شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:02 منتشر شده در مورخ: 1398/06/20 شناسه خبر: 1520300
نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی البرز مطرح کرد؛

تراژدی قطع درختان گردوی البرز توسط روباه پیر!/ کلاهی که انگلیس و رضاخان بر سر مردم دروان کرج گذاشت

تراژدی قطع درختان گردوی البرز توسط روباه پیر!/ کلاهی که انگلیس و رضاخان بر سر مردم دروان کرج گذاشت
حجت الاسلام علی ارجمند: در زمان رضا شاه در روستا جار زده بودند که هر کس درخت گردوی کهنسال داشته باشد رضا شاه آنرا توقیف خواهد کرد، مردم آبادی با دست خودشان تمام درختان کهنسال گردو را به الوار تبدیل کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک حجت الاسلام علی ارجمند عین الدین مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در یادداشت اختصاصی برای "تیتریک " نوشت: درخت گردو یکی از درختان بسیار ارزشمند است که به گفته کارشناسان، خاستگاه اولیه آن ایران بوده و بعدها از ایران به خاورمیانه و از آنجا به یونان و روم و سپس به انگلستان و بعد به آمریکا برده شده است این درخت به صورت طبیعی می تواند صدها سال ادامه حیات بدهد، در نتیجه انتظار می رود که باغهای کشورمان پر از درختان گردو کهنسال باشد، اما متاسفانه نیست و این موضوع همواره جای سوال داشته است!

اخیرا در سفری که به روستای دروان کرج، ملاحظه کردم که در ابتدای روستا چند درخت بید چند صدساله نظر هر فردی را که وارد روستا می شود را به خود جلب می کند، روخانه منحصر به فرد این روستا زمینه کاشت باغات پربار گردو، گیلاس و آلبالو را فراهم کرده است، یکی از عجایب این بود که هیچ درخت گردویی بالای ۸۰ سال در این روستا مشاهده نمی شد، زمانیکه علت را سوال کردم یکی از روستائیان گفت: در زمان رضا شاه در روستا جار زده بودند که هر کس درخت گردوی کهنسال داشته باشد رضا شاه آنرا توقیف خواهد کرد ،مردم آبادی با دست خودشان تمام درختان کهنسال گردو را به الوار تبدیل کردند!!

با یکی از مهندسان محیط زیستِ با سابقه طالقانی گفتگو کردم، از قول پدرش نقل کرد که خارجی ها آمدند و الوار درختان گردوی کهنسال را پیش خرید کردند اما زمانی که مردم همه درختان را بریدند، اعلام کردند طرح تغییر کرده است و ما نیازی به این الوارها نداریم! پولی را هم که به عنوان پیش پرداخت دادیم نمی خواهیم و تنها یکی از درختان بسیار بسیار کهنسال را الوار کرده و با زحمت فراوان بردند!

در ادامه پژوهش به کتاب "تلخ ترین نوشته من" اثر استاد حیدر رحیم پورازغدی رسیدم و به این نتیجه رسیدم که در مشهد نیز همین تراژدی نفرت انگیز درباره درختان پسته وحشی و درختان گردو خراسان اتفاق افتاده است! تا حدی که مصدق طی یک نامه رسمی، قطع درختان گردو کهنسال و تبدیل آنها به زغال را ممنوع اعلام کرده است!

واقعا انسان درمانده می شود که آیا نژاد آنگلوساکسون (انگلیسی زبان) در گذشته اقدامی مانده است که می توانسته علیه کشور و ملت مظلوم ما انجام دهد و نکرده باشد؟!

پیشنهاد می کنم یکی از دانشجویان مقطع ارشد یا دکتری این اقدام تراژدیک روباه پیر را به عنوان موضوع پایان نامه انتخاب کند تا این حقایق تلخ از دل تاریخ بیرون کشیده شده و آئینه عبرت مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

 

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1520300
ارسال نظر
نظرات