شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:53 منتشر شده در مورخ: 1398/07/13 شناسه خبر: 1527213
در گفت‌وگو با مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان عنوان شد؛
وجود 4.5 میلیون هکتار عرصه فرسایش بادی در استان کرمان/ برداشت 7 میلیارد تومان آنغوزه از اراضی شمال استان در سال 98
مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان گفت: محصولات متنوع فرعی همچون زیره، آویشن، آنغوزه و ... در شمال استان بهره برداری می شود و در سال جاری ۷ میلیارد تومان برداشت آنغوزه از عرصه های منابع طبیعی شمال استان صورت گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی رجبی زاده در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه منابع طبیعی شمال استان کرمان شانزده شهرستان را در بر می گیرد، گفت: منابع طبیعی شمال استان دارای مساحت ۱۴.۵ میلیون هکتار است که از این مساحت حدود 13.2 میلیون هکتار واجد منابع طبیعی جنگل، مرتع و بیابان است.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ادامه داد: از مساحت یاد شده  6.2 میلیون هکتار بیابان، 6.3 میلیون هکتار مرتع  و یک میلیون هکتار اراضی جنگلی در مناطق شمال استان وجود دارد.

20 درصد بیابان های کشور در استان کرمان واقع شده است

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد بیابان های کشور در استان کرمان واقع شده است، ابراز کرد: از جمله چالش های منابع طبیعی استان بارش کم است؛ با توجه به اینکه میانگین بارش جهانی 750 میلی متر، میانگین بارندگی کشور 250 میلی متر و میانگین بارندگی استان کرمان 125 میلی متر است که این مسئله نشان می دهد استان کرمان استانی خشک و فرا خشک است.

رجبی زاده افزود: بر همین اساس عرصه های منابع طبیعی استان شامل جنگل ها، مراتع و بیابان ها تحت تأثیر این شرایط شکل می گیرند و آسیب پذیریشان نیز متاثر از همین شرایط است.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با تاکید بر اینکه در مناطق کم بارش اکو سیستم بسیار شکننده است، تصریح کرد: بنابراین منابع طبیعی این مناطق باید به گونه ای مدیریت شود که وضع موجود حفظ شود.

افزایش بیابان های استان با کاهش سطح آب‌های زیر زمینی

 وی با بیان اینکه بهره برداری بی رویه از منابع آب زیر زمینی یکی دیگر از چالش های منابع طبیعی استان است، عنوان کرد: برداشت از این منابع  موجب شده است سطح آب های زیر زمینی افت پیدا کند و در نتیجه پوشش مرتعی و جنگلی دچار خشکیدگی می شوند و با کاهش سطح مراتع شاهد افزایش بیابان ها خواهیم بود.

رجبی زاده ضمن اشاره به اینکه مردم و مسئولین درک واقعی از بحران های زیست محیطی در کشور و استان ندارند، تصریح کرد: از نظر سازمان ملل در هزاره سوم بشر با سه چالش مهم تغییر اقلیم، کمبود آب شیرین و بیابان زایی مواجه است که باید مدیریت شود.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ضمن ابراز تاسف از اینکه در استان کرمان به شدت با مسئله بیابان زایی، کمبود آب شیرین و همچنین تعییر اقلیم مواجه هستیم، اظهار کرد: همه این موارد نشان می دهد که مدیریت منابع کشور و استان، مدیریتی پیچیده و همه جانبه است.

وجود 4.5میلیون هکتار عرصه فرسایش بادی در استان کرمان

وی با اشاره به اینکه در راستای حفظ منابع طبیعی باید در بین مردم و مسئولین فرهنگ سازی شود، اظهار کرد: فعالیت هایی که سازمان انجام می دهد به منظور حفظ منابع طبیعی است و همچنین این نهاد بر اساس طرح ها و اعتبارات نقاط بحرانی را مدیریت می کند.

رجبی زاده ادامه داد: نقاط بحرانی مناطقی هستند که اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار می دهند؛ بنابراین یکی از اولویت های کاری ما با توجه به اینکه ۶.۲ میلیون هکتار بیابان وجود دارد در حیطه بیابان ها قرار می گیرد.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه ۴.۵ میلیون هکتار عرصه های حساس و فرسایش بادی در استان وجود دارد، ابراز کرد: وضعیت پوشش در این مناطق آنقدر فقیر است که با اندک وزش باد شاهد طوفان های فرسایش خاک و گرد و غبار هستیم.

60 درصد کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در شرق استان واقع شده‌اند

وی بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده ۴۳۰ هزار هکتار کانون بحرانی در استان وجود دارد که ۶۰ درصد از این کانون ها در شرق استان قرار دارند و این مسئله به این معنی است که اقتصاد و امنیت زیست منطقه تحت تاثیر بیابان زایی قرار می گیرد.

رجبی زاده با اشاره به اینکه فعالیت های بیابان زایی در استان از سال ۱۳۴۵ و در شرق استان از سال ۱۳۶۰ آغاز شده است، ابراز کرد: از جمله دیگر اولویت های اداره کل منابع طبیعی شمال استان مسئله آبخیزداری است؛ با توجه به کم بارش بودن استان، آب مسئله حیاتی برای ما است.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان سومین استان سیل خیز کشور است، اظهار کرد: با تغییر اقلیمی که صورت گرفته است بارندگی با شدت زیاد در ایام محدودی از سال رخ می دهد و دیگر نظم بارندگی همانند گذشته وجود ندارد.

در 11 درصد عرصه های منابع طبیعی استان فعالیت آبخیزداری انجام شده است

وی عنوان کرد: باید بارندگی که رخ می دهد را مدیریت کنیم تا تبدیل به سیل نشود و از آن بتوانیم در جهت تقویت سفره های آب زیر زمینی استفاده کنیم.

رجبی زاده افزود: 10.5 میلیون هکتار از اراضی شمال استان کرمان زیر سطح حوزه های آبخیز داری است که تا به امروز در یک میلیون و 200 هزار هکتار یعنی در 11 درصد از عرصه ها کار آبخیزداری انجام داده ایم و اگر به دنبال حفظ منابع طبیعی و نجات استان از کم آّبی هستیم رویکردی جز اجرا و احیاء طرح های آبخیزداری و حفظ منابع طبیعی نداریم.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان اظهار کرد: خوشبختانه در دو سال گذشته با عنایت مقام معظم رهبری شمال استان به منظور اجرای طرح های آبخیز داری و بیابان زدایی از محل صندوق توسعه ملی اعتبار گرفته است و  کارهای بزرگی طی دو سال گذشته انجام شده که اکنون نیز ادامه دارد.

600 هزار هکتار از جنگل های استان در معرض آفات هستند/ 8 میلیون هکتار اراضی استان دارای سند کاداستر هستند

وی با اشاره به اینکه استان کرمان 10 درصد جنگل های ایران را دارد، تصریح کرد: از جمله مشکلات در این راستا با توجه به خشکسالی 20 ساله در استان می توان به هجوم آفت و بیماری ها اشاره کرد؛ برآورده ها نشان می دهد که حدود 600 هزار هکتار از جنگل های طبیعی استان در معرض آفات و بیماری هستند که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری سمال استان در این زمینه در حال کار است.

رجبی زاده ابراز کرد: کاداستر اراضی ملی از جمله دیگر وظایف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است که در این راستا سازمان باید اراضی ملی را از مستثنیات مردم جدا و تملک کند؛ کاداستر اراضی ملی یعنی اخذ اسناد تک برگی که حسن این کار این است که برای استعلامات نیز به بازدید وجود ندارد و جلوی زمین خواری گرفته می شود.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با تأکید بر اینکه انقلاب کاداستر اراضی ملی در امر حفاظت عرصه های ملی تأثیر گذار است، گفت: 13.5 میلیون هکتار اراضی شمال استان هستند که از این میزان 8 میلیون هکتار آنها سند تک برگی و کاداستر اخذ کرده اند که می توان گفت تقریبا در کشور اول هستیم.

برداشت 7 میلیارد تومان آنغوزه در سال 98/ 8.5 میلیارد تومان طرح اقتصاد مقاومتی توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری استان در حال انجام است

رجبی زاده با بیان اینکه در زمینه اقتصاد مقاومتی و بهره وری اقتصادی علی رغم اینکه استان کرمان، استانی کم بارش است برداشت بادام از ۳۰۰ هزار هکتار انجام می شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه برداشت به صورت سنتی انجام می شود؛ برنامه ریزی شده است که عرضه این محصول به صورت خام نباشد.

مدیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ادامه داد: محصولات متنوع فرعی همچون زیره، آویشن، آنغوزه و ... در شمال استان بهره برداری می شود و در سال جاری ۷ میلیارد تومان برداشت آنغوزه از عرصه های منابع طبیعی شمال استان صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: صادرات آنغوزه به شکل خام صورت می گیرد که اگر فرآوری بر روی این محصول با ارزش انجام شود، این محصول ۳۰ برابر ارزش افزود پیدا می کند.

رجبی زاده در پایان خاطر نشان کرد: حجم طرح های اقتصاد مقاومتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان 8.5 میلیارد تومان است که نیمی از آن تسهیلات بانکی است و نیمی دیگر اعتبارات دولتی است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1527213
ارسال نظر
نظرات