شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:38 منتشر شده در مورخ: 1398/09/05 شناسه خبر: 1550077
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس مطرح کرد؛

وضعیت قرمز اعتماد عمومی به دولت تدبیر/ قرار بود تأمین‌کننده انرژی دو قدرت بزرگ اقتصادی باشیم/ اکثریت مجلس، مصالح عمومی مردم را قربانی قبیله‌گرایی سیاسی کردند

وضعیت قرمز اعتماد عمومی به دولت تدبیر/ قرار بود تأمین‌کننده انرژی دو قدرت بزرگ اقتصادی باشیم/ اکثریت مجلس، مصالح عمومی مردم را قربانی قبیله‌گرایی سیاسی کردند
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به مزایای وابستگی انرژی چین و هند به ایران گفت: ما می‌توانستیم از این موضوع به عنوان یک دریچه تنفس استفاده کنیم؛ این همان سیاستی است که روسیه در قبال اروپا اتخاذ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی و نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مرآت اظهار داشت: این دولت، فاقد انگیزه لازم و ایده برای آینده است؛ مسئولان دولت آقای روحانی کلید حل مشکلات مردم را در مسائل مرتبط با سیاست خارجی جستجو می‌کردند و اهداف خود را تا سطح انعقاد برجام پیش بردند اما هم آن ایده و هم برجام شکست خوردند.

علیرضابیگی با بیان اینکه دولت ایده جایگزینی برای برجام ندارد و به روزمرگی مبتلا شده است، گفت: کار تا آن‌جا بالا گرفته است که دولت به خیال‌پردازی روی آورده است؛ چنان‌که برخی در دولت منتظر تغییر هیأت حاکمه آمریکا هستند تا به این واسطه برجام را زنده کنند!

وی با تأکید بر اینکه دولت‌ها به حداقل‌هایی از اعتماد سیاسی مردم به خودشان احتیاج دارند گفت: دولت‌ها نیاز دارند که مردم با سیاست‌هایشان همراهی و در تحقق این سیاست‌ها مشارکت کنند؛ اما دولت آقای روحانی در این مولفه نیز در وضعیت قرمز قرار دارد.

علیرضابیگی با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور نیاز به اصلاحات ریشه‌ای دارد، گفت: همه مردم ضرورت این اصلاحات را با تمام وجود احساس می‌کنند؛ اگر مردم بدانند که ایده مشخصی در پس جراحی اقتصادی وجود دارد، از آن استقبال خواهند کرد اما مردم می‌دانند که چنین نیست.

اصلاح اقتصاد از دست این دولت برنمی‌آید

وی با اشاره به سرمایه اجتماعی ایجادشده برای دستگاه قضا گفت: در مقابل، می‌دانیم که اصلاح اقتصادی ضروری است اما از دست این دولت برنمی‌آید؛ دولت صرفا برای این که کاری انجام داده باشد، برنامه‌هایی بدون پشتوانه کارشناسی ارائه می‌دهد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که موضوع حذف 4 صفر از پول ملی در ردیف همین برنامه‌های بدون پشتوانه قرار می‌گیرد گفت: این دست طرح‌ها به دلیل فقدان پشتوانه کارشناسی، اجرای ناگهانی، عدم آماده‌سازی اجتماعی و عدم پیش‌بینی شیوه‌های بهبود وضعیت مردم در آن، محکوم به شکست است.

علیرضابیگی گفت: پیش‌تر در جلسات متعددی از دولت خواسته شده است که برنامه جامع اصلاح اقتصادی را ارائه کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نمره مجلس حاضر در میان مجالس ده‌گانه، با بیان این که این امر نیازمند بررسی دقیق وضعیت مجالس ده‌گانه است گفت: ما در مجلس دهم اعمال اقتدار را بیش از هر مجلس دیگری شاهد بوده‌ایم؛ اما جماعتی در مجلس که از یک قبیله سیاسی بودند، همه مصالح مردم را قربانی جانب‌داری خود از قبیله‌گرایی سیاسی کردند.

برجام، ناموس و شرف این جماعت بود!

وی با بیان این که اکثریت مجلس نشان دادند که به قبیله‌گرایی سیاسی و تعصبات حزبی بیش‌تر پایبندند تا مصالح و منافع مردم گفت: نمونه‌های پرشماری برای اثبات این گزاره وجود دارد؛ کما این که از آن‌جا که برجام ناموس و شرف این جماعت بود، همه‌چیز را در پای آن قربانی کردند و در نهایت هم برجام توخالی از آب درآمد؛ باید گفت کشور را نمی‌توان با خواب و خیال اداره کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با بی‌توجهی دولت به ظرفیت‌های منطقه‌ای گفت: برازنده ایران نیست که با این همه ظرفیت، همسایگان متعدد و بازارهای پرشمار پیرامونی، تحریم‌ها بتواند سرنوشت کشور را متأثر کند.

علیرضابیگی با تصریح بر این که شایسته نیست بهبود شرایط اقتصاد ایران را در گرو التفات غرب و بیگانگان تعریف کنیم گفت: ما می‌توانستیم مزیت‌های خود را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذاریم و گفتگوهای اقتصادی منطقه‌ای را تقویت کنیم.

قرار بود تأمین‌کننده انرژی دو قدرت بزرگ اقتصادی باشیم

وی با اشاره به طرح ناتمام انتقال گاز به پاکستان، هند و چین گفت: در دولت آقای احمدی‌نژاد شاه‌لوله انتقال گاز تا چابهار تکمیل شد و قرار بود با پاکستان وارد تعامل شویم و در نهایت تأمین‌کننده دو قدرت بزرگ اقتصادی منطقه، یعنی هند و چین باشیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزایای وابستگی انرژی چین و هند به ایران گفت: ما می‌توانستیم از این موضوع به عنوان یک دریچه تنفس استفاده کنیم؛ این همان سیاستی است که روسیه در قبال اروپا اتخاذ کرده است.

علیرضابیگی با بیان این که روسیه تأمین‌کننده اصلی گاز اروپاست و به همین خاطر اروپا نمی‌تواند به روسیه فشار سیاسی وارد کند گفت: ما سالانه 2.5 میلیارد دلار به ترکیه صادرات گاز داریم و ترکیه مشکلات خود تحریمی خود برای پرداخت این مبلغ به ایران را برطرف می‌کند.

وی با ابراز تأسف از این که دولت به بهانه‌های واهی پای میز مذاکره با کشورهای منطقه حاضر نشده است گفت: متأسفانه ما فرصت مذکور را از دست دادیم و کشورهای دیگری برای تأمین انرژی منطقه جایگزین ما شدند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1550077
ارسال نظر
نظرات