شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:02 منتشر شده در مورخ: 1398/06/21 شناسه خبر: 1520514
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد؛

ضرورت ایجاد یک نهاد سیاست‌گذاری برای مساجد/ امروز مساجد به مکانی برای برگزاری مجالس ترحیم تبدیل شده‌اند

ضرورت ایجاد یک نهاد سیاست‌گذاری برای مساجد/ امروز مساجد به مکانی برای برگزاری مجالس ترحیم تبدیل شده‌اند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز مساجد فقط به مکانی برای برگزاری مجالس ترحیم، عزاداری و نماز جماعت تبدیل شده اند و متاسفانه نهاد متولی مسجد وجود ندارد که بتواند همه امور را پشتیبانی و سیاست گذاری کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمداسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان؛ اظهار کرد: مساجد در کشور ما به شکل مردمی اداره می شوند و متاسفانه نهاد متولی مسجد وجود ندارد در حالی که مسجد پایگاه و سنگر جامعه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: مسجد یک پایگاه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که می تواند مشکلات و معضلاتی که در هر محله وجود دارد را مدیریت و برای حل آن ها تلاش کند البته اداره کردن مساجد به عهده مردم است ولی جای خالی یک نهاد متمرکز  که بتواند مولی مسجد باشد به خوبی احساس می شود.

سعیدی افزود: در تهران ستاد اداره مساجد وجود دارد ولی این ستاد در سایر استان ها و شهرستان ها تشکیل نشده است و به عنوان مثال اوقاف فقط هیات امناء مسجد و سازمان تبلیغات برنامه های فرهنگی را تامین می کند  در حالی که باید یک متولی وجود داشته باشد که بتواند همه امور را پشتیبانی کند.

وی تصریح کرد: طرحی در همین زمینه درمجلس تصویب شد که شورای نگهبان آن را رد کرد و دلیل آن ها این بود که شورای عالی ستاد مساجد در تهران وجود دارد و گمان می کردند این نهاد کشوری است در حالی که فقط مختص تهران بود.

این نماینده مجلس در ادامه عنوان کرد: این امر باعث شده که سیاست گذاری در اداره و به روز رسانی مساجد وجود نداشته باشد و مساجد فقط به مکانی برای برگزاری مجالس ترحیم، عزاداری و نماز جماعت محدود شوند در حالی که برنامه های آموزشی، فرهنگی، تربیتی، ورزشی و صندق های قرض الحسنه برای کمک و دستگیری از محرومان و نیازمندان محله از جمله برنامه هایی است که می تواند در مساجد انجام شود.

سعیدی خاطرنشان کرد: به روزرسانی مساجد به نسبت نیازهای روزمره فرهنگی، اجتماعی و اداره امور محله موضوعی است که باید سیاست گذاری و به مساجد سراسر کشور آموزش داده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: البته همه مساجد این شرایط را ندارند و برخی از آن ها حتی برای تعمیرات و تامین هزینه آن با مشکل رو به رو هستند که در این زمینه شورای عالی شهرسازی می تواند نسبت به امور مساجد تصمیم و محل های درآمدی برای آن ها در نظر بگیرند.

سعیدی به شیوه درآمد مساجد در گذشته اشاره کرد و گفت: در گذشته همه برای اداره مسجد وقف می کردند ولی امروز این موضوع نیز لنگ می زند و حتی برخی از موقوفات مساجد تصرف شده و  درآمد برخی دیگر از آن ها کم است لذا مشکلات زیادی وجود دارد که با تشکیل نهاد متولی می توان صفر تا صد برنامه های مساجد را سیاست گذاری کرد.

وی تشریح کرد: بنابراین فضا و کاربری مساجد باید طوری طراحی شود که این جاذبه ها در آن وجود داشته باشد و استفاده از مساجد فقط برای برگزاری نماز جماعت و مجلس ترحیم باعث می شود جوانان و نوجوانان ما به تدریج از مسجد فاصله پیدا کنند.

این نماینده مجلس در پایان مطرح کرد: برای جلوگیری از ایجاد این فاصله ها باید در طراحی مسجد، کاربری و فضاهای آن، بازنگری کلی ایجاد شود و مسجد با تمام ظرفیت نیازهای روزمره مومنین و جوانان محله را برآورده کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1520514
ارسال نظر
نظرات