شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 16:27 منتشر شده در مورخ: 1398/08/22 شناسه خبر: 1547128
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:
راه‌اندازی مرغداری جدید در مناطق پرخطر زنجان ممنوع شد/ معدوم‌سازی 47 هزار قطعه مرغ آلوده به نیوکاسل
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان از ممنوعیت صدور مجوز راه اندازی مرغداری جدید در مناطق پرخطر زنجان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدباقر حاج کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; بابیان اینکه بیماری نیوکاسل در بین پرندگان بسیار شایع است و بسیاری ازپرندگان  به این بیماری حساس هستند، تصریح کرد: در برخی مواقع که دقت های لازم صورت نمیگیرد مرغ های موجود در مرغداری‌ها به این بیماری دچار می‌شوند. 

وی بابیان اینکه این بیماری میزبان  های زیادی دارد و کنترل این بیمار ی راحت نیست ابراز کرد: مرغداران به دلیل نگرانی که از این بابت دارند معمولا قرنطینه داخلی وخارجی  و سایر موارد بهداشتی را رعایت می‌کنند. 

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره اقدامات پیشگیرانه که توسط مرغداری‌ها انجام می‌شود تا این واحد ها دچار بیماری نیوکاسل نشود، تصریح کرد: ضدعفونی کردن محیط و واکسیناسیون مرتباً توسط مرغداران انجام می‌شود. 

وی بابیان اینکه دو مرغ داری در استان زنجان در اردیبهشت و خرداد به بیماری نیوکاسل مبتلا شدند، خاطرنشان کرد: معدوم‌سازی 47هزار قطعه مرغ در این مرغداری‌ها انجام گرفت تا بیماری به سایر پرندگان و مرغداری‌ها سرایت نکند. 

حاج کاظمی با اشاره به وضعیت بیماری نیوکاسل در طیور استان زنجان، ابراز کرد: وضعیت بیماری نیوکاسل در استان مشابه سال‌های گذشته بوده و وضعیت عادی است. 

وی با اشاره به اینکه ویروس این بیماری معمولا در محیط وجود دارد، عنوان کرد: با توجه به شروع فصل سرما  مرغداران باید حساس بوده و واکسیناسیون  و سایر اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای را جدی تر فصول گذشته انجام دهند. 

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان بابیان اینکه واکسیناسیون در مرغ‌های بومی در روستاهای نزدیک به مرغداری‌ها و مجاور با راه‌های مواصلاتی انجام می‌شود، تصریح کرد: این طرح تا آخر آبان ماه ادامه دارد. 

وی با اشاره  به اینکه در قسما هایی شهرستان های ابهر، سلطانیه و زنجان تراکم مرغ داری بالا است، خاطرنشان کرد: به دلیل تراکم بالا مرغداری‌ها این شهرستان‌ها جزو مناطق پرخطر بیماری نیوکاسل هستند. 

حاج کاظمی با اشاره به تصمیمات اخذشده در کمیسیون صدور مجوزها، عنوان کرد: در مناطق پرخطر مجوز مرغداری جدید صادر نخواهد شد. 

وی بابیان اینکه فقط در این مناطق مجوز افزایش ظرفیت صادر خواهد شد، بیان کرد: مجوز افزایش ظرفیت نیز تحت شرایطی خاص که امکانات لازم را داشته باشند صادر می شود.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1547128
ارسال نظر
نظرات