شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 10:36 منتشر شده در مورخ: 1398/06/27 شناسه خبر: 1522301
در آیین تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه مطرح شد:

بررسی بیش از یک میلیون پرونده طی ۵ سال گذشته در کرمانشاه/ بوروکراسی پر پیچ و خم ادارات مردم را ناامید کرده است

بررسی بیش از یک میلیون پرونده طی ۵ سال گذشته در کرمانشاه/ بوروکراسی پر پیچ و خم ادارات مردم را ناامید کرده است
مدیرکل سابق دادگستری استان کرمانشاه گفت: یک میلیون و ۱۳۰ هزار پرونده قضایی در دادگاه ها و شورای حل اختلاف استان طی ۵ سال جاری بررسی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز محمدرضا عدالتخواه صبح امروز چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه که با حضور معاون اول رئیس قوه قضاییه برگزار شد، اشاره ای به عملکرد خود طی ۵ سال فعالیت در دادگستری استان کرمانشاه داشت و اظهار داشت: طی این ۵ سال یک میلیون و ۱۳۰ هزار پرونده قضایی در دادگاه ها و شورای حل اختلاف استان کرمانشاه مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تعداد پرونده های بررسی شده در اجرای احکام را ۳۵۰ هزار مورد اعلام کرد و افزود: ۸۰۰ هزار پرونده نیز طی ۵ سال اخیر در دادسراهای استان کرمانشاه بررسی شده است.

مدیرکل سابق دادگستری استان کرمانشاه ادامه داد: ۴۱ هزار پرونده معوقه نیز در استان داشتیم و با تلاش و همراهی همه، استان به ۵ قسمت تقسیم شد و از ۴۱ هزار فقره معوقه تنها ۱۶ هزار فقره پرونده باقی مانده است.

عدالتخواه از کاهش ۷۰ درصدی پرونده های معوقه در استان طی مدت مذکور خبر داد و گفت: از سال ۹۳ تاکنون طرح مجازات جایگزین حبس اجرا شد و تاکنون ۴۰۰ هزار ساعت خدمات عمومی رایگان به جز جزای نقدی و حبس ارائه شده است.

برگزاری برنامه شعبه محور و قاضی محور برای قضات استان

این مسئول از برخورد با مفاسد اقتصادی و شرارت ها خبر داد و تصریح کرد: در پرونده های قتل های فجیع به سرعت برخورد شد و با تشکیل ستاد تالیف قلوب به جای خونبست و خون صلح با یک اسم روایی و قرآنی از سال ۹۳ تاکنون تعداد ۱۱۸ قتل فقره قتل عمدی به سازش کشیده شده است.

مدیرکل سابق دادگستری استان کرمانشاه ادمه داد: در سال ۹۷ حسب اعلام مرکز شورای حل اختلاف کشور، استان کرمانشاه با ۱۵ فقره سازش رتبه دوم کشوری را به دست آورده است.

این مسئول از برگزاری برنامه شعبه محور و قاضی محور برای قضات استان طی سالهای اخیر خبر داد و گفت: دو شعبه شورای مشورتی را در کنار شعب اجرای احکام طی مدت مذکور ایجاد کرده ایم.
عدالتخواه تصریح کرد: هر جایی که شعب اجرای احکام اعم از مدنی و کیفری به مشکل برخوردند، می توانند در این شورا مشکلات خود را حل کنند.

مدیرکل سابق دادگستری استان کرمانشاه باز خورد مردمی را ملاک ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: اگر همه اقشار به ویژه اقشار ضعیف جامعه به دستگاه قضایی امید داشتند، این دستگاه موفق است.

اقدامات قوه قضاییه صدای جیغ کانون‌های قدرت و ثروت را درآورده است

حجت الاسلام محمدطه مهری امروز چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه که با حضور معاون اول رئیس قوه قضاییه برگزار شد، با تاکید بر اینکه مبنای قضاوت بر اساس آیات و روایات حق و پیروی نکردن از هوای نفس و تمایلات است، اظهار داشت: در دین مقدس اسلام قضاوت از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.

این مسئول بیان داشت: این اهمیت تا جایی است که در روایات نقل شده از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) در می یابیم مسئولیت قضاوت بسیار عظیم و خطیر است و هر فردی نمی تواند تصدی مقام قضاوت و داوری را برعهده گیرد بلکه علما و فقهای پرهیزگار و صالحان متقی می توانند بر اساس حق قضاوت کنند.

امام جمعه اسلام آباد غرب با بیان اینکه از مهمترین اهداف حکومت اسلامی برپا داشتن حق و احقاق حقوق است، افزود: چهل سال از انقلاب اسلامی را با افتخار، تجربه و گنجینه ای ارزشمند و اندوخته های بسیار گران بها پشت سر گذاشتیم و اکنون وارد چهل سال دوم انقلاب اسلامی و آغاز دهه پنجم شدیم.

بیانیه گام دوم انقلاب چراغ راه آینده انقلاب اسلامی

حجت الاسلام مهری خاطرنشان کرد: رهبری عظیم الشان نظام جمهوری اسلامی بیانیه گام دوم به عنوان چراغ راه آینده انقلاب اسلامی صادر کرد.

این مسئول تصریح کرد: در چهارمین محور از بیانیه هفت محوری ایشان توصیه هایی به عدالت و مبارزه با فساد داشتند.

امام جمعه اسلام آباد غرب گفت: عدالت الزاماتی دارد و برای اینکه بتوانیم آن را اجرایی کنیم و در راه عدل و داد و دادستانی و دادگستری قدم برداریم در نظر گرفتن الزاماتی برای این مهم ضرورت دارد.

این مسئول با تاکید بر اینکه با ورود آیت الله رئیسی به قوه قضاییه تحولات امید آفرین دیده شده و این برای دوستان انقلاب، مستضعفان و آنها که دنبال عدالت هستند شادی آفرین است، عنوان کرد: چهار رکن و شاخصه مهم لازم است که در دوره جدید هم در آغاز چهل سال دوم و هم آغاز ماموریت قوه قضاییه دیده می شود.

حجت الاسلام مهری با بیان اینکه برای عدالت گستری به قوانین عادلانه نیاز داریم، خاطرنشان کرد: رکن اول قوانین عادلانه است که باید تلاش شود این قوانین تدوین شود و رکن دوم ساختار عادلانه است زیرا در برخی جاها دیده می شود به دنبال بوروکراسی موجود توزیع نابرابر ایجاد می شود.

وی افزود: در نتیجه حاکمیت بوروکراسی فعلی دستگاه قضایی دچار مشکل می شود که راه حل آن تدوین قوانین است بنابراین نمایندگان مجلس باید فکری کنند و تشخیص آن هم بر عهده دستگاه های نظارتی است.

بوروکراسی پر پیچ و خم ادارات مردم را نا امید کرده است

امام جمعه اسلام آباد غرب با تاکید بر اینکه هم فقدان قانون و هم  برخی قوانین موجب شده خروجی برخی دستگاه ها به طور طبیعی ضد عدالت باشد خاطرنشان کرد: بوروکراسی پر پیچ و خمی که امروز ادارات درگیرآن هستند مردم را نامید کرده و این واقعیتی است که مردم از این بوروکراسی خسته شوند و احساس نابرابری و در مواردی ظلم کنند و مجریان عادل و باتقوا می توانند این شاخصه را اجرایی کنند.

این مسئول با تاکید بر اینکه الزام آخر ثبات قدم است و اجرای عدالت هزینه دارد، افزود: با آمدن رئیس جدید قوه قضاییه و تحولاتی که در دستگاه عظیم قضا رخ داده صدای جیغ کانون های ثروت و قدرت بلند شده و هر روز برای جلوگیری از اجرای عدالت سنگ اندازی می کنند البته ثبات قدم می تواند جلوی این مسائل را بگیرد.

حجت الاسلام مهری با تاکید بر اینکه آغاز خوبی در قوه قضایی داشتیم، گفت: استان کرمانشاه استانی است که معضلات و گرفتاری بالایی دارد و بیکاری و نزاع اجتماعی، مباحث مرز نشینی و .. را دارد و در پی بمباران هشت سال جنگ تحمیلی عدم توسعه یافتگی سبب ایجاد مشکلات زیادی برای استان ما شده است .

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه از دیرباز سینه ستبر و چهره زیبای انقلاب اسلامی بوده و در سنگر سربازی نظام موفق عمل کرده بیان کرد: از زحمات دکتر عدالتخواه تقدیر می شود و به دکتر توسلی زاده که برادر دو شهید و فرزند جانباز هستند خیرمقدم گفته می شود.

امام جمعه اسلام آباد غرب گفت: امیدواریم رایحه خوش عدالت که با فسادستیزی در قوه قضاییه شروع شده سراسر کشور را در برگیرد و دکتر توسلی زاده نیز در اجرای عدالت موفق باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1522301
ارسال نظر
نظرات