شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 10:09 منتشر شده در مورخ: 1398/07/15 شناسه خبر: 1527805
گران‌فروشی گسترده در لباس فرم مدارس اصفهان و نظارت ضعیف آموزش و پرورش
دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر از گران فروشی در لباس فرم مدارس سخن گفت که بسیاری از خانواده از آن بی اطلاع هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام حمزه حاج‌حیدری در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: چند سالی است که کمیته ای متشکل از صنعت و معدن، اتحادیه پوشاک، ارشاد، ستاد امر به معروف، آموزش پرورش و دیگر نهادها برای لباس فرم مدارس تشکیل می شود.

دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان تصریح کرد: در سال گذشته تولیدی ها ظرفیت سنجی شدند و تولیدی های مجوز دار و زیر زمینی از هم تفکیک شدند و قیمت ها پایین تر و به واقعیت نزدیک تر بود؛ سامانه ای هم در آموزش و پرورش طراحی شده بود که قرار بود اشکالات آن بر طرف شود.

وی افزود: امسال بدون هماهنگی و یا با هماهنگی ضعیف با اتحادیه ها و اداره صنعت و معدن، لیست یک سری تولید کنندگان را از اتحادیه گرفتند و وارد سامانه کردند و مدیران مدارس با این تولید کنندگان قرار داد نوشتند.

حاج حیدری در ادامه عنوان کرد: در سال گذشته در سامانه فرمی وجود داشت که تولید کننده باید به اتحادیه می رفت، قیمت و نوع پارچه و … را می داد که اتحادیه یک آنالیز قیمت انجام بدهد و قیمت تأیید شده را به مدیر مدرسه می داد؛ امّا امثال این قسمت حذف شده بود.

دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر اذعان کرد: امسال هر تولید کننده ای با هر قیمتی و هر جنسی که خودش می خواست لباس فرم را تولید کرد.

وی افزود: برخی مدارس با این تولیدکنندگان قرار داد بستند، مدیر و کادر مدرسه و نمایندگان اولیاء دانش آموزان هم برای قرارداد به تولیدی ها مراجعه کردند.

حاج حیدری گفت: این افراد که نمایندگان 200 تا 300 دانش آموز بودند کارشناسی نکردند که این قرارداد به نفع اولیاء دانش آموزان است و یا این‎گونه نیست.

وی افزود: در این بین انحصاری هم شکل گرفت، یکی از تولیدکنندگان صنعتی که زیر نظر صنعت و معدن بود با 65 تا 70 مدرسه و یکی دیگر با 180 مدرسه قرار داد بست.

حاج حیدری در ادامه افزود: با توجه به 500 مدرسه ای که در داخل سامانه ثبت شده نزدیک به 250 مدرسه با این دو تولید کننده قرار داد بستند.

دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با اشاره به این اصل که هر چه میزان تولید بالاتر می رود باید قیمت هم باید کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: متأسفانه این دو تولید کننده که بیشترین مدراس را در اختیار دارند، بیشترین شاکی را هم نسبت به قیمت دارند.

وی در ادامه افزود: قیمت ها از 10 تا 170 هزار تومان برای لباس فرم مدارس اختلاف دارد و گران فروشی شده است.

حمزه حاج حیدری بیان کرد: ستاد امر به معروف و نهی منکر بررسی کرد و تذکراتی به اداره آموزش پرورش و صنعت و معدن داد، جلسه ای در آموزش پرورش برگزار شد و التیماتومی به آموزش پرورش و صنعت و معدن داده شد که جنس ها  این دو تولید کننده آنالیز و کارشناسی کنند که اگر گران فروشی شده مبالغ به خانواده ها باز گردد.

حاج حیدری عنوان کرد: تشدد آراء بین کارمندان آموزش پرورش شکل گرفته که آن ها انسجام اولیه را برای این‎که کدام قسمت از آموزش پرورش تصدی این کار را بر عهده بگیرد داشتند و صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی به عنوان متولی نظارتی علی رغم شکایت خیلی زیاد در رابطه با لباس فرم مدارس این را در اولویت خود قرار نداد و باعث سیل شکایت از ادارات مردمی شد.

دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان اذعان کرد: قرار شد تا پایان مهر ماه لباس فرم های مدارس توسط کارشناسان مربوطه صنعت و معدن مورد آنالیز قرار بگیرد و اضافه قیمت ها مشخص شود و آن هایی که گران فروشی کردند به تعزیرات حکومتی معرفی شوند.

وی افزود: احیاناً اگر مدیران مدارس با تولید کنندگان توافقاتی بسته باشند و قیمتی را به عناوین مختلفی مانند حق مدیریت و …گرفته باشند مشخص شود و آموزش و پرورش آن ها را به قسمت تخلفات خود معرفی کند.

حاج حیدری خاطرنشان کرد: در بازرسی هایی که داشتیم برخی مدیران مدارس مبالغی را از تولید کنندگان برای لباس فرم مدارس گرفتند که در خوشبینانه ترین حالت این مبالغ را برای مستضعفان و یا خود مدرسه گرفته باشد؛ اما اینکه برای 200 تا 300 ولی دانش آموزان تصمیم بگیرند و این مبالغ اخذ بشود صحیح نیست.

دبیر اصناف و اماکن ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در رابطه مدل‎های این لباس ها هم گفت: در برخی موارد مدل های که به سامانه معرفی شده تولید نشده و یا مدل هایی که آموزش و پرورش نظارت نکرده تولید شده است.

وی افزود: مواردی که باید لباس های فرم مدارس از لحاظ پارچه، دوخت و متناسب با عفاف و حجاب باشد به آموزش و پرورش و صنعت و معدن ابلاغ شده است و آن ها هم به تولید کنندگان ابلاغ کردند اما نظارت آموزش و پرورش ضعیف بود.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1527805
ارسال نظر
نظرات