شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 10:02 منتشر شده در مورخ: 1398/06/23 شناسه خبر: 1520858
عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان:

مصرف نمایشی سلبریتی‌ها کانون خانواده‌ها را تهدید می‌کند/ راهکار مهار سلبریتی‌ها؛ وضع مالیات سنگین بر درآمدهای هنگفت!

مصرف نمایشی سلبریتی‌ها کانون خانواده‌ها را تهدید می‌کند/ راهکار مهار سلبریتی‌ها؛ وضع مالیات سنگین بر درآمدهای هنگفت!
استاد اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: مصرف نمایشی سلبریتی‌‌ها یکی از عوامل بالا رفتن سطح انتظارات غیرواقعی خانواده‌ها و بروز مشکلات خانوادگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رحمان سعادت عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت با اشاره به آثار زیان‌بار فعالیت سلبریتی‌ها بر اقتصاد، سیاست و اجتماع اظهار داشت: واقعیت این است که «چهره‌ها» تأثیرگذاری ویژه‌ای بر حوزه‌های پیش‌گفته دارند و گمانِ مستدل من این است که این تأثیرگذاری در زمان ما بیشتر منفی است.

سعادت گفتگو پیرامون آثار زیان‌بار سلبریتی‌ها را زمینه‌ای برای مهار این تأثیرگذاری‌های منفی توصیف کرد و گفت: مسأله مهم این است که سلبریتی‌ها، یعنی افرادی که در سینما، ورزش و... چهره هستند و در حرفه‌شان دستمزدهای کلانی را طلب می‌کنند، توزیع درآمد را بهم می‌ریزند.

وی با اشاره به زیان‌های بهم‌ریختگی در نظام توزیع درآمد گفت: مردم و به ویژه جوانان، هنگامی که از درآمدهای سلبریتی‌ها مطلع می‌شوند و توجه می‌یابند که آن‌ها در اندک زمانی به ثروت‌های زیادی دست یافته‌اند، از شدت گرایش آن‌ها نسبت به فعالیت‌های مفید اقتصادی و تولیدی کاسته می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان با تصریح بر این که در حال حاضر شمار زیادی از جوانان تمایل دارند که با «چهره شدن» به یک قدرت اقتصادی و حتی سیاسی تبدیل شوند گفت: ما شاهد هستیم که برخی از چهره‌ها وارد حوزه‌های سیاسی نیز شده‌اند؛ اثر اجتماعی-اقتصادی این ورودهای نابجا آن است که کارخانه‌های و واحدهای تولیدی ما از نیروی کار مولد تهی می‌شود.

سعادت با بیان این که به طور طبیعی هرچه دستمزد چهره‌ها بیشتر می‌شود، گرایش جوانان به سبک زندگی آنان نیز بیشتر می‌شود گفت: ارقامی که برخی از چهره‌ها در سینما و تلویزیون دریافت می‌کنند، گاه از مجموع حقوق سی ساله یک کارمند بیشتر است و این امر سبب می‌شود که طیف گسترده‌ای از مردم به چهره شدن متمایل شوند.

وی با تأکید بر این که خیل انبوه افرادی که در پی رویای چهره شدن، شکست می‌خورند، دیگر بهره‌وری لازم را در کارهای تولیدی نخواهند داشت گفت: بر این اساس، هرچه کنترل ما بر عملکرد چهره‌ها کم‌تر باشد، آثار سوء عمل آن‌ها بر فرهنگ تولید شدیدتر و آشکارتر خواهد شد.

توزیع نابرابر درآمدها و صف شلوغ کلاس‌های بازیگری!

استاد اقتصاد دانشگاه سمنان با بیان این که در عصر ما کمتر جوانی را می‌توان یافت که به طور مثال به دامداری علاقه‌مند باشد اظهار داشت: در زمان ما، کلاس‌های آموزش بازیگری و فوتبال، مملو از متقاضی شده که دلیل آن توزیع ناعادلانه درآمد در این دو حوزه است.

 سعادت در پاسخ به این پرسش که «سرانجام چه راه‌حلی برای معضل‌آفرینی سلبریتی‌ها وجود خواهد داشت؟» گفت: یکی از راهکارها، وضع مالیات سنگین بر درآمدهای سنگین سلبریتی‌هاست تا بدین واسطه درآمد سلبریتی‌ها رقم چندان چشمگیری نباشد.

وی با تصریح بر این که در کشورهای اروپایی بدین واسطه درآمد سلبریتی‌ها را تعدیل می‌کنند گفت: در این کشورها چهره‌ها می‌توانند درآمد بالایی داشته باشند اما طبعا باید مالیات زیادی نیز پرداخت کنند که این امر سبب ایجاد تعادل در تبعات اقتصادی عملکرد مالی سلبریتی‌ها می‌شود.

یک راهکار مهم: وضع مالیات سنگین بر درآمد سلبریتی‌ها

عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان وضع مالیات بر درآمدهای سنگین سلبریتی‌ها یکی از عوامل تعادل‌بخشی به اقتصاد توصیف کرد و گفت: بدین واسطه، مراکز خدماتی و تولیدی و... از نیروی انسانی تهی نمی‌شود و توجه افراد بیشتری به مشاغل خدماتی و تولیدی جلب می‌شود.

سعادت با انتقاد شدید نسبت به این که برخی از سلبریتی‌های مغرور از شهرت و قدرت حتی حرمت مردم را نیز حفظ نمی‌کنند گفت: ما چهره‌هایی را شاهد بوده‌ایم که حتی امنیت مردم را نیز پاس نداشته‌اند؛ گاه برخی از سلبریتی‌ها با درآمدهای هنگفت و البته با توهم، سوار بر ماشین‌های میلیاردی خود در خیابان‌ها قوانین را می‌شکنند.

وی دلیل این رفتارها را خطا در توزیع درآمد عنوان کرد و گفت: پیشتر سریالی به نام «در مسیر زاینده‌رود» از سیما پخش می‌شد و داستان آن درباره فوتبالیستی بود که یک فرد عادی جامعه را به قتل می‌رساند و به راحتی از خودرو پیاده می‌شود و می‌گوید دیه‌اش را می‌دهم! این سریال جلوه‌ای از این معنا بود که درآمدهای هنگفت و چهره شدن، سبب ایجاد نگاه از بالا به پایین به افراد جامعه می‌شود.

این استاد اقتصاد در بخش دوم سخنان خود با اشاره به این که چهره‌ها به دلیل درآمد بالای خود انگیزه بیشتری برای خرید کالاهای گران خارجی دارند گفت: بر این اساس سرمایه‌ای که باید در ایران خرج شود تا چرخ‌های اقتصاد را به حرکت درآورد صرف تقویت اقتصاد خارجی می‌شود؛ حال آن که اگر به طور مثال چهره‌ها تنها پوشاک ایرانی بپوشند، به لحاظ تأثیرگذاری اجتماعی می‌توانند به صنعت پوشاک کشور کمک کنند.

سعادت «مصرف نمایشی» را از دیگر آسیب‌های رفتاری سلبریتی‌ها دانسته و افزود: آن‌ها در فضای مجازی، پوشاک، خوراک و سبک زندگی‌شان را در معرض «نمایش» قرار می‌دهند؛ حال آن که خانواده‌ها بعضا برای مصرف واقعی نیز درآمد کافی ندارند.

مصرف نمایشی سلبریتی‌ها کانون خانواده‌ها را تهدید می‌کند

وی مصرف نمایشی را عامل بالا رفتن سطح انتظارات غیرواقعی خانواده‌ها و در نتیجه بروز مشکلات اقتصادی و خانوادگی عنوان کرد و گفت: خانواده‌ها با تماشای مصارف نمایشی سلبریتی‌ها، تمنا می‌کنند که از امکاناتی مشابه برخوردار باشند اما طبیعی است که این امکان برای آن‌ها وجود نداشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان، ریشه روانی برخی از اختلاس‌ها را تصور عقب‌ماندگی ناشی از رفتار متظاهرانه سلبریتی‌ها توصیف کرد و گفت: سلبریتی‌ها در نمایش زندگی خود، فخرفروشی می‌کنند و در مردم احساس شکست پدید می‌آورند؛ حال آن که در چند دهه گذشته، زندگی چهره‌ها با زندگی مردم چندان فاصله نداشت.

سعادت مصرف نمایشی را مغایر با امنیت روانی جامعه دانسته و افزود: نکته دیگر آن است که بسیاری از چهرها فقط چهره هستند اما با فقدان مطلق تخصص، درباره مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با ظاهرنگری تمام اظهارنظر می‌کنند.

سلبریتی‌ها تحلیل‌های مردم را سطحی می‌کنند!

وی با تصریح بر این که دیدگاه‌های ناپخته سلبریتی‌ها به دلیل چهره بودن آن‌ها بیشتر توسط مردم رصد می‌شود گفت: آن‌ها تحلیل‌های مردم را سطحی می‌کنند و با این واقعه، سطح فروکاسته شده آگاهی‌های اجتماعی نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

استاد اقتصاد دانشگاه سمنان با اشاره به ضعف شدید مطالعه در چهره‌ها گفت: فوتبالیستی که یا در حال تمرین است و یا جلوی دوربین، طبعا فرصتی برای مطالعه ندارد و نظرات سطحی‌اش سبب اختلاف می‌شود.

سعادت با تأکید بر این که باید متوجه باشیم که سلبریتی‌ها شئون مختلف کشور را تحت تأثیر قرار داده‌اند گفت: آن‌ها باید بدانند که هر حرکت و اقدامشان می‌تواند تأثیرگذاری بالایی داشته باشد و لازم است در شرایط خاص اقتصادی موجود، تغییراتی در نوع برخوردها و رفتارهای آنان و نیز توزیع درآمد در میان این قشر صورت بگیرد.

وی با تأکید دوباره بر این که برخی از برخوردها و رفتارهای چهره‌ها موجب تشدید درد و رنج مردم می‌شود گفت: من پرسش بنیادین این گفتگو را بار دیگر با خوانندگان در میان می‌گذارم و آن این که آیا سلبریتی‌ها برای اقتصاد کشور مضر هستند؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1520858
ارسال نظر
نظرات