شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 18:30 منتشر شده در مورخ: 1398/07/29 شناسه خبر: 1541429
شریعتمداری:
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آخرین تصمیمات درباره آذرآب و هپکو از زبان را تشریح کرد و گفت: آذرآب و هپکو درگیر واگذاری و مالکیت‌های مکرر و اشتباه هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد شریعتمداری دقایقی پیش در حاشیه سفر به استان مرکزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ براساس مجوزی که از مقام معظم رهبری دریافت شد و مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت در یک برنامه ایجاد اشتغال به صورت ویژه برای روستاییان و بخش‌های زیر 10 هزار نفر اقدام مطلوبی را آغاز کرده است.

وی افزود: براساس این برنامه یک و نیم میلیارد دلار با تبدیل به ارز نیمایی و ارز 4 هزار و 200 تومانی در اختیار کارآفرینان در سطوح مختلف بخش‌های زیر 10 هزار نفر و روستاییان قرار گرفت که به دنبال احرای این طرح در جلسه اقتصادمقاومتی امروز گزارش عملکردی از استان مرکزی ارائه داده شد که بسیار ارزشمند و مطلوب بود که در مجموع بیش از 70 درصد از اعتبارات اختصاص یافته به استان مرکزی در طرح های مختلف کشاورزی، صنعت و میراث فرهنگی جذب شده است و امیدواریم همواره این مسیر با قدرت پیش برود.

شریعتمداری بیان کرد: مقرر شد از محل منابع متمرکز نیز تامین کسری احتمالی تا تصویب مصوبه اصلاحیه جدید توسط مجلس شورای اسلامی منابعی در اختیار استان مرکزی قرار گیرد تا طرح های در نوبت نیز بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سفر امروز خود به استان مرکزی گفت: در سفر امروز از دو پروژه این طرح بازدید به عمل آمد که یکی از آنها به منظور فعالیت در حوزه تامین مواد غذایی مورد مصرف میگو و آبزیان تاسیس شده که 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طرح دیگر مرکز تولید ماهیان قزل‌آلا بود که به افتتاح رسید.

بیشتر بخوانید

وی عنوان کرد: این طرح ها که با منابع صندوق و با نرخ های مناسب در سطح کشور ایجاد شده اند در حال افتتاح هستند که مدت دریافت و بازپرداخت این تسهیلات به صندوق معادل 9 سال تعیین شده ‌که 3 سال دوره تنفس دارد و سپس دوره بازپرداخت آغاز می شود که این طرح در حوزه ایجاد اشتغال شرایط ویژه ای را به وجود اورده است.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: در منطقه مرکزی استان مرکزی و در نزدیکی شهر اراک با میزان آلایندگی بالایی مواجه بودیم که خوشبختانه به دنبال اقدامات به عمل امده و پیگیری های انجام شده میزان آلودگی هوای شهرستان های اراک و شازند به یک سوم آودگی گذشته کاهش یافته است که نشان می‌دهد صنایع گام مطلوبی در این عرصه برداشته‌اند که پتروشیمی یکی از این صنایع است که تلاش کرده در حوزه حفاظت از محیط زیست میزان آلایندگی خود را به حداقل برساند.

وی اضافه کرد: بخش های صنعتی گوناگون در این حوزه اقدامات مطلوبی را به انجام رسانده‌اند و امیدواریم این اقدامات همواره تداوم یابد تا به سطح آلایندگی شهری صفر برسیم.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات شرکت آذرآب گفت: شرکت آذر‌آب یکی از بهترین صنایع کشور و شرکت ارزشمندی است و با تمام افت و خیزی که این مجموعه در حوزه مالکیت داشته بیش از 450 میلیارد تومان پروژه در دست اجرا  و قریب به 600 میلیارد تومان پروژه درحال تنظیم دارد که این دو در مجموع یک هزار و 100 میلیارد تومان پروژه برای شرکت هستند که ذخیره مطلوبی است که بیان گر ایفای نقش شرکت در حوزه مهندسی کشور است.

وی عنوان کرد: این شرکت نباید در حوزه پرداخت دستمزد کارگرانش با مشکل مواجه شود و اتفاقاتی که در حوزه مالکیت این مجموعه رخ داده منجر به عقب افتادگی پرداختی‌های این مجموعه شده که به دنبال جلسه‌ای که با سهامدار این مجموعه داشته‌ایم مقرر شد معوقات مجموعه را منهای مطالبات مهرماه در اسرع وقت بپردازند، امیدواریم به دنبال پیگیری های انجام شده توسط مسئولان استانی مدیریت این مجموعه نیز با تثبیت مواجه شود و این شرکت راه رشد و تعالی را بیش از پیش بپیماید.

به گزارش تسنیم، شریعتمداری عنوان کرد: علت اصلی و ساختاری بروز مشکلات در هپکو مسئله واگذاری و تغییر مالکیت‌های مکرر است و با تصمیماتی که اخیرا توسط دولت و با همکاری نمایندگان مجلس استان مرکزی گرفته شد مالکیت این حوزه به سازمان خصوصی سازی بازگردانده شد و این رویداد آرامشی را در کارخانه به ارمغان آورده و واگذاری‌های بعدی با اتکا بر صلاحیت انجام می شود و باتوجه به اینکه بخش استفاده از ماشین الات در کشور ما فعال هستند به پشتیبانی عملیاتی و نوسازی ناوگان ماشین الات مهم راهداری کشور احتیاج داریم که به این وسیله شرکت هپکو نیز بتواند سفارش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باتوجه به وظایف حفظ حقوق کارگران در قانون کار داریم این مسیر را به دقت پیگیری می کنیم تا همه مسئولان وظایف خود را در تحقق این اهداف به انجام برسانند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1541429
ارسال نظر
نظرات