شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 12:05 منتشر شده در مورخ: 1398/08/20 شناسه خبر: 1546419
معاون اداره کل دامپزشکی کرمانشاه مطرح کرد؛
توصیه‌های دامپزشکی برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزای پرندگان
معاون سلامت اداره‌ کل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان موارد بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا شاهرخ یارویسی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز با بیان اینکه موردی از ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است، اظهار داشت: در استان کرمانشاه از نظر ابتلا به آنفلوانزا مشکل خاصی نداریم و در سطح کشور نیز طی ۱۰ روز اخیر موردی از ابتلا به ثبت نرسیده است.

وی افزود: از بهره برداران مرغ گوشتی و تخم گذارتقاضا می شود شرایط قرنطینه ای را کاملا حفظ و دانه و آب مورد نیاز طیور را از منابع مطمئن تهیه کنند.

معاون سلامت اداره‌ کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم خودداری از ورود و خروج بی رویه طیور، گفت:  بهره برداران مرغ گوشتی و تخم گذار شرایط را به گونه ای مهیا کنند تا فصل بهار که همچنان پرندگان آزاد پرواز در تالاب و رودخانه ها سکنی گزیده اند موردی از ابتلا به بیماری مذکور گزارش نشود.

این مسئول عنوان کرد: عامل ابتلا به این بیماری ویروس است و توسط پرندگان آزاد پرواز که در تالابها، رودخانه ها و سرابها زندگی می کنند، منتقل می شود.

وی با اعلام اینکه کشور ایران به عنوان منطقه گرمسیری برای پرندگان آزاد که از مناطق سردسیر و سیبری مهاجرت می کنند منطقه مطلوبی است، افزود: این پرندگان مقاوم به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند و نقش ناقل را ایفا می کنند.

یارویسی با بیان اینکه این بیماری در طیور اتفاق می افتد و در کمتر از چند ساعت تلفات گسترده ای می دهد، خاطرنشان کرد: علائم ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سیاه شدن تاج و ریش مرغ ها به همراه دیگر علائم است.

معاون سلامت اداره‌ کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: در صورت ابتلای انسانی به بیماری مذکور تلفات در جمعیت انسانی رخ می دهد برهمین مبنا مردم از هرگونه شکار پرندگان وحشی، کنجکاوی درباره پرندگانی که حاشیه جاده ها هستند و نیز مصرف مرغ زنده خودداری کنند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1546419
ارسال نظر
نظرات