شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 15:26 منتشر شده در مورخ: 1398/07/23 شناسه خبر: 1529934
روشندلان توانمندان ناشناخته؛
تماشای زندگی از چشم دیگری
وقتی دنیا را فقط در اشعه های کم رنگ نور ببینی, وقتی دنیا را فقط در خلاء ببینی, وقتی دنیا را به جای دیدن لمس کنی, به جای دیدن بشنوی, به جای دیدن حس کنی می توانی به درک جدیدی از زندگی برسی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، فرق است میان آنکه بی هیچ رنجی به گذران زندگی می پردازد، درس می خواند، شغلی می یابد، تشکیل خانواده می دهد، خانه می سازد و هزار راه را برای بهتر زیستن امتحان می کند با کسی که رنج را به جان می خرد و با انگیزه ای ستودنی کفش آهنین به پا می کند و به جنگ مشکلات زندگی می رود، بدون آنکه یکی از مظاهر راحتی را داشته باشد.

تلاش و امید به زندگی نابینایان و رشد و پیشرفت آن ها در زمینه های مختلف اختراع، ترجمه، تألیف و فرصت های شغلی، علاوه بر این که سبب آرامش، احساس ارزشمندی، عزّت نفس و استقلال خودِ نابینایان است، می تواند درس بزرگی برای افراد بینا باشد؛ چرا که آن ها با نداشتن نعمت بزرگی چون بینایی، ثابت کرده اند که می توانند به زندگی خودکفا و همراه با عزّت خود ادامه دهند، مدارج علمی را بپیمایند یا در عرصه های ورزشی بدرخشند. آن ها به ما می آموزند که آن چه ملاک اصلی موفقیت است، اراده و تلاش است. به ما می آموزند که چگونه در مقابل مشکلات کوچک و بزرگ زندگی بایستیم و فقط به قلّه پرافتخار موفقیت فکر کنیم. آن ها به ما می آموزند که دریای زندگی با همه سختی هایشْ سرشار از شیرینی هاست.

 

آفتاب عجول پاییز  قرار رفتن به دفتر وکالت یکی از وکلای دادگستری را یاداوری میکرد، حامد محمدی از زمره همان افرادیست که با رنج بزرگ شد و زیست، اما خم به ابرو نیاورد، وکیلی که از نعمت بینایی محروم بود اما اراده و حضور فعالانه اش  در صحنه های  اجتماعی باعث شده بود که گوی سبقت را از افراد بینا برباید.

گروه سین جیم کردتودی این بار با فردی نابنا اما بینای دل همراه است.

سین:بفرمایید از چه زمانی بینایتان را از دست دادید؟

جیم:من در سن یک سالگی به دلیل تب شدید بینایم را از دست دادم

سین: از روز عصای سفید برایمان بگویید؟
جیم:روز احترام به عصای سفید که نماد و استقلال نابینایان نامگذاری شده است.

سین: آیا این روز در کشور ما اهمیت دارد؟
جیم:این روز هم به مانند تمام روزهای دیگر در تقویم کشور قرار دارد و به همین جهت اهمیت دارد اما هرگز کسی به معنای واقعی این روز را درک نکرده است.

سین:اقای محمدی بفرمایید که افراد نابینان چه انتطاری از مردم دارند؟
جیم:انتظاری که ما از مردم داریم این است که واقع بین باشند نه اینکه از دیدگاه خودشان به جامعه کم بینا و نابینا نگاه کنند و خواهشی که داریم این است که با نگاه ترحم آمیز به این افراد نگاه نشود زیرا در جامعه نابینایان افرادی وجود دارد که به بهترین شکل ممکن به جامعه در هر سمتی و در هر قشری در حال خدمت هستند.

سین:بفرمایید که دنیایی نابینای چگونه دنیایی است؟
جیم: دنیای نابینایان همان دنیای بینایان است فقط با این تفاوت که ما ظاهر دنیا را نمی بینیم اما ظرافت آن را به معنای واقعی درک میکنیم  و برای ما در این دنیا بزرگی خالق یکتا بیشتر از هر چیزی خود را نشان میدهد.

سین:شما متاهل هستید یا مجرد؟
جیم: متاهل

سین:با همسرتان چگونه آشنا شدید و آیا ایشان بینا هستند؟

از طریق یکی از دوستان با هم آشنا شدیم، و وقتی به این نتیجه رسیدیم که میتوانیم در کنار هم خوشبخت باشیم با هم ازدواج کردیم، بله ایشان از نعمت بینایی بهره مند هستند.

سین:آیا نابینا بودن شما برای همسرتان مهم نبود؟
جیم:نه چون همسر من واقع بینانه به این قضیه نگاه کردند و هرگز نابینای مرا مانع رسیدن به خوشبختی ندیدند.

سین:اگر شما بینا بودید حاظر به ازدواج با یک زن نابینا می شودید؟
جیم:فکر میکنم که این جور شرایط مانع رسیدن نباشد و خانمی که بتواند شریک خوبی برای زندگی باشد با هر شکل و شرایطی قابل انتخاب است.

سین:آیا شما مشهورترین وکیل پایه یک دادگستری را می شناسید؟
جیم:بله آقای دکتر علی صابری که ایشان هم نابینا هستند

سین: الگوی زندگی شما چه کسی بود؟
جیم: در هر جنبه از زندگی الگو های متفاوتی داشتم مثلا در انتخاب شغل،نحوه برخورد در اجتماع،نحوه برخورد با شریک زندگیم و بیشتر سعی کرده ام که بهترین الگو ها را انتخاب کنم.

سین:بزرگترین هدف شما از زندگی چیست؟
جیم: بزرگترین هدفم از زندگی رضایت خدا است.  

سین:تاثیرگذارترین کسی که در زندگی به شما انگیزه داد چه کسی بود؟
جیم:بزرگترین حامی و تاثیر گذارترین شخص در زندگیم مادرم بود که با تمام مهربانی خود درس زندگی را به من آموخت.

سین: از شیرین ترین و تلخترین خاطره زندگیتان برایمان بفرمایید؟

جیم:فکر میکنم روز ازدواجم شیرینترین خاطره زندگیم باشد وهمیشه سعی کرده ام خاطرات تلخ را در ذهنم جای ندهم.

سین:آیا نابینایی باعٍث تنهای میشود؟
جیم:تنهای انسانها ربطی به بینایی و نابینایی ندارد و این به اراده هر انسانی مربوط میشود به اینکه با بشتکار و تلاش هرگز کسی تنها نخواهد بود.

سین:تعریف شما از رنگ ها چیست؟
جیم:این ذات طبیعت و دنیا است که هر چیزی زیبای مخصوص به خود را دارد و من فکر میکنم تمام رنگ ها از زیبای خاصی برخوردارند.

سین: چگونه شد که وکالت را انتخاب کردید و بفرمایید نگاه مردم به یک وکیل نابینا چگونه نگاهی است؟
جیم: انتخاب این شغل یکی از علاقه های من بود که آن را هدف قرار دادم و خدا را شکر به آن رسیدم و در حال حاظر نیز دانشجویی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم. باید بگویم که فعالیت در این رشته مشکلات خاص خود را دارد و شاید کمتر کسی بخواهد که  به یک وکیل نابینا برای به انجام رساندن یک پرونده قضایی اعتماد بکند اما تلاش من در این راه اعتماد خیلی ها را جلب کرده است.و فکر میکنم در این راه بیشتر از وکلای دیگر موفقیت کسب کرده ام.

سین:بفرمایید که زندگی چقدر میتواند لذت بخش باشد؟
جیم: قطعا زندگی به همان اندازه که برای آن تلاش میکنی لذت بخش خواهد بود.

 

سین:ناامیدی چه معنایی دارد؟

جیم: با توجه به اینکه هرگز اجازه نداده ام که این حس در درونم نفوذ کند باید بگویم که اگر هر انسانی پشتوانه قوی به خدا و توکل بر او را داشته باشد هرگز نا امیدی برایش معنایی نخواهد داشت.

سین: شما از مسوولین چه انتظاری دارید؟
جیم: از آنجا که جامعه هدف معلوم است از مسوولین عزیز خواهش میکنم که انجام کارهایشات برای به دست آوردن شهرت نباشد و بار مسولیت خود را به دوش دیگر مسولین نیندازند و باید گفت عدم تخصص بسیاری از مسوولین در مسائل مرتبط با جامعه معلولین باعث شده که نه تنها باری از دوش معلولین بر ندارند بلکه به مشکلات آنها نیز اضافه شود.و سعی نکنن که  در هر زمینه ای اززیر  بار مسولیت شانه خالی کنند .

 

آقای محمدی نظرتان در مورد این کلمات چیست؟
تلاش: موفقیت    امید: زندگی      تاریکی: چیزی که وجود ندارد        اراده: قدرت     خط بریل: نماد نابینایی     خدا: همه هستی    عصا: پرچم استقلال

انتهای پیام/

http://dana.ir/1529934
ارسال نظر
نظرات