شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 18:52 منتشر شده در مورخ: 1398/06/26 شناسه خبر: 1522178
وزیر نیرو:

هر 40 روز یک تصفیه‌خانه در کشور به بهر‌ه‌برداری می‌رسد

هر 40 روز یک تصفیه‌خانه در کشور به بهر‌ه‌برداری می‌رسد
وزیر نیرو با بیان اینکه پس از انقلاب و در این چهار دهه به نقطه‌ای رسیدیم که هر 40 روز یک تصفیه‌خانه در کشور به بهر‌ه‌برداری می‌رسد گفت: تصفیه‌خانه فارسان دویست و بیست و ششمین تصفیه‌خانه بوده که به مدار بهره‌برداری رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین‌نیوز رضا اردکانیان وزیر نیرو در آیین افتتاح تصفیه‌خانه فارسان، اظهار کرد: با وجود تاخیرهای قابل ملاحظه در سفر به چهارمحال و بختیاری و توجیهاتی که شد، امروز به این استان سفر کردیم تا چند پروژه را افتتاح کنیم.


وی تعدد تصفیه‌خانه آب، فاضلاب، طرح‌های تامین آب، آبیاری و زهکشی، طرح‌های تامین برق و ... را نشان از انجام پروژه‌های بزرگ در حوزه وزارت نیرو عنوان کرد.

اردکانیان بیان کرد: امروزه در دنیا موضوع جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب تصفیه‌ شده از موضوعات مهم است.

وزیر نیرو ادامه داد: به دلیل اهمیت این موضوع به جای استفاده از کلمه فاضلاب به سمت استفاده از کلمه آب رفتیم، نباید فراموش کرد که آب یک منبع است.

وی توضیح داد: در برخی از رودخانه‌های مهم در اروپا تا هفت دفعه آب دریافت و‌ سپس مصرف می‌شود و پس از تبدیل به فاضلاب دوباره تصفیه می‌شود.

اردکانیان ادامه داد: جمعیت امروز کره زمین 7.5 میلیارد نفر است و پیش‌بینی شده تا سال 2050 به حدود 10.5 میلیارد نفر برسد و ثابت بماند.

وی ادامه داد: با این افزایش جمعیت نیاز به آب، انرژی و غذا وجود دارد، بخشی از آب و غذا به انرژی وصل است، با این وجود متوسط بارندگی دنیا سالانه 750 میلی‌متر است که باید بتوان برای زندگی جمعیت فعلی، آب تامین کرد، پس باید از تکنولوژی‌ روز استفاده کرد.

اردکانیان گفت: احداث تصفیه‌خانه‌ها در غذا، بهداشت عمومی و ارتقاء سطح سلامت جامعه نقش دارند، باتوجه به این موضوع به همین دلیل وزارت نیرو به سمت پروژه‌های جمع‌آوری و تصفیه‌ فاضلاب پیش رفته‌ است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در 40 سال گذشته تنها چهار تصفیه‌خانه در کشور وجود داشت که بزرگترین آن در اصفهان بود و بخش‌هایی از کشور را پوشش می‌داد.

وی اظهار کرد: اتفاق مهمی که پس از انقلاب و در این چهار دهه رخ داد به نقطه‌ای رسیدیم که هر 40 روز یک تصفیه‌خانه در کشور به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.

اردکانیان ادامه داد: به‌طوری که تصفیه‌خانه فارسان دویست و بیست و ششمین تصفیه‌خانه بوده که به مدار بهره‌برداری رسید.

وزیر نیرو بیان کرد: هدف از اجرای تمام پروژه‌ها در تمام بخش‌ها افزایش سطح رضایتمندی مردم است و امروزه 62 درصد جمعیت شهری چهارمحال و بختیاری تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارد.

وی اضافه کرد: این میزان در کشور 50 درصد است، و برای طرح‌های تامین آب، باید تخصیص‌های درست صورت گیرد.

اردکانیان ادامه داد: باید اجرا، پیگیری، نظارت، تامین منابع، کارهای فنی و اطلاع‌رسانی به گونه‌ای صورت گیرد که هدف نهایی پروژه، مدنظر باشد.

وزیر نیرو بیان کرد: از نیمه دوم سال 92 به طور متوسط تصفیه‌خانه‌ها دو برابر شده است به طوری که از 4.7 به 9.3 در سال رسیده است.

وی در ادامه تاکید کرد: در چهارمحال و بختیاری 253 پروژه تحت پوشش وزارت نیرو قرار دارد که اعتبار در نظر گرفته شده برای آن‌ها دو هزار و 530 میلیارد تومان است.

  اردکانیان با اشاره پیشرفت 53 درصدی پروژه‌های چهارمحال و بختیاری افزود: 83 پروژه در بخش برق‌ بوده که افتتاح خواهند شد، سه تصفیه‌خانه فاضلاب و دو پروژه آبرسانی روستایی و عملیات اجرایی 73 پروژه برق‌رسانی آغاز خواهد شد.

وزیر نیرو عنوان کرد: چهارمحال و بختیاری به نسبت جمعیتی که دارد درصد بالایی از عدم اشتغال و بیکاری است، تمام مسئولان و برنامه‌ریزان با توجه به شعار سال باید شاخص کارهای خود را افزایش دهند و موجب تثبیت روستاییان و کاهش مهاجرت شوند.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: شیوه‌نامه‌ای با دستور ریاست جمهوری با همکاری وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای استفاده و آماده کردن ظرفیت‌ سدها برای جذب گردشگر تدوین و به شرکت‌های آب منطقه‌ای ابلاغ شده است.

وزیر نیرو توسعه گردشگری را در افزایش امر اشتغال موثر دانست و گفت: کنترل کیفیت آب شرب شهرها و روستاها خط قرمز وزارت نیرو است که خود را مستلزم رعایت کرده است.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1522178
ارسال نظر
نظرات