شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 15:00 منتشر شده در مورخ: 1398/07/22 شناسه خبر: 1529705
روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده ترامپ در ۹۹۹ روز گذشته ۱۳۴۳۵ ادعای غیردقیق و خلاف‌واقع مطرح کرده که در این میان، ۲۷ مورد از ادعاهای او در دسته «پینوکیو تمام» جای گرفته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک روزنامه آمریکایی گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با نزدیک شدن به هزارمین روز از حضورش در کاخ سفید، سرعت ارائه اعداد و ارقام اغراق‌آمیز، فخرفروشی‌های بدون‌سند و دروغ‌های مستقیم را سرعت بخشیده است.

روزنامه واشنگتن‌پست که سامانه‌ای برای صحت‌سنجی ادعاهای ترامپ طراحی کرده امروز دوشنبه گزارش داده ترامپ تا تاریخ 9 اکتبر (17 مهرماه) 13435 ادعای اشتباه یا گمراه‌کننده مطرح کرده است. این رقم، معادل تقریباً 22 ادعای نادرست در هر روز است.

واشنگتن‌پست نوشته سرعت نقیض‌گویی‌ها و اظهارات خلاف واقع ترامپ از زمان آخرین آمارهایی که این روزنامه 65 روز پیش گزارش داده افزایش یافته است. یک علت این مسئله ممکن است به جنجال‌های ایجادشده بر سر مسئله گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین مربوط باشد.

روزنامه واشنگتن‌پست یک طبقه‌بندی، موسوم به «پینوکیو» برای نشان دادن حجم ادعاهای خلاف واقعی ترامپ ابداع کرده. بر اساس این طبقه‌بندی، ادعاهای دروغ، در رتبه‌هایی بین «پینوکیو 1» تا «پینوکیو 4» قرار می‌گیرند و فاحش‌ترین دروغ‌ها در دسته «پینوکیو 4» قرار می‌گیرند.

این روزنامه اخیراً در بیانیه‌ای اعلام کرد رفتارهای ترامپ و دروغگویی‌های بی‌حد و حصر او چالش‌ عمده‌ای پیش روی روزنامه‌نگارانی قرار داده که به دنبال صحت‌سنجی گفته‌های او هستند. این روزنامه نوشته اکثر سیاستمداران بعد از آنکه در دسته پینوکیو 4 قرار می‌گیرند سعی می‌کنند از تکرار ادعای غیردقیق خود بردارند. با این حال، این قضیه برای ترامپ صادق نیست و او بارها و بارها بیان سخنانی که نادرست بودن آنها برای همگان عیان است را ادامه می‌دهد و عامدانه در تلاش است تمایل خودش را به جای حقیقت جا بزند.

واشنگتن‌پست نوشته این روزنامه برای پوشش دادن این رفتار ترامپ دسته جدیدی به نام «پیونوکیو تمام» (Bottomless Pinocchios) معرفی می‌کند. مطابق تعریف، این لقب به سیاستمدارانی تعلق خواهد گرفت که یک ادعای نادرست که قبلاً در رده پینوکیو 3 و 4 قرار گرفته‌اند را آنقدر تکرار کنند که بتوان گفت آنها وارد کارزار تحریف واقعیت شده‌اند.

ملاک قرار گرفتن در «پینوکیو تمام» این است که سیاستمدار چنین ادعای غلطی را دست‌کم 20 بار تکرار کند. به نوشته این روزنامه، هنگامی که سیاستمداری یک ادعای نادرست را  20 بار تکرار می‌کند احتمالاً خودش هم آگاه است که در حال دروغگویی است.

 

ادعاهای نادرست ترامپ که در دسته «پینوکیو تمام» قرار گرفته‌اند

تا تاریخ 9 اکتبر، 27 ادعای ترامپ، از جلمه دو ادعای او درباره ایران بیش از 20 بار تکرار شده و در طبقه «پینوکیو تمام» قرار گرفته‌اند. بیشترین دروغی که ترامپ آن را تکرار کرده ادعای او درباره این است که «آمریکا ساخت دیوار مرزی با مکزیک» را شروع کرده که 218 بار از سوی او مطرح شده است.

درباره ایران، او 68 بار به غلط مدعی شده که رفتار ایران بعد از خروج آمریکا از برجام تغییر کرده است. او همچنین 56 بار این ادعای نادرست که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به ایران 150 میلیارد دلار پول نقد داده را تکرار کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارش جدید خود روز دوشنبه در توضیح درباره اهمیت رسوایی گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین نوشته که ادعاهای نادرست ترامپ در این باره سریع‌تر از بقیه ادعاهای او وارد طبقه «پینوکیو تمام» شده است. ترامپ 29 بار مدعی شده که شکوائیه تنظیم‌شده از سوی یک افشاگر ناشناس علیه دولت او درباره تماس تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین دقیق نبوده، حال آنکه، صحت مسائل مطرح‌شده در این شکایت‌نامه توسط منابع مختلف تأیید شده است.

منبع: تسنیم

 

http://dana.ir/1529705
ارسال نظر
نظرات