شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:22 منتشر شده در مورخ: 1398/08/08 شناسه خبر: 1543463
برداشت 7هزار و 400 تن انار از  انارستان های استان کردستان
با شروع فصل پاییز برداشت انار در 478 هکتار انارستان کردستان آغاز و تا اواخر آبان ماه نیز ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی،  برای رسیدن به  اورامان از جاده‌ای پر پیچ و خم عبور  کردیم . گذشتن  از میان کوه‌ها و درختان سر به فلک کشیده  و زیبایی طبیعتی بکر  چنان  ما را مجذوب خود کرد که دشواری مسیر را فراموش  کردیم .

وجود هوایی مطبوع و دلپذیر شاید به جهت چنین آب و هوایی است که این منطقه را  مملو از درختان انار، کرده  است و هر سال میزبان برگزاری جشنواره انار می‌شود. جشنواره‌ای که در آن یاقوت‌های سرخ را در سبد اخلاص تقدیم گردشگرانی می‌کنند که برای دیدن فرهنگ و موسیقی  اورامانات  و چشیدن طعم ترش و شیرین انار راهی  این شهرستان می شوند.

استان کردستان با اقلیم سرد وکوهستانی که دارد از لحاظ کشاورزی و تولید بسیاری از محصولات زراعی و باغی در کشور از رتبه خوبی برخوردار است که تولید انار نیز در این زمره قرار دارد.

فتحی مدیر امور روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت:  یک هزار بهربردار از 478 هکتار انارستان بهر برداری میکنند که از این میزان ۴۰۰ هکتار بارور و ۴۲ هکتار نیز غیربارور است.

 وی در ادامه گفت: بیشترین میزان برداشت انار در واحد هکتار در شهرستان سروآباد ۳۶ تُن بود که توسط یکی از انارکاران نمونه به ثبت رسیده است.

فتحی افزود : شهرستان سروآباد به لحاظ سطح باغات و میزان تولید انار در بین ۱۰ شهرستان استان کردستان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

وی گفت : بیشترین میزان انار تولید شده به صورت تازه خوری در بازارهای داخلی  و خارج استان کردستان مصرف می شود و مابقی نیز به صورت آب انار موسوم به رب انار استفاده می شود و همچنین از پوست و تفاله آن نیز در صنایع رنگ رزی و دارویی استفاده می کنند.

فتحی به طرح توسعه باغات نیز اشاره کرد و گفت:حدودا 103 هکتار از انارستان های این استان به تازگی احداث شده و برنامه سازمان جهاد کشاورزی توسعه سالانه بیش از 30 هکتار انارستان در کردستان است.

فتحی اضافه کرد : بهره برداران همه ساله از ۱۵ مهر تا اواخر آبان در شهرستان‌های سروآباد ، کامیاران و بانه اقدام به برداشت این محصول می‌کنند.

مدیر امور روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه برنامه سازمان جهاد کشاورزی توسعه سالانه بیش از ۳۰ هکتار انارستان است گفت : کردستان در تولید انار در جایگاه17 و در زمینه سطح باغات در ردیف ۲۰ کشور قرار دارد.

وی بیان کرد: بیشترین باغات انار در روستاهای روآر، گواز، دلمرز، ژیوار، بلبر، سلین و ناو قرار دارد و بیش از یک هزار و ۱۰۰ بهره بردار در این شهرستان مشغول برداشت و فروش این محصول هستند.

فتحی یاداورشد: جهاد کشاورزی به صورت مستمر و مرتب در تمام زمینه های مربوط به احداث، اصلاح، مدیریت تغذیه و مبارزه با آفات و بیماری ها هر ساله در سطح روستاهای هدف کلاس های آموزشی برگزار می کند که امسال نیز ۱۰ کلاس آموزشی مدیریتی برای باغداران منطقه برگزار شده است.

وی  با توجه به اینکه امسال هیچگونه آفاتی در باغات انار سطح شهرستان مشاهده نشد گفت: از هیچ نوع سم شیمیایی در باغات استفاده نشد بنابراین می توانیم ادعا کنیم انارهای برداشت شده عاری از هرگونه کود شیمیایی و سایر آلاینده هاست و محصول امسال کاملا ارگانیک و سالم است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1543463
ارسال نظر
نظرات