شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 15:30 منتشر شده در مورخ: 1398/08/08 شناسه خبر: 1543494
کارشناس مسائل سیاسی:
استعفای دولت‌ها در عراق و لبنان خطای راهبردی است/ عدم وجود دولت در دو کشور، خواسته مطلوب آمریکا و سعودی است
مهدوی مطلق گفت: اعتراضات داخلی این روزهای لبنان و عراق و سوء استفاده جریان منافقین ایران و نفاق منطقه ای از این ناآرامی ،لاجرم شروع یک فتنه جدید را گوشزد می کند تا جایی که حتی برخی رهبران مذهبی منطقه خود کاملا درگیر اجرای نقشه بیگانه در کشور هستند تا آنجا که مقتدی صدر اصرار بر استعفای دولت عراق دارد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درباره شرایط این روزهای عراق و لبنان گفت: همواره در شرایط بحران ،باید اوضاع مدیریت شود ،در خاورمیانه از هر بحران داخلی ،می شود یک بحران ملی ،منطقه ای و بین المللی ساخت ،ساختارهای قدرت و زیرساخت های جغرافیای سیاسی نظامی در غرب اسیا که محصول خرد جمعی غرب در دوره دولت و ملت سازی در این منطقه هست، طوری طراحی و تنیده شده است که از هر تنش ناحیه ای می توان به یک ناارامی ملی رسید و از هر اختلاف درونی در هر زمینه ای ولو خانوادگی ،می توان به یک ،پدیده و جریان اجتماعی و نهایتا بحران ملی و منطقه ای رسید.

شهرام مهدوی مطلق گفت: این شرایط فعال همواره محیط پیرامونی و فوری هرکدام از کشورهای منطقه را دستخوش هرنوع تنشی در سطوح مختلف نموده است که برشماری ابعاد این زیرساخت ها و مصادیق آن از حوصله این یادداشت خارج هست ،اما دخالت مستقیم و غیرمستقیم دولت های خارجی خصوصا نظام استکباری به رهبری آمریکا و همراهی دول مرتجع منطقه با محوریت عربستان سعودی و بازوی رژیم صهیونیستی در منطقه ،بهره گیری از کوچکترین تنش داخلی و حتی اعتراضات مسالمت آمیز داخلی را در راستای اهداف شوم جریان استکباری ،بسیار در دسترس قرار داده است.

وی افزود: از طرفی سوء تدبیرها و عملکردهای دولت های مستقر منطقه در کنار گرایشات غرب گرایی دولتمردان، زمینه های شورش ،کودتا ،براندازی را را فراهم و هرلحظه امکان ماهیگیری غرب از ناارامی های داخلی کشورهای منطقه را به شدت مهیا می نماید ،خصوصا اینکه اپوزسیون های وطن فروش داخلی و جریانات نفاق در چنین معرکه هایی الت دست بیگانه و جرثومه فساد شوند.علاوه بر این عدم درک شرایط از طرف طرفداران جبهه حق خواسته و ناخواسته بازی کردن در پازل طراحی بیگانگان هست.

مهدوی مطلق ادامه داد: امروزه با توجه به نگاه راهبردی ایران به منطقه و تشکیل محور مقاومت و در پی عمق نفوذاستراتژیک ایران در عراق و لبنان ،فلش اصلی ،استکبار و ائتلاف منطقه ای عبری ،عربی به سمت شکننده کردن این محور و اتحاد آن با ایران هست.

وی تاکید کرد: اعتراضات داخلی این روزهای لبنان و عراق و سوء استفاده جریان منافقین ایران و نفاق منطقه ای از این ناآرامی ،لاجرم شروع یک فتنه جدید را گوشزد می کند تا جایی که حتی برخی رهبران مذهبی منطقه خود کاملا درگیر اجرای نقشه بیگانه در کشور هستند تا آنجا که مقتدی صدر اصرار بر استعفای دولت عراق دارد.

مهدوی مطلق در ادامه اظهار کرد: معترضین به سرکردگان آمریکایی در دنیا بسیار فراتر و زیادتر از جمعیت های معترض داخلی این روزهای عراق و لبنان هست ،اما به شدت سانسور می شوند ،تا همین دیروز ۳۰میلیون نفر در کربلای معلی بین دوحرم مطهر و از نجف تا کربلا با پای خود راهپیمایی می کردند ،اما گویا هیچ رسانه خارجی و منطقه حضور نداشت که اشاره ای و تبلیغی داشته باشد ،اما یکباره ،برای یک اعتراض داخلی محل تردید،چندین هزار رسانه خارجی صف می کشند و پوشش می دهند و ضریب ایجاد می کنند و چنان القاء می کنند که تنها را استعفای دولت ها و نخست وزیر هاست.

وی ادامه داد: این درحالی است که استعفای هر کدام از نخست وزیران در لبنان و عراق منجر به بی دولتی در آن کشور ها خواهد شد ! خوب واضح هست که دولت بد و قانون بد به مراتب بهتر از بی دولتی و بی قانونی است و در سایه بی دولتی در عراق و لبنان همان مطلوبی است که امریکا و صهیونیستها و عربستان ... دنبال می کنند، از هم پاشیدن سازمان و رژیم و ارتش و پلیس در هنگام بی دولتی بسیار به واقعیت نزدیک است!

کارشناس مسائل سیاسی گفت: بدون تردید با استعفای هر کدام از دولتهای عراق و لبنان باعث می شود تا فاز دوم کودتای خزنده در این کشورها آغاز شود، باوجود گروههای مسلح فراوانی که در این کشورها وجود دارد و فتنه انگیزی عوامل خارجی جنگ داخلی در این کشورها محتمل و فاجعه خیز است.

مهدوی مطلق با اشاره به این که اشتباهات مرگباری همچون اصرار مقتدی صدر بر استعفای دولت عادل المهدی در عراق از آن خطاهای غیر قابل جبران است، گفت: عدم وحدت رهبری در مقابله با این بحران خصوصا در میان جریانات و جبهه های مقاومت عراق ،بسیار جبهه مقابل را دچار تشتت و انفعال و سردرگمی نموده است اما سید حسن نصرالله در لبنان  تا کنون اوضاع را مدیریت کرده و اجازه تحقق نقشه دشمن را نداده است !،هرچند که گروه های دیگر لبنان هیچکدام‌ایدئولوژی های سید حسن نصرالله را ندارد، اما در ایجاد امنیت در کشور ،این رهبر دینی و غربی را بسیار دوست دارند.

وی در پایان گفت: امتیاز مهم لبنان برعراق در رهبری واحد جریان مقاومت در سراسر لبنان و حتی سرزمین های اشغالی است که همین عامل هم تاکنون باعث انسجام محور مقاومت در این منطقه شده است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1543494
ارسال نظر
نظرات