شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:06 منتشر شده در مورخ: 1398/08/01 شناسه خبر: 1541821
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

قیمت غیرکارشناسی گندم به بودجه لطمه می‌زند/ ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی یکی از اشتباهات دولت بود

قیمت غیرکارشناسی گندم به بودجه لطمه می‌زند/ ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی یکی از اشتباهات دولت بود
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با قیمت تضمینی که دولت برای گندم در نظر گرفته است، کسانی که واسطه و دلال گندم هستند فقط سود بردند گفت: البته در کمیسیون کشاورزی هم قیمت بالاتر از این پیشنهاد شده بود که متأسفانه در دولت توجه چندانی به این قضیه نشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با  دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه کشاورزی محور اقتصاد مقاومتی است؛ گفت: اگر قبلاً به چنین چیزی باور نداشتیم بعد از جریان تحریم‌ها کاملاً به ما اثبات شد، آنچه می توانیم در قالب اقتصاد مقاومتی به آن تکیه داشته باشیم بخش کشاورزی است.

ابراهیمی اظهار کرد: زمانی که ارزش پول ملی مقداری کاهش پیدا کرد کاملاً صادرات محصولات کشاورزی توجیه دار و زمینه برای رشد بخش کشاورزی فراهم شد.

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی یکی از اشتباهات دولت بود

ابراهیمی افزود: سیستم دولتی با ممنوعیت صادرات، درب بازار صادرات را به روی تولیدکنندگان و کشاورزان بست، در صورتی که معتقدیم با نظام تعرفه‌ای می‌شد نیاز داخل را به شکلی مدیریت کرد.

وی ادامه داد: ممنوعیت صادرات جزء اشتباهاتی بود که وزارت صمت انجام داد و در جمع این قضیه به حساب دولت نوشته می شود و نباید در سیاست گذاری بعدی این فرصت را از کشاورزان و تولید کنندگان بگیریم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: گندم به عنوان یک کالای بسیار مهم و استراتژیک با این قیمت غیر کارشناسی و غیر منطقی که از دولت می آید، هم در سال زراعی گذشته و هم سال زارعی جاری لطمات خودش را زده و خواهد زد.

وی اضافه کرد: همه ما می دانیم که می توانستیم ۱۱ میلیون تن گندم بخریم ولی وقتی قیمتش غیر واقعی و از علوفه هم ارزان تر بود، بخش زیادی از این گندم یا در انبارها و یا در دست واسطه ها ماند.

خرید تضمینی دولت به نفع دلالان/ لطمات قیمت غیر کارشناسی گندم به بودجه

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه با قیمت تضمینی که دولت برای گندم در نظر گرفته است، کسانی که واسطه و دلال گندم هستند کیلویی ۵۰۰ تومان فقط سود بردند و یک ریال از این به جیب کشاورزان نرفت. این نوع تصمیم گیری و این نوع سیاست گذاری در یک محصولی با این اهمیت جزء اشتباهات است و کاملا پر واضح است که همین الان با قیمت علوفه ای که بالای ۲ هزار تومان است و جویی که بیش از ۲ هزار و دویست سیصد تومان است، چه طور توقع داریم که سال آینده با این قیمت بتوانیم گندم بخریم و خواهش این است که حتما این قضیه تجدید نظر شود.

وی بیان کرد: البته در کمیسیون کشاورزی هم قیمت بالاتر از این پیشنهاد شده بود که متاسفانه در دولت توجه چندانی به این قضیه نشد. وقتی که مجبور شوند بالای سه هزار تومان بخرند و بیاورند آن زمان لطمات زیادی هم به بودجه کشور خواهد خورد.

پتروشیمی‌ها در تحویل کود شیمیایی مشکل درست می‌کنند

ابراهیمی ادامه داد: در حال حاضر همه درگیر تأمین کود شیمیایی هستند، ما می دانیم پتروشیمی ها در تحویل کود شیمیایی مشکل درست می کنند. کود شیمیایی ای که در بازار حدود ۱۰۰هزار تومان است، قادر نخواهیم بود که با چهل هزار تومان کشاورز را راضی کنیم. چون امکان این که نیازش را برآورده کنیم نیست. این یک مشکلی است که در سراسر کشور حاکم است و همین الان زمانی که کشاورز نیاز به کود دارد در اختیارش نیست و باید برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که آخرین راه حل آزاد سازی کود شیمیایی است. سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و وزارت جهاد کشاورزی را از این معضل راحت کنید و به قیمت گندم اضافه کنید و به شکلی اجازه دهید بازار آزاد بدون فساد در حوزه کشاورزی پایدار بماند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1541821
ارسال نظر
نظرات