شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 09:23 منتشر شده در مورخ: 1398/07/22 شناسه خبر: 1529518
رئیس میراث فرهنگی بروجرد:
شناسایی ۴۰۰ اثر تاریخی در بروجرد/۱۹۵ اثر ثبت ملی شد
رئیس میراث فرهنگی بروجرد گفت: بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی در شهرستان بروجرد شناسایی شده که تاکنون ۱۹۵ اثر ثبت ملی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الله یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در شهرستان بروجرد بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که شامل خانه های تاریخی، اشیای تاریخی، تپه و حمام تاریخی بوده که آثار تاریخی بعد از شناسایی با تشکیل پرونده و طبق شرایط اقدامات لازم برای ثبت ملی انجام می شود.

وی افزود: تاکنون ۱۸۹ اثر تاریخی در بروجرد ثبت ملی شده است و از ابتدای امسال تاکنون نیز پنج اثر دیگر شامل حمام قشلاق، امامزاده ابوالحسین(ع)، امامزاده زواریجان، حمام روستای برده بل و خانه قاضی زاده ثبت ملی شده که تعداد آثار تاریخی ثبت ملی شده در بروجرد به ۱۹۵ اثر افزایش یافته است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: در شهرستان بروجرد آثار تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که هر ساله مسافران و گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این بناها و آثار تاریخی به بروجرد سفر می کنند و وظیفه نگهداری و حفاظت از بناهای تاریخی به عهده میراث فرهنگی است و با ثبت ملی بهتر می توان برای نگهداری آثار تاریخی اقدام کرد.

وی عنوان کرد: تعداد دو اثر در بروجرد ثبت معنوی و یک اثر طبیعی ثبت ملی شده است و هر یک از آثار طبق داشتن شرایط لازم به صورت اولویت بندی برای ثبت ملی تشکیل پرونده صورت می گیرد.

یارمحمدی بیان کرد: آثار تاریخی بسیار بی نظیری از جمله مساجد تاریخی وجود دارد که هر یک از آثار تاریخی به صورت مستمر نیاز به مرمت دارند تا بنای اولیه حفظ شود و برای مرمت بناهای تاریخی، اولویت بندی صورت می گیرد و چنانچه بنایی در معرض آسیب باشد و نیاز به اقدامات مرمتی اضطراری داشته باشد مرمت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی سبب می‌شود تا در این بخش بتوان برای حفاظت و مرمت آثار تاریخی اقدامات بیشتر را انجام داد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1529518
ارسال نظر
نظرات