع مقدس به این گونه هستند.

با توجه به صحبت های مادر و همسر شهید مخاطب با اخلاقیات و رفتارهای شهید آشنا می شود و از رشادت ها و شجاعت های فردی می گویند که برای مخاطب آشناست و صرفا به جهت این بیان شده است که به مخاطب بگوید این افراد نه تنها خاص نبودند و نیستند بلکه افرادی عادی هستند که در بین ما زندگی می کنند و تنها انتخاب نوع زندگی و روش زندگی شان با دیگران متفاوت است گویی خودشان هم انتخاب نکرده اند.

این فیلم سرشار از واقعیاتی است که حتی شهید قبل از شهادت خود از صحبتها و رفتار های خود نشان می دهد که گویی خبر از شهادتش داشته است.

در جایی از صحبت های همسرش می بینیم که از دلبسته نبودن شهید نسبت به این دنیا می گویند و در ادامه صحبت تصویری با موسیقی رشادت طلبی یک قهرمان را می بینیم که همواره با سرعت پیش به سمت جلو با ماشین رالی در حرکت است. حرکت به سمت جلو، سرعت ، موسیقی شجاعت طالبانه و صحبت از دلبسته نبودن همه زنجیر وار قدرت بالای روحی شهید را بیان می کند که مخاطب با دیدن این تصاویر متوجه عزم جزم او می شود.

 

بعد از این تصاویر مهدی شهید می شود و حالا دیگر روایت به حالت مصاحبه محور خود بر می گردد. تمام این مستند با تصاویر و صحبتهایی که از زبان افراد نزدیک شهید می شنویم گویای خواستن خود شهید برای شهادت و دلگرمی خانواده اش، پشتوانه بودن همسر و همراهی او برای اعزام به سفر سوریه تماما گویای این است که مخاطب کمی به فکر فرو رود.

بر همین اساس مستند با ساختار پژوهشی؛ زیر ساختی همراه با احساس و منطق آمیخته شده با واقعیات جامعه دارد، واقعیاتی که در حال حاضر در دل سردرگمی ها و روزمره گی های زندگی گم شده است و از دل این گمگشتگی ها دل های بزرگی بیرون می آیند که همانند همسر شهید عسگری ها و مادرها و دوست های او پدیدار می شوند و آزادی و آسایش همسر و فرزند او و دیگر افراد جامعه حاکی از به شهادت رسیدن امثال شهید عسگری هایی هستند که تا کنون از جنگ دفاع مقدس تا به حال که امنیت حکم فرماست رفته اند و جان خود را زیر خاروارها خاک صرف امینت این جامعه و کشور کرده اند.

کارگردان با انتخاب نام مستند و با به کار بردن شخصیت نازنین فاطمه و صحبتهای کودکانه اش می خواهد بگوید نازنین فاطمه ها هستند در سوریه که بی گناه از دنیا رفته اند و معصومانه زیر بار هزاران شکنجه؛ آزار و اذیت شده اند که تنها گناهشان شیعه بودن است اما افرادی همانند شهید عسگری برای حمایت از این حرف زور به دفاع بر می خیزند و اما در این کشور اگر افرادی همانند شهید عسگری ها نباشد اما افرادی همانند نازنین فاطمه ها و همسرانشان هستند که ادامه دهنده راه شان باشند.

شهید عسگری ها رفتند اما نامشان هیچگاه از ذهن و دل این سرزمین پاک نخواهد شد و آن ها همواره حضور دارند و می بینند و زنده هستند همان طور که در سکانس آخر مستند شاهد تصویری از صعود قله ای هستیم که افرادی با شهید عسگری به فتح آن رسیده اند و این به معنای پشت سر گذاشتن سختی های زندگی این دنیایی است که وی و دیگر شهدا به سرانجام رسیده اند و به جایگاهی بالا دست پیدا کرده اند.

نازنین فاطمه شاید یک مستند حرفه ای و تعریف شده ای در جایگاه مستند سازان نباشد اما به لحاظ ساختار پژوهشی و خط روایت داستان آنقدری هست که بتوان از آن به عنوان یک اثر ماندگار در زمینه شهدای دفاع مقدس و روایت زندگی شهید مهدی عسگری به عنوان فرمانده سپاه استان البرز نام برد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1520226
ارسال نظر
نظرات