شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 12:25 منتشر شده در مورخ: 1398/09/05 شناسه خبر: 1550163
تعیین مکان برای اعتراض‌ها و تجمع‌ها!
به نظر می رسد وقت آن رسیده که مکان‌هایی برای اعتراضات مردمی در شهرها مشخص شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه، پس از اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف کشور بود که سیاسیون و برخی مسئولان پیشنهاد تعیین مکانی برای حضور معترضان را مطرح کردند.

در نخستین گام شورای شهرهای مشهد و تهران تصویب کردند که «شهرداری مکان‌هایی را برای اعتراضات مردمی مشخص کند».
 
«عصر ایران» در گزارشی در همین رابطه نوشت: ‌«در برخی شهرهای دنیا مکان‌هایی برای گردهمایی‌های اعتراضی مردم در نظر گرفته شده؛ از جمله در لندن منطقه «هایدپارک» جایی است که از دهه‌های گذشته شهروندان لندنی برای گردهمایی و بیان اعتراضات شان به دستگاه‌های مختلف حکومتی در آنجا گردهم آمده و خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند یا در بسیاری از شهرهای دنیا عموما یک میدان اصلی شهر به‌عنوان مکان گردهمایی‌ها در نظر گرفته می‌شود و در مواقع تظاهرات، نیروهای پلیس از امنیت تظاهرات‌کنندگان حفاظت کرده و با عوامل برهم زننده نظم عمومی مقابله می‌کنند.»
 
در کشور ما مکان مشخصی برای اعتراضات وجود ندارد مثلا در شهر تهران اغلب اعتراضات در میدان بهارستان یعنی روبه‌روی مجلس شورای اسلامی یا در مقابل برخی نهادها صورت می‌گیرد که اعتراضاتی نسبت به عملکرد آنها وجود دارد.
 
البته شرایط در شیراز واقعاً متفاوت است. خیابانهای کم‌عرض شیراز با کوچکترین تجمعی راه‌بندان بزرگی را با خود به همراه می آورد که نه تنها گره‌ای از مشکلات مردم را حل نمی‌کند بلکه موجب مشکلات دیگری برای شهروندان نیز می‌شود.
 
برای مثال تجمعات مقابل استانداری همیشه باعث بسته شدن مسیر منتهی به باغ صفا میشود.
 

 
 
موافقان این امر، ایجاد مکانی برای اجتماعات قانونی را در راستای تحقق حقوق شهروندی و صیانت از آزادی بیان می دانند و معتقدند مردم حق دارند انتقادات و اعتراضات خود را به شیوه درست و قانونی مطرح کنند.
برهمین اساس ارائه چنین طرحی از طرف شورای شهر به شهرداری میتواند باعث شود تا مکان مناسبی برای بیان انتقادات و حتی اعتراضات به شیوه درست برای شهروندان شیرازی ایجاد و مورد استفاده قرار گیرد.
 
بعد از گذشت نزدیک به 40 سال از انقلاب به نظر می رسد وقت ان رسیده در بیان اعتراضات مردمی باید به شیوه درست عمل کرد که یکی از مهم ترین ان تعیین مکان واقعاً مناسب برای این کار است که مردم حس نکنند به دنبال نخود سیاه فرستاده شده اند البته در این زمینه باید مدیریت شهری تصمیم‌گیری کند.
 
مخالفان چه میگویند؟
عده ای معتقدند ارائه این طرح بخاطر جو زدگی و عطش است و موضوعات اعتراضات مردمی و شهروندی در دستور کار دستگاه‌های امنیتی است و این موضوع ارتباطی به حوزه مدیریت شهری ندارد.
 
 البته در این حوزه باید متولیان امر امنیتی، اقدامات لازم را انجام دهند که در این زمینه مشخصا شخص استاندار و فرماندار با توجه به مسئولیتی که دارند یقیناً باید تصمیم نهایی را همراهی یا رد کنند.
 
تصویب این طرح محدودیت برای تجمعات ایجاد می‌کنیم. محدود کردن اینگونه تجمعات مخالف حقوق شهروندی است و این در حالی است که اصرار ما بر اجرای اصل 27 قانون اساسی است، به‌طوری که در این قانون محدودیتی برای تجمع وجود ندارد.
 
موافقان چه می گویند؟
یکی از وظایف شورای شهر اجرای اصل 27 قانون اساسی است و باید کمک کند این اصل اجرایی شود و مردم بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.
 
این طرح می‌تواند در راستای حقوق شهروندی و بیان مطالبات و اعتراضات مردمی به‌صورت آرام در یک مکان مشخص شده باشند. ضمن اینکه رعایت حقوق شهروندی باید مورد توجه دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور قرار بگیرد.
 
با تصویب این طرح، می‌شود مکان مناسبی برای بیان اعتراضات شهروندان ایجاد و مردم بتوانند اعتراضات و انتقادات خود را به‌صورت قانونی به گوش مسئولان، شهردار و حتی شورای شهر شیراز برسانند.
 
این اقدام در راستای حقوق شهروندی و نهادهای مدنی است و قاعدتا از ورود افرادی که بخواهند به‌گونه‌ای این اعتراضات را به آشوب و اغتشاش بکشانند بسیار راحت تر میشود جلوگیری کرد.
 
متاسفانه سالها است که اصل رکین و مهم قانون اساسی اصل 27 همانند قانون شوراها به فراموشی سپرده شده است. در اعتراضات هفته‌های اخیر مخالفان دولت اعلام کردند که مردم نسبت به وضعیت اقتصادی اعتراض داشتند و این سوال مطرح می‌شود که چگونه این مطالبات اقتصادی تبدیل به وضعیت امنیتی و سیاسی جامعه و کشور شد.
 
فرصت مغتنم است و شورای شهر به‌عنوان نماینده مردم در حوزه‌های مختلف و نه فقط شهرداری با تامین مکان مناسبی برای بیان اعتراضات می‌تواند مطالبات مردم را در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیگیری کند و قاعدتا تامین امنیت چنین مکان‌هایی با همکاری وزارت کشور و دستگاه‌های ذیربط انجام خواهد گرفت.
 
انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1550163
ارسال نظر
نظرات