شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1398/08/12 شناسه خبر: 1544423
نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری:
اصرارکنندگان به مذاکره با آمریکا، یا آگاهی و بصیرت کافی ندارند یا نفوذی‌اند
آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری گفت: اصرارکنندگان به مذاکره با آمریکا، یا واقعا آگاهی و بصیرت کافی ندارند و یا نفوذی‌اند و با اصرار می‌خواهند کار خود را پیش ببرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری در گفتگو با خبرنگار شیرازه با بیان اینکه بیش از 5 دهه کشور ایران هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب اسلامی، به نحوی با دولت آمریکا و نظام حاکم با آمریکا مرتبط بوده است افزود: در همه این مدت، نکته‌ای که بسیار مشهود و روشن است، عدم امکان اعتماد به این دولت و نظام حاکم بر آمریکاست.

به گفته وی، فرقی نمی کند که کدام حزب در آمریکا برسر کار بوده و رئیس جمهور چه کسی و یا از دموکرات بوده یا جمهوری‌خواه؟ این مسئله برمی‌گردد به اینکه همه اینها به لحاظ اخلاقی، روانی و شخصیتی، خوی استکباری و استعماری و استبدادی داشته و به هیچ قانون و ضابطه اخلاقی پایبند نیستند.

 

 

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: تنها چیزی که برایشان اهمیت دارد، منافع خودشان است؛ لذا تا مادامی که دولت های مختلف در راستای این اهداف باشند، آمریکا هم تأئید و حمایتشان می کند، ولی به محض اینکه سیاستی اتخاذ کنند برای استقلال و دوری از این نظام های فاسد و فاصله گرفتن از این نظام های استکباری، به مخالفت و برخورد با آن دولت می پردازد و حتی اگر در ظاهر هم قراردادی ببندند و مماشات کنند، اما واقعیت این است که در درونشان به لحاظ شخصیتی، طور دیگری هستند.

وی با تأکید بر اینکه هم عقل و هم شرع ایجاب می کند که به هیچ وجه به این کشور اعتماد نکنیم گفت: چرا که اگر اعتماد کردیم و قراردادی بستیم، و مذاکره ای انجام شد، خودمان را گرفتار یک سری امور می کنیم و این ما هستیم که ضرر می کنیم بدون اینکه فایده ای برایمان د اشته باشد.

نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری تأکید کرد: این کشور به هیچ وجه به قراردادهایش عمل نمی کند و فقط ما ضرر می کنیم. نمونه روشن و واضح این امر، که برای کشورمان در همین ایام اخیر پیش آمد، بحث برجام است که ایران حتی فراتر از تعهدات به صورت داوطلبانه، اقداماتی انجام داد، اما آنها به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکردند.

آیت الله کلانتری با اشاره به اینکه برجام یک نمونه و مصداق است تصریح کرد: برای آنها فرقی نمی کند، هر قراردادی با آنها هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت و فقط اثر سوء دارد.

این استاد دانشگاه شیراز تأکید کرد: کسانی که مرتب روی مذاکره با آمریکا تأکید می کنند، واقعا یا آگاهی و بصیرت کافی ندارند و توجه ندارند که این کار خلاف عقل و شرع است یا احیانا ممکن است بعضی از اینها، نیروهای نفوذی باشند و اینقدر این حرف را تکرار کنند که مسئله عادی شود و کارشان را پیش ببرند. اما باید بدانیم که عقل سلیم، آیا مذاکره با آمریکا را با این شرایط قبول می کند؟ آیا آمریکا در مذاکرات ایران نه، در مذاکرات دیگر کشورها به تعهداتش عمل کرده است؟ در مجموع به نظر می رسد که تا وقتی خوی استبدادی و استعماری و ماهیت فکری دولتمردان آمریکا تغییر نکرده، مذاکره با آنها نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه زیانبار هم خواهد بود.

وی ادامه داد: تجربیات سالیان دراز ما و دیگر کشورها، این است که هر کشور و ملت و نظامی که روی داشته ها و توانمندی های خود تکیه کرده و باور داشته که می تواند مستقل باشد، در عمل هم موفق بوده است. در مقابل، دولت ها و ملت هایی که مقاومت نکرده و هویتی نداشته یا اگر داشته اند از آن استفاده نکرده و بر آن پافشاری نکرده اند، در عمل به نتیجه نرسیده اند و در درون هاضمه استکبار جهانی به نحوی حل شدند. یقینا این وعده الهی است که در پایبندی به آرمان ها و ایمان الهی جواب خواهد داد. " ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم". تعبیر است که کسانی که ثابت قدم باقی ماندند و باوفا ماندند و مقاومت کردند، در نهایت شاهد توفیقات الهی خواهند بود و به نتیجه مطلوب خواهند رسید.

وی معتقد است که هم اقتضای عقل، هم اقتضای شرع و هم علم، این است که به معنای واقعی کلمه بر آرمان های مترقی انقلاب تأکید کنیم و مطمئن باشیم که در آینده ای نه چندان دور شاهد توفیقات بیشتری خواهیم بود.

آیت الله کلانتری یادآور شد: در دوران حضرت امام و دهه آغازین انقلاب که آمریکا در جهان نفوذ بیشتری داشت و ایران هم به اندازه امروز قدرت و توان نداشت، صبر و ایستادگی ما جواب داد و ما را به پیروزی رساند.

نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری افزود: امروزه همه کارشناسان خبره جهان اذعان می کنند که قدرت آمریکا رو به افول است و این امر کاملا مشهود است، چرا که در هیچکدام از طرح هایش موفق نبوده و در حال عقب نشینی است. هم در افغانستان، هم عراق و سوریه. در دیگر نقاط جهان هم به همین منوال است و دیگر بسیار از کشورها از آمریکا تمکین نمی کنند. اما در نقطه مقابل، وضعیت ایران برعکس شده است. در حوزه ها و عرصه های گوناگون، تقویت شده و پیشرفت های چشمگیری هم از لحاظ زیرساخت های داخلی و هم جایگاه جهانی و نفوذ در منطقه، رشد و پیشرفت خوبی داشته است و هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که اکنون که در اوج اقتدار و توانمندی هستیم، با کشوری که در حال افول است مذاکره کنیم.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1544423
ارسال نظر
نظرات