شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 10:06 منتشر شده در مورخ: 1398/06/27 شناسه خبر: 1522309

هزینه میلیاردی نگهداری پارک چیتگر/ شیوع آفت به دلیل کم آبی

معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ از صرف سالیانه هفت میلیارد تومان برای نگهداری پارک چیتگر خبر داد و اعلام کرد که به دلیل قطع آب خام، درختان چیتگر دچار شیوع آفت شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛احسان صفایی صبح امروز در حاشیه بازدید دو تن از اعضای شورای شهر تهران از مشکلات پارک چیتگر و خشک شدن درختان این پارک گفت: در حال حاضر پارک چیتگر ۸۰۴ هکتار است و مشکل اصلی آن قطع آب خام، شیوع آفت و عدم وجود چارت سازمانی و همچنین عدم تأمین اعتبارات مورد نیاز و عدم تعیین تکلیف بهره‌برداری اراضی بالای ۱۴۰۰ که زیر نظر منطقه ۲۲ است، می‌باشد.

 
وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۲ با کاهش دبی آب مشکلات آغاز شد، افزود: مشکلاتی با سازمان آب و فاضلاب وجود داشت و از سال ۹۴ تا ۹۶ نیز آب به دفعات قطع شد تا اینکه نهایتا در سال ۹۶ به طور کامل آب را قطع کردند.
 
وی با اشاره به افت شدید سطح آب سفره‌های زیرزمینی گفت: از چهار چاه موجود در پارک، سه چاه خشک شدند و این در حالی بود که قبلا ۳۰ درصد آب مورد نیاز چیتگر توسط چاه‌ها تأمین می‌شد و تا الان نیز سه چاه خشک شده است.
 
معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ با بیان اینکه شهرداری به سازمان آب ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی دارد که ۳۰ میلیارد تومان به دلیل تأمین آب بها و مابقی به دلیل انشعابات است، ادامه داد: از سال ۹۲ مشکل پرداخت آب بها را داشتیم و سالانه باید حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شده است.
 
وی با بیان اینکه در شهریورماه سال گذشته با تصفیه‌خانه موجود در منطقه تفاهم کردیم که پساب به چیتگر منتقل شود، گفت: ۲۴۰ مترمکعب از تیرماه پساب داخل چیتگر آمده و آبیاری به شیوه ثقلی شروع شده است و تا آخرین نقطه اگر بخواهیم آبیاری کنیم، یک ماه طول می‌کشد که در حال حاضر یک دوره چیتگر به صورت کامل آبیاری شده و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک دور دوم نیز تکمیل شود که بعد از دو سال چیتگر را آبیاری کردیم.
 
صفایی با بیان اینکه آبیاری قطره‌ای چیتگر نیمه تمام باقی مانده بود و نیمه شرقی ۸۵ درصد و نیمی غربی ۳۰ درصد تکمیل شده است، اظهار کرد: سال گذشته به دلیل کاهش آب، سرویس‌های بهداشتی یکی در میان فعالیت می‌کردند اما الان توانستیم با احیای برخی چاه‌ها مشکل را حل کنیم.
 
آفت بلای جان درختان چیتگر
 
معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ درباره شیوع آفت نیز با بیان اینکه یک سال بعد از کم آبی و قطع مقطعی آب، آفات در پارک شیوع پیدا کردند، گفت: مشکل کم آبی موجب شد که آفات بیشتر شیوع یابند و توانستیم کانون شیوع آفات را شناسایی کنیم اما دقت داشته باشید که وقتی چیتگر احداث شد اقلیم تهران متفاوت بود و به دلیل برف و باران‌ها اصلا روی آبیاری این بوستان حساب نکرده بودند اما حالا به دلیل مشکلات و تغییر اقلیم باید فکری به حال چیتگر کرد.
 
وی با بیان اینکه دو پیمانکار در فاز شرقی و غربی چیتگر فعال هستند، عنوان کرد: سالانه هفت میلیارد تومان هزینه نگهداری چیتگر می‌شود و ۴۰۰ نیروی کارگری و ۱۰ نیروی شهرداری در این پارک فعال هستند.
 
وی در مورد استفاده انحصاری مجموعه‌های سوارکاری چیتگر از آب گفت: قبلا باشگاه‌های سوارکاری انحصاری از آب چاهی که حفر کرده بودند استفاده می‌کردند اما آن را پملپ کردیم و برای هر کدام لوله دو اینچی برای سه الی چهار ساعت ایجاد کردیم.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1522309
ارسال نظر
نظرات