شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 10:59 منتشر شده در مورخ: 1398/09/03 شناسه خبر: 1549610
شهر کمتر توسعه یافته نیازمند توجه مسئولان؛

آب‌گرفتگی، زندگی شهروندان فریدونکناری را مختل کرد+عکس

آب‌گرفتگی، زندگی شهروندان فریدونکناری را مختل کرد+عکس
درحالی که زندگی عادی شهروندان چند نقطه از فریدونکنار این روزها مختل شده، لازم است مسئولان امر تدابیری ویژه اتخاذ کنند تا این مشکلات برطرف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، طی بارندگی‌های چند روز اخیر در مازندران بسیاری از شهرها دچار آب‌گرفتگی و مشکلات در عبور و مرور شده‌اند.

این بارش ها در برخی از مناطق فریدونکنار مانند محله اسدی، جاده و خیابان روستای سوته و فیروزآباد مشکلاتی را به وجود آورده است.

بر اثر طغیان رودخانه کچب‌رود و بالا آمدن سطح آب رودخانه خیابان ولیعصر(عج) تا پل خیابان بهشتی فریدونکنار که در دست احداث دیواره حفاظتی است، رفت و آمد برای شهروندان به‌ویژه در شهرک شهید رجایی به سختی امکان پذیر است.
دیواره حفاظتی؛ مشکلی افزون بر مشکلات اهالی شهرک رجایی
یکی از ساکنان شهرک شهید رجایی فریدونکنار در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: وضعیت خیابان‌های این شهرک غیرقابل تحمل بوده و زندگی ما بر اثر طغیان رودخانه مختل شده است.

وی با اشاره به اینکه عدم اتمام پروژه دیواره حفاظتی و لایروبی در زمان مناسب این مشکل را به وجود آورده است خاطرنشان کرد: مسئولان شهری اگر قرار است پروژه‌ای را آغاز کنند باید به فکر روزهای بحرانی هم باشند و تلاش کنند هرچه زودتر این پروژه‌ها به اتمام برسد تا مشکلات گریبان‌گیر مردم نشود.

 
این شهروند فریدونکناری تصریح کرد: درحالی که شهرک شهید رجایی با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می‌کند و بارها این مشکلات به گوش مسئولان شهری رسیده اما نه تنها برای مشکلات قبلی اقدام خاصی صورت نگرفته بلکه با نیمه تمام گذاشتن پروژه دیواره حفاظتی به مشکلات این منطقه اضافه شده است.

وی یادآور شد: درحال حاضر آب رودخانه به درب خانه‌های ما رسیده که رفت و آمد را برای ما بسیار سخت کرده و همین امر موجب شده حتی نتوانیم فرزندانمان را راهی مدرسه کنیم.

تصرفات موجود از اصلی‌ترین موانع برای پیشرفت پروژه دیواره حفاظتی
محمدعلی آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به خاطر اینکه دیواره حفاظتی از نوع وزنی است بایستی یک زمانی برای انجام کار در مساحت طولِ مشخص، انجام شده تا آن محدوده خشک شود و کار ادامه پیدا کند.وی خاطرنشان کرد: یک سمت کار تا آنجایی که مانعی برای تعریض خیابان وجود نداشت تقریبا به اتمام رسیده و مابقی باتوجه به عدم نظارت در طول سالیان گذشته، تصرفات و منازلی ساخته شده و همین امر مشکلاتی را امروز به وجود آورده است.

شهردار فریدونکنار تصریح کرد: سمت دیگر پروژه تا آنجایی که زمان، شرایط جوی و اعتبارات به ما اجازه می‌داد انجام شد؛ اعتبارات سالانه ما در حوزه های عمرانی بسیار محدود است اما با این حال لایروبی رودخانه ها اجرا شد.

برطرف کردن مشکل آبگرفتگی از اراده مسئولان شهر خارج است
آزادی ادامه داد: به علت سطح بالای آب که در اثر بارندگی‌های چند روز اخیر به وجود آمد، مناطقی از شهر که در سطح پایین‌تری قرار دارند در زمان بحران دچار آب‌گرفتگی می‌شوند و برطرف کردن این مشکل از اراده مسئولان شهر خارج است.این مسئول با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه از جمله لایروبی‌ها انجام شده بود که توانست بسیار موثر واقع شود گفت: این لایروبی‌ها موجب شد تا آب رودخانه‌ها به سطح منازل نفوذ نکند اما مناطقی از شهر به خاطر سطح زمین همیشه آسیب‌پذیر هستند.

وی افزود: حدود 20 درصد کار پروژه دیواره‌سازی در ظلع غربی شهر(نهر کچب‌رود) تا جایی که مانع نداشته باشد باقیمانده و اگر بخواهیم تمامی نهرها را دیواره‌سازی انجام دهیم نیاز به تملک برخی از منازل است که این امر در توان شهرداری فریدونکنار نیست و باید مسئولان استانی و ملی نسبت به این امر کمک‌های لازم را انجام دهند.


فریدونکنار نیازمند توجه مسئولان استانی و کشوری
شهردار فریدونکنار با اشاره به اینکه این شهر از شهرهای کمتر توسعه یافته در کشور است خاطرنشان کرد: همین موضوع نشان می‌دهد که کار خاصی در فریدونکنار انجام نگرفت و باید پیگیری‌های موثری از سوی مسئولان شهرستان صورت گیرد تا اعتباراتی برای عملیاتی کردن پروژه‌ها جذب شود.

آزادی بر لزوم توجه مسئولان استانی و کشوری به فریدونکنار تاکید و تصریح کرد: وجود 5 رودخانه که به رودخانه اصلی شهر و دو رودخانه که به دریا منتهی می‌شوند و همچنین سرریز شدن آب نهرهای کشاورزی که از بالادست در فصل زمستان به فریدونکنار وارد می‌شوند، این شهر را دچار مشکلاتی می‌کند که نیاز است توجه ویژه‌ای از سوی مسئولان استان و کشور صورت گیرد تا در زمان بارندگی و حوادث طبیعی مردم فریدونکنار در امان بمانند.

وی اقدام فوری آنچنانی را باتوجه به بالا بودن سطح آب غیرقابل امکان دانست و گفت: باتوجه به اینکه سطح آب بالا است و منطقه را آب فراگرفته اقدامات فوری آنچنانی نمی‌توان انجام داد؛ اگر مسئولان امر پیگیری جدی نسبت به ایجاد فاضلاب شهری داشته باشند می‌توان بسیاری از مناطقی که در معرض آسیب به خاطر بارندگی و آب‌گرفتگی هستند را نجات داد.

به گزارش بلاغ، کندی اجرای پروژه‌ها در فریدونکنار و مشکلاتی که از پی آن بروز می‌کند، موضوعی است که شاید در برخی از موارد مردم را به این نگاه وا می‌دارد که ای‌کاش چنین پروژه‌ای در شهر ما اجرا نمی‌شد.

درحالی که زندگی عادی شهروندان چند نقطه از فریدونکنار این روزها مختل شده، لازم است مسئولان امر تدابیری ویژه اتخاذ کنند تا این مشکلات برطرف شود نه اینکه دست روی دست گذاشته و هیچ کاری انجام ندهند تا آب رضایت دهد و خود فرو بنشیند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1549610
ارسال نظر
نظرات