شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 22:15 منتشر شده در مورخ: 1398/08/23 شناسه خبر: 1547387
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سطح آگاهی و دانایی در جامعه بدون کتاب پایین است گفت: کتاب باید در سبد خانوارهای ایرانی قرار گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدمهدی احمدی بعدازظهر امروز در مراسم رونمایی از ارکان و میدان کتاب شهرک البرز شاهرود اظهار داشت: وجود فرهیختگان، اندیشمندان و عالمان بزرگ در حوزه‌های مختلف علمی در کشورمان نشان از پشتوانه و غنای علمی این مرزوبوم است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ ما پشتوانه تمدنی علمی غنی و مستحکمی را داراست گفت: متأسفانه علیرغم وجود این غنای فرهنگی و تمدنی اما سرانه مطالعه در کشورمان بسیار پایین است و تناسبی با فرهنگ ما ایرانیان ندارد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به راهکارهای مطرح‌شده از سوی جامعه شناسان و روانشناسان در رفع مشکل بی‌توجهی و کم‌توجهی به مطالعه و کتاب‌خوانی اشاره کرد و با بیان اینکه سرانه پایین مطالعه در کشور یک آفت جدی است که باید برطرف شود گفت: باید کتاب در سبد خانوار آحاد مردم قرار گیرد.

احمدی بیان داشت: کتاب و کتاب‌خوانی ارتباطی عمیق و اثرگذار با اصلاح سبک زندگی و افزایش آگاهی و دانایی جامعه دارد و به همین دلیل باید در کنار خرید اقلام موردنیاز از خوراکی تا پوشاک و کتاب نیز قرار گیرد.

وی اظهار داشت: با قرار دادن کتاب و‌ کتاب‌خوانی در سبد خانواده بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را می‌توان از بین برد و اصلاح کرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر فراهم کردن بستر مناسب برای قرار گرفتن کتاب در سبد کالای هر خانوار ایرانی گفت: به کتاب باید به‌عنوان یک برند علمی نگریست تا وارد زندگی انسان‌ها شود.

احمدی گفت: اگر جامعه‌ای با فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی عجین شود و به عبارتی مأنوس شود؛ می‌توان امید داشت که در چنین جامعه‌ای کجروی‌ها، بدی‌ها، بداخلاقی‌ها و زشتی‌ها جایی نداشته باشد.

وی به یکی از دلایل کاهش رغبت افراد جامعه به سمت کتاب اشاره کرد و آن را فضای مجازی نام برد و گفت: کاهش مطالعه به دلیل گرایش بسیار زیاد اقشار مختلف مردم به فضای مجازی اتفاق افتاده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جامعه بدون کتاب را کاریکاتوری دانست که همه مناسبات اجتماعی، فرهنگی را بر هم می‌زند و به عبارتی باید گفت در جامعه بدون کتاب هیچ‌چیزی در جای خود قرار ندارد.

http://dana.ir/1547387
ارسال نظر
نظرات