شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 15:48 منتشر شده در مورخ: 1398/08/04 شناسه خبر: 1542592
با ثبت 43 وقف جدید؛
تعداد موقوفات آذربایجان غربی به ۶۶۲۵ مورد رسید
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: با ثبت ۴۳ وقف جدید در سال جاری، تعداد موقوفات این استان به ۶ هزار و ۶۲۵ مورد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  اروم نیوز، حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت فرا رسیدن هفته وقف برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر آذربایجان غربی ۶ هزار و ۶۲۵ مورد موقوفه و ۳۸ هزار و ۶۴۲ رقبه دارد که در سامانه جامع موقوفات کشور به ثبت رسیده است.

وی، با اشاره به حضور ۴ ساله خود در منصب مدیرکلی اوقاف استان، افزود: طی ۴ سال گذشته ۵۷ میلیارد تومان درآمد موقوفات غیرمتصرفی استان بوده و ما ۵۳ میلیارد تومان از این میزان را به مردم خدمات رسانی کرده ایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی، مساحت موقوفات استان را ۵۲ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: ۵۲۰ میلیون عرصه و اعیان موقوفات استان است.

حجت الاسلام جوانبخت، با تاکید بر کاربری موقوفات، گفت: کاربری موقوفات شامل مسکونی، کشاورزی، مذهبی، تجاری، تاسیسات، بهداشتی و صنعتی است.

وی، با اشاره به رشد قابل توجه موقوفات و رقبات استان، ابراز کرد: ۱۴۸ درصد رشد در موقوفات متصرفی که امسال ۶۶۲۵ موقوفه شده و رشد ۱۷۰۷ مورد در تعداد رقبات استان نسبت به سال ۹۷ داشته ایم که میزان قابل توجهی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی، با اشاره به به درآمد موقوفات استان گفت: درآمد موقوفات استان در مجموع اعم از متصرفی و غیرمتصرفی ۴۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان طی ۴ سال رشد داشته که ۹ میلیارد و ۹۲۰ میلیون از محل درآمد بقاع متبرکه و امامزادگان بوده است.

حجت الاسلام جوانبخت، افزود: ۵۷ میلیارد و ۴۲۰ میلیون درآمد موقوفات و امامزادگان استان بوده و و بیش از ۵۳ میلیارد تومان از آن بای خدمات رسانی به مردم هزینه شده است، در حال حاضر نیز ۴ میلیارد موجود است که یا زمان اجرای آن نرسیده یا در حفظ موقوفات موجود است.

وی، با اشاره به برخی از هزینه های اوقاف در ۷ ماهه سال جاری، گفت: ۹۶۷ میلیون تومان با موضوع مذهبی در ۷ ماهه امسال هزینه شده، با موضوع خیریه ۴۴۱ میلیون تومان، موضوع اجتماعی ۷۳ میلیون، مدارس دینی ۱ میلیارد و ۳۹۴ میلیون تومان و مساجد ۱ میلیارد و ۴۱۱ میلیون تومان هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی، در ادامه سخنان خود تاکید کرد: ۱۲۸ نفر از روحانیون در طرح ساماندهی روحانیون اعزامی در قالب نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی در خیمه های معرفت که کاملا  آموزش دیده بوده اند، ساماندهی شدند.

حجت الاسلام جوانبخت، گفت: موکب واقفان خیراندیش روزانه ۱۰ هزار پرس غذا به زائران حسینی از ۲۰ تا ۳۰ مهر مستقر در مرز مهران اطعام کرد.

وی، با اشاره به برخی از فعالیت های حقوقی انجام شده در معاونت حقوقی طی ۴ سال گذشته گفت: ۵۲۱۱ رقبه سنددار بود که ۷۵ درصد رقبات فاقد سند مالکیت بود، امسال بالای ۱۷ هزار و ۴۰۰ رقبه ما دارای سند مالکیت شد که ۶۸ درصد رقبات در حال حاضر دارای سند هستند و ۸۹۰۰ رقبه فاقد سند هستند که تا سال آینده جشن سنددار کردن رقبات را خواهیم گرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی، با اشاره به اسکن اوراق مرتبط با موقوفات گفت: بالای ۵۰۰ هزار صفحه از مدارک مکاتبات اداری، اسناد مالکیت اسکن شده در سیستم های ما موجود است تا در برابر حوادث پیش بینی نشده محافظت شود.

حجت الاسلام جوانبخت، گفت: ۱۰۰ روستای وقفی استان در شرف سنددار شدن هستند در همین راستا طی هفته های گذشته روستای هندوان خوی به ارزش ۲۷۰ میلیارد تومان سنددار شد.

وی، با اشاره به افتتاح و کلنگ زنی برخی پروژه های وقفی در هفته وقف در آذربایجان غربی گفت: تعداد ۹ پروژه طی ۴ سال اجرا شده و در حال حاضر ۳پروژه در حال مطالعه است.

به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی ۷ میلیارد و ۵۰۹ میلیون تومان درآمد موقوفات استان در سال جاری است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1542592
ارسال نظر
نظرات