شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 18:07 منتشر شده در مورخ: 1398/06/23 شناسه خبر: 1521072
در گفتگو با کارشناسان حقوقی مطرح شد؛

2 ماه تا 3 سال حبس و 70 ضربه شلاق مجازات نشر اکاذیب/لزوم برخورد دستگاه قضا به دلیل نقض امنیت با سلبریتی ها و نمایندگان خاطی

2 ماه تا 3 سال حبس و 70 ضربه شلاق مجازات نشر اکاذیب/لزوم برخورد دستگاه قضا به دلیل نقض امنیت با سلبریتی ها و نمایندگان خاطی
کارشناسان حقوقی رفتار سلبریتی ها و نمایندگان را خلاف امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی عنوان کرده و بیان کردند: براساس مواد 698 و 18 قانون مجازات اسلامی برای چنین مجرمانی حبس، جزای نقدی و شلاق پیش بینی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان؛ چند روز پیش دختری به دلیل مسائل روانی اقدام به خودسوزی می کند و برخی از رسانه ها علی الخصوص خبرگزای"خبرآنلاین" سریعا اقدام به انتشار خبر کذب می نماید به طوری که رسانه های بیگانه و معاند از جمله "من و تو" از این مسئله سواستفاده نموده و روی آن مانور می دهد. و یا سلحشوری نماینده مجلس به خاطر راه نیافتن زنان به استودیوم ورزشی خبر را به این سو سوق می دهد و یا اینکه سلبریتی ها نیز برای خودنمایی آن را طور دیگر در پیج های خود بازنشر می دهند که همه اینها باعث تشویش اذهان عمومی شده و امنیت کشور را به مخاطره می اندازد نظر چندین کارشناس حقوقی را دراین زمینه جویا شدیم که از نظرتان می گذرد:

حبس، جزای نقدی و شلاق مجازات نشر اکاذیب در قانون

دادخدا سالاری دادستان استان کرمان در این زمینه به خبرنگار ما گفت : اگر جرائمی که باعث تشویش اذهان عمومی شود و امنیت کشور را به مخاطره اندازد پیگرد قانونی دارد.

وی افزود : نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی براساس ماده 698 قانون مجازات اسلامی در این خصوص جرم انگاری کرده است و مجازات پیش بینی شده 2 ماه تا 3 سال و 70 ضربه شلاق می باشد.

دادستان استان کرمان ادامه داد: مجازات فضای رسانه ای ماده 18 قانون جرائم رایانه ای است که در آنجا قانون گذار 91 روز تا 3 سال حبس و جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال پیش بینی کرده است.

سالاری عنوان کرد: جرمی که اتفاق می افتد مهم نیست که از ناحیه نماینده مجلس، سلبریتی و یا رسانه باشد. بحث جرم است که اتفاق افتاده است از هر ناحیه باشد قابل انطباق بر این موارد است.

رفتار مجرمانه پیگرد قانونی دارد

رسول کوهپایه زاده حقوق دان نیز بیان داشت : اگر مطابق قوانین مجرمانه باشد، مقام ذیصلاح قضایی به اختیار و وظیفه پی گیری قانونی موضوع را در چارچوب قانون و قوانین را دارد.

عمل سلبریتی ها ناشی از ولنگاری فرهنگی کشور است/لزوم برخورد دستگاه قضا به دلیل نقض امنیت و نشراکاذیب با سبلریتی ها و نمایندگان خاطی

حجت الاسلام والمسلمین توکلی رئیس سابق دادگستری استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما همچنین اذعان داشت: متاسفانه این موارد ناشی از ولنگاری فرهنگی کشور است که ترویج می شود و آن دستگاه هایی که از این نوع آدم ها در برنامه های فرهنگی استفاده می کنند و در مقابل کارهای آنها نه تنها عکس العملی نشان نمی دهند بلکه با سکوتشان آنها را همراهی می کنند.

وی گفت : نمایندگانی که دنبال مطرح کردن خود هستند و اظهارات شان از روی غیرت دینی و ملی هم نیست وارد این حوزه می شوند می طلبد که دستگاه قضایی از دو جنبه یکی به مخاطره انداختن امنیت کشور و دوم ترویج فساد با عکس هایی که از خود در شبکه های اجتماعی منتشر و یا پست هایی که باعث تشویش اذهان عمومی می شوند می تواند برخورد نماید.

توکلی عنوان کرد: ورود برخی از نمایندگان مجلس به چنین حوزه هایی نمی تواند از وظایف آنان باشد یعنی در کشور مشکل آنقدر کم است که به چنین مسائلی دامن می زنند؟!!!

رئیس سابق دادگستری استان کرمان عنوان کرد: حال دختری به دلایل بیماری اعصاب و روان اقدام به خودسوزی نموده که خانوده اش نیز آن را تایید می کنند. نماینده ای بیاید عجولانه دست به چنین اقدامی بزند و از تریبون خانه ملت آن را طوری مطرح نماید که امنیت کشور را به مخاطره بیندازد و بهانه دست رسانه های بیگانه و معاند دهد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1521072
ارسال نظر
نظرات