شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 11:06 منتشر شده در مورخ: 1398/07/15 شناسه خبر: 1527839

عراق به دنبال خرید رادار از فرانسه

در جریان دیدار سفیر فرانسه در بغداد با وزیر دفاع عراق، موضوع خرید رادارهای فرانسوی برای پدافند هوایی عراق، بررسی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «برونو اوبر» سفیر فرانسه در عراق به دیدار «نجاح الشمرِی» وزیر دفاع عراق رفت.به گفته وزارت دفاع عراق، در جریان این دیدار، سفیر فرانسه به نقش و اهمیت عراق در منطقه خاورمیانه اشاره کرد.

شبکه خبری «السومریه» به نقل از سفیر فرانسوی تأکید کرد که دولت فرانسه از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند.السومریه گزارش داد که در جریان این دیدار، مطالبات عراق برای خرید رادارهای فرانسوی ویژه پدافند هوایی بررسی شده است.
 
از دیگر محورهایی که در این دیدار بررسی شد، فعال‌سازی کمیته دوجانبه ویژه مربوط به ارزیابی همکاری نظامی بین عراق و فرانسه بود.اوبیر همچنان بر لزوم ثبات عراق تأکید کرد؛ «زیرا عراق نقطه توازن در منطقه است».
 
این دیپلمات فرانسوی در پایان خاطر نشان کرد که فرانسه برای ارتقای توانمندی نظامی عراق، در کنار این کشور خواهد بود؛ زیرا این دو کشور روابط تاریخی طولانی دارند.
 
تصمیم عراق برای تجهیز نیروی هوایی این کشور به سامانه‌های پدافندی هوایی از زمانی جدی شد که پهپادهای رژیم صهیونیستی طی دو ماه گذشته بارها مواضع نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق را بمباران کردند.
 
این بمباران در حالی صورت گرفت که آمریکا و نیروهای «ائتلاف» تحت رهبری واشنگتن مسئولیت حمایت از حریم هوایی عراق را بر عهده داشتند، ولی اقدام عملی انجام ندادند و نظاره‌گر بودند.
 
مسئله زمانی اهمیت بیشتری به خود گرفت که یکی از فرماندهان ارشد عراقی اعلام کرد که نظامیان تروریست آمریکایی، هنگام حملات پهپادی صهیونیست‌ها، رادارها را از کار می‌انداختند تا پهپادهای اسرائیلی رهگیری نشوند.
 
پس از این همدستی آمریکایی-صهیونیستی بود که عراق اعلام کرد از کشورهای اروپایی یا روسیه سامانه دفاعی هوایی خریداری خواهد کرد. «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد و مشاور امنیت ملی عراق برای همین مسئله عازم مسکو شد و با مسئولان روس برای خرید سامانه «اس-400» گفت‌وگو کرد.
 
منبع: فارس
https://www.dana.ir/1527839
ارسال نظر
نظرات