شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 16:43 منتشر شده در مورخ: 1398/08/03 شناسه خبر: 1542327
جلال‌الخالدی خبرنگار صداوسیما در عراق:

موضع فوری آیت‌الله سیستانی در قبال تظاهرات در عراق/ نیروهای نظامی و تظاهرات کنندگان به سلاح گرم یا سرد مجهز نیستند

موضع فوری آیت‌الله سیستانی در قبال تظاهرات در عراق/ نیروهای نظامی و تظاهرات کنندگان به سلاح گرم یا سرد مجهز نیستند
جلال الخالدی خبرنگار صداوسیما در عراق گفت: مرجعیت دینی آیت الله سیستانی در اطلاعیه ای که در نماز جمعه کربلا خوانده شد با اعلام حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز، تظاهرکنندگان را از هرگونه اعمال خشونت بار، حمله به نظامیان و تخریب اموال عمومی و خصوصی بر حذر داشت تا این اقدامات مورد سوء استفاده برخی کشورهای بیگانه نشود و از دولتمردان عراقی خواست تا با ایجاد تغییرات در برخی قوانین دولتی به خواسته های مشروع ملت پاسخ مثبت دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جلال خالدی در گفتگو با 8دی، با بیان اینکه در تظاهرات پیش از ظهر جمعه بغداد دو تظاهرکننده کشته و پانزده تن دیگر زخمی شدند، اظهار کرد: یکی از کشته ها به دلیل استنشاق گاز اشک آور و دیگری تجمع شدید و خفگی ناشی از ازدحام جمعیت کشته شد.

وی با بیان اینکه اکثر مناطق بغداد در آرامش بسر می برند و تحولات فقط شامل منطقه باب الشرجی یا همان میدان التحریر است، افزود: تظاهرکنندگان سه دسته اند گروهی لائیک هستند، این عده در گوشه ای دور از میدان تجمع کرده و بدون هرگونه رویارویی با نظامیان علیه دولت، گروه های سیاسی و بعضاً علیه ایران شعار می‌دهند.

خبرنگار صداوسیما حاضر در میدان التحریر بغداد ادامه داد: گروه دوم طرفداران جریان صدر وابسته به مقتدى صدر هستند که تجمع خود را در زیر مجسمه میدان التحریر آغاز کرده اند؛ این عده که عشایر نیز انها را همراهی می کنند فقط شعار اصلاحات و شعار ضد فساد و حمایت از مقتدى صدر سر می دهند و با نیروهای نظامی درگیر نشده و به سمت منطقه سبز حرکت نکردند.

الخالدی تصریح کرد: گروه سوم جوانان و نوجوانان زیر 20 سال هستند که نه به جریانات صدر وابسته هستند و نه به لائیک ها؛ اینها تلاش کردند در درگیری با نیروها از پل الجمهوریه عبور و خودشان را به منطقه سبز برسانند.

وی گفت: نیروهای ضدشورش نیز با گاز اشک آور، بمب دودی و بمب صوتی آنها را متفرق کردند، اما نه نیروهای نظامی و نه تظاهرکنندگان هیچ کدام به سلاح گرم و حتى سرد مجهز نیستند.

این خبرنگار ادامه داد: پیش بینی می شود بعد از نماز جمعه با ورود جریان صدر به تظاهرات خشونت نیز کاهش یابد و تظاهرات از یورش به منطقه سبز به تحصن در میدان التحریر بدل شود؛ البته اگر رسانه‌های زرد و مخالف روند سیاسی غوغا و جنجالی در فضای مجازی ایجاد نکنند و درصدد منحرف کردن تظاهرات نباشند.

الخالدی ادامه داد: در همین راستا مرجعیت دینی آیت الله سیستانی در اطلاعیه ای که در نماز جمعه کربلا خوانده شد با اعلام حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز، تظاهرکنندگان را از هرگونه اعمال خشونت بار، حمله به نظامیان و تخریب اموال عمومی و خصوصی بر حذر داشت تا این اقدامات مورد سوء استفاده برخی کشورهای بیگانه نشود و از دولتمردان عراقی خواست تا با ایجاد تغییرات در برخی قوانین دولتی به خواسته های مشروع ملت پاسخ مثبت دهند.

وی افزود: مرجعیت همچنین از نیروهای نظامی خواست به سمت تظاهرکنندگان آتش نگشایند که اینها مطالب مشروعی دارند و باید به حقوق از دست رفته خود برسند.

الخالدی بیان کرد: مرجعیت نجف همچنین گزارش حقیقت یاب دولت در خصوص تظاهرات گذشته را کافی ندانست و خواستار شفاف سازی بیشتر آن شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1542327
ارسال نظر
نظرات