شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:12 منتشر شده در مورخ: 1398/08/23 شناسه خبر: 1547189
نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس:
40 هزار قانون در ایران با سایر کشورها مطابقت ندارد/ عدم وجود تنقیح مقررات در حوزه قانون‌گذاری
نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: 40 هزار قانون در کشور داریم که می توان گفت با هیچ کدام از کشورهای دنیا مطابقت نمی کند و علت اصلی این امر این است که ما در حوزه قانون گذاری تنقیح مقررات در عرصه های مختلف نداشته ایم و حجمی از قوانین را در کشور ایجاد کرده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یحیی کمالی‌پور نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه متأسفانه کشور ما از جمله متورم ترین کشورهای دنیا در حوزه قوانین است، گفت: 40 هزار قانون در کشور داریم که می توان گفت با هیچ کدام از کشورهای دنیا مطابقت نمی کند.

وی ادامه داد: علت اصلی این امر این است که ما در حوزه قانون‌گذاری تنقیح مقررات در عرصه‌های مختلف نداشته‌ایم و حجمی از قوانین را در کشور ایجاد کرده ایم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علت اینکه برخی از قوانین اجرا نمی شوند یا ابتر اجرا می شوند و یا اینکه پس از مدت کوتاهی اصلاح می شوند به این دلیل است که ما در کشور ساز و کار مناسب و بسترهای لازم را برای قانون گذاری فراهم نکرده ایم.

کمالی پور با اشاره به اینکه در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز آمده است که حتما پیش از تصویب قوانین باید ساز و کار اجرایی شدن قوانین فراهم شود، تصریح کرد: از جمله معضلات ما در عدم و انحراف اجرا  قوانین این است که بعد از تصویب بسترهای اجرای قوانین را فراهم نمی کنیم.

وی افزود: وقتی ما قانونی را تصویب می کنیم در زمان اجرا مشاهده می کنیم که بنا به ده ها دلیل امکان اجرایی شدن آن قانون وجود ندارد و یا قانونی را تصویب می کنیم که آن را به اجرای آئین نامه واگذر می کنیم و سال ها طول می کشد که آئین نامه مرتبط با آن تصویب نمی شود و این مسئله یکی از چالش های فرا روی مجلس است.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در نظام قانون گذاری باید بسترهای قانون را فراهم کنیم تا قانون جامع الشمول باشد که بتواند نیازهای سال های بعد را در نظر بگیرد و اجرائی کند.

کمالی پور در پایان خاطر نشان کرد: ما باید تمامی امتیازات لازم را در حوزه قانون‌گذاری قوانین مزاحم و منسوخ داشته باشیم و قانونی را تصویب کنیم که حداقل این قوانین را از گردنه خارج کند و در نهایت ما یک قانون در یک حوزه داشته باشیم نه ده ها قانون با ده ها تصویب و گرفتاری در یک حوزه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

 

 

http://dana.ir/1547189
ارسال نظر
نظرات