شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 13:14 منتشر شده در مورخ: 1398/08/18 شناسه خبر: 1545861
گزارش میدانی از آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده آذربایجان‌شرقی؛

آغاز آواربرداری در مناطق زلزله‌زده/ هیچ کمبودی در میان زلزله‌زدگان وجود ندارد

آغاز آواربرداری در مناطق زلزله‌زده/ هیچ کمبودی در میان زلزله‌زدگان وجود ندارد
بعد از گذشت یک روز از زلزله ترکمنچای و اسکان اضطراری مردم در چادر، آواربرداری در مناطق زلزله‌زده آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، ساعت 2:25 دقیقه جمعه شب بود که زلزله خواب را از چشم مردم آذربایجان‌شرقی ربود و اهالی روستای ورنکش میانه را داغدار کرد. شدت این زلزله به حدی بود که در استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی نیز احساس شد. حالا با گذشت یک روز از این حادثه و بعد از حضور مسئولین در مناطق زلزله‌زده و امدادرسانی‌های اولیه کار آوار برداری در این منطقه آغاز شده است.

فرمانده سپاه عاشورا: آواربرداری در منطقه آغاز شده است

سردار عابدین خرم در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در خصوص وضعیت امدادرسانی به زلزله‌زدگان استان اظهار داشت: بعد از این حادثه در همان ساعات اولیه اسکان اضطراری و تامین مواد غذایی انجام شد و بعد از آن برآوردهای حوزه عمرانی و مسکن صورت گرفته زیرا شب‌های اینجا دما زیر صفر است.

وی با اشاره به اسکان قرارگاه شهید باکری در منطقه گفت: از امروز آواربرداری نیز آغاز شده و باید تا پایان شب آواربرداری تمام شود تا بعد از آن بازگشایی کوچه‌ها و معابر انجام شود و در مرحله سوم نیز نیاز مسکن مردم تامین شود.

فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه از امروز توزیع غذای گرم نیز در میان مردم آغاز خواهد شد، عنوان کرد: از نظر مسائل بهداشتی نیز در تلاش هستیم که هیچ کمبود و مشکلی در میان مردم وجود نداشته باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر: هیچ کمبودی در میان زلزله‌زدگان وجود ندارد

علی اصغر پیوندی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در خصوص وضعیت اسکان زلزله‌زدگان آذربایجان گفت: 776 تخته چادر توزیع شده و چادر نیز به میزان لازم در پایگاه‌های هلال احمر در شهرستان‌های میانه، سراب و ترکمنچای وجود دارد که در صورت نیز توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به توزیع وسایل گرمایشی نطیر والر و پتو در میان زلزله‌زدگان عنوان کرد: بسته‌های غذایی 72 ساعته از صبح روز گذشته توزیع شده که بعد از این زمان بسته‌های یک ماهه در میان زلزله‌زدگان توزیع خواهد شد.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه 400 منزل مسکونی طبق برآوردها تخریب شده است، عنوان کرد: 17 روستا درگیر زلزله بودند که تخریب در 7 روستا از جمله روستای ورنکش بسیار شدید بوده و اسکان اضطراری انجام شده است.

وی بحث امداد و نجات را پایان یافته دانست و ابراز داشت: تنها 17 نفر در بیمارستان بستری هستند و 570 نفری که اعلام شده افرادی بودند که در حین فرار دچار مصدومیت سطحی شدند.

پیوندی در خصوص دغدغه اصلی مردم زلزله‌زده تاکید کرد: اصلی‌ترین دغدغه مردم مساله اسکان است که با توجه به 158 پس لرزه دل نگرانی در میان مردم ایجاد شده و امیدواریم بنیاد مسکن و استانداری هرچه سریعتر این مساله را حل کنند. خوشبختانه با توجه به امدادرسانی سریع هیچگونه نیازی در منطقه وجود ندارد.

وی با اشاره به همکاری و همدلی مسئولین استانی و نیروهای نظامی نیز گفت: همدلی و همکاری بسیار خوبی در میان مسئولین استان و حتی مردم وجود دارد که باعث شده کارها هرچه سریعتر پیش رود و مردم نیز رضایت کامل از اقدامات وجود دارد.
 


 

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی: 30 میلیارد، برآورده اولیه خسارت به محصولات دامی

اکبر فتحی، رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به وقوع زلزله در شهرهای استان و خسارت‌های دامی و کشاورزی اظهار داشت: در کل می‌توان گفت میزان خسارت نسبت به شدت زلزله کم بوده و از این جهت باید شاکر بود.

وی با بیان اینکه، خسارت اصلی در بخش کشاورزی و دامداری متوجه اتلاف دام سبک و سنگین بوده، گفت: در شهرستان میانه، یک هزار راس دام اعم از سبک و سنگین تلف شدند که از این مقدار 650 راس دام سبک و مابقی دام سنگین را شامل می‌شود.

فتحی افزود: 200 واحد دامی نیز دچار خسارت شده است که میزان این خسارت‌ها متغیر بوده و از 20 درصد تا تخریب 100 درصدی را شامل می‌شود. در روستای ورنکش هم بیشترین خسارت ها ایجاد شده است. همچنین میزان خسارات به ماشین‌آلات کشاورزی بسیار کم است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان خاطرنشان کرد: در شهرستان سراب هم  250 راس دام بر اثر زلزله تلف شده است که فقط در یک روستا 160 راس مربوط به یک دامدار است.  برآوردی که از کل خساراتی به محصولات دامی و کشاورزی که می‌شود در حدود 30 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به پوشش بیمه‌ای دامداران تصریح کرد: متاسفانه سطح تحت پوشش بیمه دامی و محصولات کشاورزی زیر 5 درصد است، دامداران و کشاورزان محصولات خود را بیمه نکرده اند و از این رو بیمه نمی‌تواند کل خسارات را بپردازد. البته با توجه به مصوباتی که قبلا در هیئت دولت به تصویب رسیده، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات کم بهره در اختیار آسیب‌دیدگان زلزله قرار خواهد گرفت.

فتحی یادآورشد: فرهنگ بیمه در میان مردم جا افتاده نیست. مردم از بیمه قهر کرده‌اند و به همین خاطر سطح پوشش بیمه درامور کشاورزی و دامی بسیار پایین است. اصلی‌ترین هدف سازمان جهاد کشاورزی انتقال دام‌های زنده به مناطق سرپوشیده و بی خطر است چراکه با کاهش دمای هوا در روزهای آینده این حیوانات در بیرون و هوای آزاد دوام نخواهند آورد.

فرمانده تیپ 36 میانه: تا آخرین لحظه در کنار مردم خواهیم بود

سرهنگ عادل ابراهیمی، فرمانده تیپ 36 میانه در گفت‌وگوبا خبرنگار آناج در خصوص آخرین اقدامات برای زلزله‌زدگان گفت: به محض وقوع زلزله در منطقه حضور پیدا کردیم و به تمام نیروها اعلام آماده باش انجام شد و بعد از جلسه ستاد بحران نیروها به روستای ورنکش اعزام شد.

وی با اشاره به استفاده نیروهای ارتش از ابزار مهندسی سبک عنوان کرد: خانه‌هایی که در این روستا تخریب شده بود اما امکان استفاده از ابزارآلات سنگین نبود با این ابزار مهندسی سبک آواربرداری شد.

فرمانده تیپ 36 میانه با بیان اینکه مطابق وظفه ذاتی نیروهای کادر و سرباز ما در حال خدمت‌رسانی هستند، ابراز داشت: تا آخرین لحظه که نیاز به حضور ما در منطقه باشد با افتخار برای تسکین آلام مردم در اینجا حضور خواهیم داشت.

گروه‌های جهادی مشغول، مردم در آرامش

به گزارش خبرنگار اعزامی آناج در منطقه گروه‌های جهادی در بحث آواربرداری در حال بیرون آوردن احشام هستند و وسایل گرمایشی و چادر نیز به میزان نیاز در میان مردم توزیع شده است. با توجه به اینکه تخریب 100 درصدی بسیار کمی در میان خانه‌های روستایی وجود دارد وضعیت اسکان مردم چندان آشفته نیست و بسیاری از مردم به خاطر ترس از زلزله و ترک جزئی منازل در چادرها اسکان دارند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1545861
ارسال نظر
نظرات