شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1398/08/21 شناسه خبر: 1546667
بیکاری 2500 نفر از جامعه ایثارگری زنجان
در حال حاضر 2 هزار و 500 نفر از جامعه ایثارگری استان زنجان فاقد شغل بوده و به کارگیری نشده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از موج رسا; از وظایف بنیاد شهید و امور ایثارگران در قبال شهدا و ایثارگران، توجه به اشتغال فرزندان این قشر از جامعه است.

در قانون جامع ایثارگری سهم اشتغال این قشر از جامعه دیده شده است و ضروری است دستگاه های اجرایی نیز به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

در حالی که آیین ‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر و جانبازان 25درصد به بالا به رؤسای ادارات اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور ابلاغ شده است اما هنوز توجهی به این آیین نامه به صورت جدی نشده است.

طبق آیین نامه‌ 11ماده‌ ای که اسفند سال 88 از سوی دولت به تصویب رسیده است، اشتغال فرزندان جامعه ایثارگری ساماندهی می شود و براساس این آیین‌ نامه تمام دستگاه‌ های مشمول ماده پنج قانون مدیریت کشوری، مکلف هستند حداقل 25درصد سهمیه استخدامی خود را به فرزندان شاهد و فرزندان جانباز 25درصد به بالا که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران به آنها معرفی می‌شوند، اختصاص دهند.

*سالانه 40هزار فرصت شغلی باید برای جامعه ایثارگری فراهم شود

در این آیین نامه وظایف دستگاه های اجرایی بیان و دستورات لازم برای به کارگیری فرزندان شاهد و ایثارگر ارائه شده است و در ماده 7 آن نیز وزارت کار و امور اجتماعی موظف است سالانه 40هزار فرصت شغلی را با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد کند.

اگر چه این آیین ‌نامه گام بلندی برای اشتغال جامعه ایثارگری به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی است اما عدم رعایت آن موجب شده تا بیکاری در این قشر نیز دیده شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان یکی از اولویت های استان را رفع بیکاری در بین فرزندان شهدا و ایثارگران می داند و می گوید: با تلاش های صورت گرفته تسهیلات وام خوداشتغالی در دو بخش اشتغال روستایی و شهری پرداخت می‌ شود.

علی کاظمی ادامه می دهد: حمایت از خانواده ‌های شهدا و جانبازان و ایجاد اشتغال علاوه بر رفع مشکلات آن ‌ها به رونق اقتصادی کشور کمک می کند.

وی می گوید: تسهیلات وام خوداشتغالی در زمینه های کشاورزی، دامداری، زنبورداری، فروشندگی، قالیبافی، آرایشگری و بخش صنعت و خدمات ارائه شده است.

این مسئول معتقد است:استخدام فرزندان جامعه ایثارگری و شهدای استان از اولویت های بنیاد شهید بوده و باید دستگاه های اجرایی 30 درصد سهمیه های استخدامی خود را به این موضوع اختصاص دهند.

*عدم انتخاب رشته مناسب از سوی فرزندان شاهد و ایثارگر

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان با بیان اینکه کارآفرینان این جامعه نیز از تسهیلات اشتغالزایی بهره‌مند می شوند، می‌گوید: یکی از مشکلات در حوزه اشتغال اشتغال جامعه ایثارگری استان عدم انتخاب رشته مناسب از سوی فرزندان شاهد و ایثارگر است.

کاظمی هدایت تحصیلی فرزندان شاهد و ایثارگر را از برنامه های بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان کرده و می گوید: باید این قشر با انتخاب رشته های شغلی مرتبط با بازار کار ادامه تحصیل دهند.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر در بخش دولتی 100 درصد اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر محقق شده است اما در بخش غیر دولتی توفیقات کمتر بوده است.

این مسئول می گوید: در آزمون استخدامی ترانسفوی زنجان  15 درصد از فرزندان شاهد و ایثارگر جذب شدند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان برضرورت حفظ سهمیه ایثارگران در معرفی فرصت های سرمایه گذاری تاکید کرد و گفت: باید در این فرصت به این قشر نیز توجه شود.

* 25درصد سهمیه های استخدامی برای فرزندان شاهد و ایثارگر

مشاور استاندار زنجان در امور ایثارگران نیز در گفت وگو با خبرنگار موج رسا، اظهار داشت: بر اساس ماده 21 قانون جامع ایثارگری 25 درصد سهمیه های استخدامی متعلق به فرزندان شهدا و جامعه ایثارگری است.

خدایی ادامه داد: دستگاه متولی - بنیاد شهید - این سهمیه را دریافت و بر اساس اولویت های موجود و برگزاری آزمون نیروها را به کارگیری می کند.

وی با بیان اینکه در صورت موفقیت در آزمون استخدامی فرزندان شاهد و ایثارگر استخدام می شوند، افزود: دستگاه های اجرایی نیز مشمول به کارگیری این قشر هستند.

این مسئول با اشاره به بیکاری 13 فرزند شهید در زنجان،گفت: 2 هزار و 500 نفر از جامعه ایثارگری زنجان در حال حاضر بیکار هستند.

مشاور امور ایثارگران استانداری زنجان برضرورت توجه دستگاه های اجرایی به سهم ۲۵ درصدی اشتغال ایثارگران تاکید کرد و گفت: بیکاری فرزندان شاهد باید رفع شود.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1546667
ارسال نظر
نظرات