شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:12 منتشر شده در مورخ: 1398/08/07 شناسه خبر: 1543152
کارشناس مذهبی در گفتگو با مرآت؛

"اخلاق مداری" از مهم ترین ویژگی های اخلاقی امام رضا(ع) است/ شناخت، اولین قدم برای اجرای سبک زندگی ائمه اطهار در جامعه

"اخلاق مداری" از مهم ترین ویژگی های اخلاقی امام رضا(ع) است/ شناخت، اولین قدم برای اجرای سبک زندگی ائمه اطهار در جامعه
کارشناس مذهبی با بیان اینکه اخلاق مداری از مهم ترین خصوصیت فردی امام رضا(ع) است، گفت: شناخت و معرفت اولین قدم برای اجرای سبک زندگی ائمه در جامعه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت السلام محمد حسن رستمیان کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مرآت، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام رضا(ع) به همه ی مسلمین جهان، گفت: امروز شاهد خیل مشتاقان و زائران برای سالروز شهادت امام رضا(ع) در جوار ایشان هستیم.

کارشناس مذهبی با بیان اینکه یازدهم ذی القعده ولادت ایشان به ثبت رسیده است، افزود: رضا، صابر و وفی از القاب امام رئوف است، اما مشهورترین لقب رضا نام دارد که نشان از رضایت به مقدرات الهی و خشنودی خداوند به ایشان است.

رستمیان ادامه داد: اگر بخواهیم از شخصیت امام رضا(ع) سخن بگوییم باید از سبک زندگی ایشان درس گرفته و آن را مورد بررسی قرار دهیم که اخلاق مداری و ممتاز بودن از مهم ترین خصوصیت فردی ایشان است.

وی با بیان اینکه در تاریخ و درسیره امام رضا (ع) شخصی نقل می کند که هرگز ندیده ام ایشان در سخن گفتن با کسی درشتی کند، عنوان کرد: آداب نشستن ایشان به گونه ای بود که هرگزکسی رنجیده نمی شد.

کارشناس مذهبی مطرح کرد: خنده حضرت رضا(ع) طبسم بود و می توان گفت تقوای ایشان در تاریخ زبان زد است.

رستمیان با اشاره به اینکه ایشان نسبت به سخاوت، فضل و بخشش، انسانی سخاوتمند بودند، اظهار کرد: حدیثی از امام رضا(ع) نقل شده است که فرمودند: انسان سخاوتمند از غذای دیگران می خورد تا دیگران هم از غذای او بخورند، یعنی ایشان اهل رفت و آمد و صله رحم هستند.

وی با توجه به روایتی که حضرت یک سال در روز عرفه تمام ثروت خود را بین نیازمندان تقسیم کردند، گفت: این عمل یک درس و الگو برای مسلمانان است که زندگی افراد به خصوص ثروتمندان باید همراه با درس و سخاوت باشد.

کارشناس مذهبی صبر و مقاومت را از دیگر ویژگی های شخصیتی ایشان نام برد و افزود: حضرت رضا(ع) در مقابل بی احترامی برخی افراد سکوت می کردند.

رستمیان با بیان اینکه محبت و احترام به خانواده را از دیگر ویژگی های اخلاقی امام رضا(ع) دانست و اظهار کرد: ایشان همیشه فرزند خود را با کنیه مورد خطاب قرار می دادند که یک احترام به آن شخص است.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم سبک زندگی ائمه را در زندگی خود به اجرا در بیاوریم شناخت و معرفت اولین قدم برای اجرای سبک زندگی است، اذعان کرد: اثر و ثمره اجرای سبک زندگی ائمه در گام دوم باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس مذهبی ادامه داد: کارشناسان باید بیشتر در خصوص آداب و اخلاق اجتماعی قرآن و اهل بیت برای مردم سخن بگویند که برای این امر می توان در عصر ارتباطات از رسانه ها و شبکه های اجتماعی استفاده کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1543152
ارسال نظر
نظرات