شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 09:25 منتشر شده در مورخ: 1398/11/04 شناسه خبر: 1549520
در گفتگوی دانا با پژوهشگر فضای مجازی مطرح شد؛

مسئولان باید به سمت تقویت شبکه ملی اطلاعات بروند/ سرویس های خارجی بستر زیست دشمن هستند

مسئولان باید به سمت تقویت شبکه ملی اطلاعات بروند/ سرویس های خارجی بستر زیست دشمن هستند
آل داوود به لزوم و اهمیت تقویت شبکه های اجتماعی و شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: مسئولان باید به سمت تقویت شبکه ملی اطلاعات، تقویت سرویس های بومی و مسیریاب های داخلی بروند و اجازه ندهند که سرویس های غربی دوباره به داخل کشور نفوذ کنند و حکمرانی سایبری ما را هر دفعه مخدوش کنند.

«سیدعلیرضا آل داوود» پژوهشگر و کارشناس  فضای مجازی در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا با اشاره به قطعی اینترنت در کشور اظهار داشت: در ناامنی ها هفته اخیر و همچنین دو فتنه سال های 88 و 96 از اینترنت، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها برای برهم زدن امنیت و آرامش و اغتشاش استفاده شد.

وی تصریح کرد: در فتنه 88 با فیلترینگ فیس بوک و توییتر و محدودسازی اینترنت خارجی  مخصوصاً موتور جستجوی گوگل ما دیدیم که فتنه خاموش شد و بعد از آن چند ماهی که طول کشید به خاطر این بود که شبکه سازی داخلی انجام شده بود و آن فتنه دارای یک سهم و یک حزب داخل کشور بود که از یک جریان سیاسی داخل کشور بودند.

این کارشناس خاطر نشان کرد: در فتنه 96 شاهد بودیم که تلگرام، اینستاگرام و برخی مسیریاب ها مثل ویز و گوگل مپ در آن زمان نقش بازی کردند و البته چون در فته 96 هد داخلی نداشت و خیلی زود فضا آرام شد؛ بعد از حضور مردم چهاردهم و پانزدهم مهم در شهرهای مختلف برچیده شد.

آل داوود ادامه داد: در شلوغی ها آشوب های 98 شاهد بودیم که گوگل مپ، ویز، تلگرام، واتس اپ، اینستاگرام و توییتر از عوامل اصلی ایجاد فتنه شدند. این که الان شاهدیم اینترنت جهانی قطع شده و فتنه فروکش کرد.

با اشاره به این که دشمن در برخی از کشورهای همسایه هم از بستر فضای مجازی و شبکه اجتماعی موجب التهاب آفرینی و اعتراضات سراسری شده است گفت: بعد از قطع شدن اینترنت فتنه هم در داخل کشور ما فروکش کرد اما نکته اینجاست که الان با برگشت اینترنت جهانی چه اتفاقی می افتد؟

وی با تاکید بر این که بار سوم است که داریم از این فضا لطمه می بینیم، مسئولان باید به سمت تقویت شبکه ملی اطلاعات، تقویت سرویس های بومی مثل شبکه اجتماعی و پیام رسان های داخلی مثل مسیریاب های داخلی بروند و اجازه ندهند که سرویس های غربی دوباره به داخل کشور نفوذ کنند و حکمرانی سایبری ما را هر دفعه مخدوش کنند.

در این فضایی که شاهد هستیم در تلگرام اینستاگرام واتس اپ و توییتر فضا فضای رمز شده است و پیام ها به صورت رمز مخابره می شود و این از اشرافیت سازمان های امنیتی کشور که باید اشرافیت داشته باشند در خصوص تحرکات ضدانقلاب، تروریست ها، جنایتکار، فتنه گرها، اعتشاشگرها و اشرار داشته باشند، این توان شان را می گیرد

در ادامه مسیر باید بحث شبکه ملی اطلاعات که نظر رهبری هم هست و در سال های گذشته هم ایشان به این مسئله اشاره کرده اند بپردازیم به علاوه تقویت پیام  رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی، یعنی اگر ما بخواهیم دوباره اینترنت جهانی را برگردانیم و آن سرویس هایی مثل تلگرام، واتس اپ، اینستاگرام و بقیه سرویس ها دوباره بستر زیست تروریست ها ومنافقین و اشرار خواهند شد و ما مجدد از این فضا آسیب خواهیم دید.

با اشاره به موانعی که بر سر راه تحقق شبکه ملی اطلاعات گفت: در بحث شبکه ملی اطلاعات ما کمکاری از طرف اشخاصی بوده است که در مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی وظیفه اصلی آن هاست ما الان سندی با عنوان سند الزامات شبکه ملی اطلاعات داریم که از سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دریافت است.

کم کاری از سوی وزارت ارتباطات بوده است یعنی وزارت ارتباطات کاری که باید انجام می داده برای زیرساخت انجام نداده است و ما الان شاهد هستیم که در همین چند روزی که اینترنت قطع بود این شبکه کار می کند اما اختلالاتی دارد؛ یا مثلاً پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی ما دچار اختلالاتی شدند اما مردم با اقبال و استقبالی که از سروریس های داخلی داشتند نشان می دهد که مردم با پیام رسان ها و سرویس های داخلی ندارند و حتی با اینترنت داخلی و فضای هایی که نیاز دارند در دسترس باشد، هیچ مشکلی ندارند و به اینترنت خارجی زیاد احتیاج پیدا نکردند.

در این فضا باید نهادهای نظارتی فعال شوند و از الان به بعد هم و غم خودشان را به جای این که میلارد ها دلار برای خرید پهنای باند خارجی و سرویس دادن به امثال تلگرام و اینستاگرام و... بیایند و آن پول را صرف هزینه تامین زیرساخت و تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات کنند و به پیام  رسان های و شبکه اجتماعی داخلی حتما کمک های مالی کنند تا این ها رشد کنند و جان بگیرند بالاخره این نرم افزارها دستاورد جوانان نخبه کشور است

به نظر می رسد الان وقت خوبی است که ما به سمت تقویت شبکه داخلی برویم همانطور که روسیه، آمریکا، کره جنوبی، چین، انگلستان و خیلی از کشورهای پیشرفته که شبکه ملی اطلاعات دارند ما به این سمت برویم

ان شا الله ما بعد از این سند حکمرانی سایبری کشور را تدوین کنیم، با مشاهده مدل کشورهای پیشرفته، می بینیم که آن ها سرویس ها و خدمات داخلی خودشان را تقویت کردند و اگر سرویس خارجی هم بخواهد داخل کشورشان خدمات بدهد، حتما برایشان قانون گذاشته اند که حتما طبق فرهنگ و قوانین آن کشور فعالیت کند و بستر زیست تروریست ها نباشد. این قوانین باید این جا هم بکار گیری شود و با جدیت اجرا شود.

https://www.dana.ir/1549520
ارسال نظر
نظرات