شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:56 منتشر شده در مورخ: 1398/09/06 شناسه خبر: 1550406
86 روز مانده به انتخابات؛

میدان 15 میلیاردی دریادار همتی در آستانه افتتاح

میدان 15 میلیاردی دریادار همتی در آستانه افتتاح
یکی از اعضای شورای شهر اعلام کرد که میدان دریادار همتی، هنوز فاقد مصوبه شورای ترافیک است! سوال اینجاست که با وجود دوبار آغاز عملیات اجرایی و کلنگ‌زنی و کار و تلاش شبانه‌روزی برای احداث یک میدان و صرف 150 میلیارد ریال، چرا میدان هنوز مصوبه شورای ترافیک ندارد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، شبکه اطلاع‌رسانی مرآت در شهریورماه سال 1396 طی گزارشی با عنوان «پدیده‌ای به نام میدان 13 میلیاردیِ دریادار همتی» به تفصیل به ابعاد این پدیده پرداخته بود. آن‌چه امروز می‌خوانید تکمله‌ای مهم بر گزارش پیشین است. متن گزارش 96 مرآت را می‌توانید «این‌جا» بخوانید اما متن حاضر به طور خلاصه، اطلاعات پیشین و جدید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اصل مطلب: شاید برایتان جالب باشد که بدانید، نخستین اظهارنظر رسانه‌ای درباره میدان دریادار همتی، به یکهزار و 370 روز قبل بازمی‌گردد! وقتی، میرشریفی، مدیر وقت شهرداری منطقه دو، احداث این میدان را از اولویت‌های مهم شهرداری در سال 94 اعلام کرد. با گذشت حدود یکسال از این اظهارنظر، علی همتی، رئیس وقت شورای شهر، اعلام کرد که «نماد ملی ناوچه پیکان در 7 آذر 1395 رونمایی خواهد شد.»

1225 روز قبل: سیدکاظم شجاعی، رئیس وقت کمیسیون عمران شورای شهر اعلام کرد که میدان در هفتم آذرماه 1395 آماده بهره‌برداری خواهد بود.

1190 روز قبل: حسین موسوی، شهردار وقت سمنان ضمن این که اعلام کرد میدان در هفتم آذرماه 1395 به بهره‌برداری می‌رسد، گفت که هزینه تملکات برای احداث میدان 50 میلیارد ریال خواهد بود؛ اما این یک گزاره نادرست بود؛ بعدها کاشف به عمل آمد که هزینه تملکات به 130 میلیارد ریال رسیده است!

1183 روز قبل: اولین آغاز عملیات اجرایی احداث میدان!(عبارتی که خواندید، اشتباه نگارشی ندارد!)

عالی‌ترین مقام اجرایی استان، یعنی محمدرضا خباز، دست در دست حسین موسوی، کلنگ میدان را بر زمین زد! موسوی بار دیگر اعلام کرد که این پروژه تا هفتم آذرماه 1395 به بهره‌برداری می‌رسد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

1158 روز قبل: در حالی که حدود یک ماه از آغاز عملیات اجرایی احداث میدان گذشته بود و دو ماه هم تا وعده بهره‌برداری از میدان باقی‌مانده بود، روابط عمومی شهرداری سمنان در یک اقدام شیرین(!)، اطلاعیه‌ای منتشر کرد و به معماران و طراحان 5 روز فرصت داد تا طرح‌های معماری میدانی به وسعت 4500 مترمربع را در قالب مسابقه‌ای به شهرداری سمنان ارسال کنند! کاری با 5 روز فرصتِ نمادین و مسابقه و... نداریم؛ اقدام شهرداری نشان می‌داد که طرح میدان، پس از کلنگ‌زنی در حال تدوین بود!

جالب است بدانید که چه پیش از اجرا و چه حین اجرا، شهرداری سمنان اقدام به آنالیز ترافیکی محدوده میدان نکرده است. مطالعات علمی نشان می‌دهند که ظرفیت میدان تا سال 1402 اشباع خواهد شد و شاهد قفل‌شدگی در دو ناحیه تداخلی میدان خواهیم بود.

مسیرهای ورودی به میدان نیز از حداقل‌های استانداردهای آیین‌نامه‌ای مربوط به طرح هندسی میادین برخوردار نیستند! متأسفانه طی دو سال اخیر، شاهد یک مورد تصادف منجر به فوت یک کودک شش‌ماهه و چندین ورد تصادف جرحی و خسارتی بوده‌ایم؛ این تصادفات احتمالا پس از افتتاح میدان هم اتفاق خواهد افتاد.

میان‌نوشت یکم: در همین ایام، کارشناسانی بودند که تأکید می‌کردند احداث میدان، نه تنها گره ترافیکی این محدوده را باز نمی‌کند، بلکه اوضاع را بدتر هم خواهد کرد. آن‌ها می‌گفتند ظرف 6 سال آینده(که دوسالش گذشته است) اوضاع ترافیکی میدان دریادار به اوضاع ترافیکی میدان سعدی شباهت خواهد داشت.

از طرفی نقد دیگر کارشناسان این است که سمنان 40 تقاطع به شکل میدان دارد! آن‌ها می‌پرسیدند آیا مسئولان شهرداری با تقاطعی جز میدان آشنایی ندارند؟ گمان می‌رود که شهر سمنان نسبت به مساحت، رکورددار میدان در کشور باشد!

وقتی این دست اظهارات توسط رسانه‌ها به گوش مردم رسید، سوالات بسیاری در افکار عمومی مطرح شد؛ مثلا این که سودِ این میدان با این حجم از اشکالات به جیب چه کسانی می‌رود؟ این سوالی بود که خبرگزاری فارس، چندی قبل به آن پرداخت. رسانه‌ها همچنین نوشتند که فارغ از هزینه تملک، هزینه پیش‌بینی‌شده برای یادمان در زمان تصویب، بیش از 20 میلیارد ریال بوده است!

548 روز قبل: برای دومین‌بار؛ آغاز عملیات اجرایی میدان با حضور ناظم‌رضوی، شهردار جدید سمنان!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

جالب این که حتی صداوسیما هم در گزارش خود اشاره نکرد که عملیات اجرایی میدان قبلا یک‌بار آغاز شده بود! سایر رسانه‌ها هم همینطور!

میان‌نوشت دوم: پیش از این برخی از مالکان بناهایی که شهرداری تملکشان کرده بود، از شهرداری شکایت کرده بودند؛ کسی خبر دارد آن شکایت‌ها به کجا رسید؟

375 روز قبل: ناظم‌رضوی، شهردار سمنان اعلام کرد که میدان دریادار همتی به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. او همچنین گفت که این میدان منحصربفردترین میدان شهری در سمنان خواهد بود. این البته کم‌لطفی است! میدان دریادار منحصربفردترین میدان در استان و کشور است! کدام میدان را سراغ دارید که با این حجم از اشکالات، 15 میلیارد تومان از جیب شهروندان هزینه دربر داشته باشد؟

365 روز قبل: ناظم‌رضوی، شهردار سمنان ابراز امیدواری کرد که کار ساخت میدان تا پایان سال 1397 به پایان برسد.

میان‌نوشت سوم: یکی از لطیفه‌های جالب در این برهه این بود که ناظم‌رضوی، در یکی از مصاحبه‌های خود، آب‌راهه‌های منتهی به استخر تاریخی کدیور را به عنوان یک «مشکل» عنوان کرد! در حال صحبت از یک استخر تاریخی هستیم که ظاهرا شیخ علاءالدوله سمنانی طراح سیستم آن بوده و یونسکو بدش نمی‌آمد که این سیستم منحصربفرد آب‌رسانی را ثبت جهانی کند. برخی اساتید برجسته معماری، عنوان می‌کردند که حریم استخرهای تاریخی سمنان، حساب‌شده طراحی شده است؛ حریمی که حالا به واسطه احداث میدان به شدت خدشه‌دار شده است. برخی از اعضای شورای شهر سال‌ها قبل اعلام کرده بودند که احداث این میدان، می‌تواند مقدمه‌ای برای احداث خیابانی بزرگ تا محلات باشد! این مقدمه در واقع مقدمه نابودی باغات سمنان است!

364 روز قبل: یکی از اعضای شورای شهر اعلام کرد که میدان، هنوز فاقد مصوبه شورای ترافیک است! دقت کردید؟ با وجود دوبار آغاز عملیات اجرایی و کلنگ‌زنی و کار و تلاش شبانه‌روزی برای احداث یک میدان و صرف 150 میلیارد ریال، میدان هنوز مصوبه شورای ترافیک نداشت!

97 روز مانده به انتخابات: احمد همتی در بازدید از میدان دریادار همتی، ابراز امیدواری کرد که میدان همزمان با هفتم آذرماه، روز ملی نیروی دریایی، افتتاح شود. وی پیش‌تر اعلام کرده بود که میدان دریادار، یک میدان ملی است!(اگر تصور شما از پروژه‌های ملی دگرگون شد، به گیرنده‌های خود دست نزنید!) او همچنین گفته بود در هفتم آذرماه شاهد یک مراسم متفاوت خواهید بود!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

پی‌نوشت اول: مطابق مقررات راهنمایی و رانندگی عبور مورب یا قطری و تردد داخل میدان ممنوع است و بازدیدکنندگان از موزه و دیگر کاربری‌های تعریف‌شده برای میدان، قرار است با ساخت یک زیرگذر! از ضلع جنوب، وارد میدان شوند! همین‌قدر رویایی!

پی‌نوشت دوم: اگر بدانید که با صرف این همه هزینه، المان، برعکس جانمایی شده و باعث شده که کم‌ترین دید و استفاده بصری را داشته باشد، چه احساسی خواهید داشت؟ و باز اگر بدانید که کارشناسان قبلا تذکر داده بودند که مراقب جهت نصب المان باشید اما با این وجود المان اشتباه نصب شده، چه احساسی خواهید داشت؟

پی‌نوشت سوم: پروژه هنوز نیمه‌کاره است. آن‌چه که تحت عنوان «افتتاح» بیان می‌شود؛ مشابه آغاز عملیات اجرایی است که دوبار انجام شد و اگر جا داشت، باز هم عملیات اجرایی را آغاز می‌کردند! آیا شاهد افتتاح چندباره میدان هم خواهیم بود؟

پی‌نوشت چهارم: بگذارید در پایان یک‌بار دیگر مشخصات میدان را مرور کنیم:

عنوان پروژه: میدان ملی(!) دریادار همتی

اولین زمان آغاز پروژه: 1183 روز قبل

دومین زمان آغاز پروژه: 548 روز قبل

اعتبار ناقابل پروژه: 150 میلیارد ریال

آخرین وضعیت: تلاش برای افتتاح نیمه‌کاره

زمان افتتاح: 86 روز مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی

پی‌نوشت آخر: با 15 میلیارد تومان می‌توان چند فیلم فاخر ملی برای شهید والامقام دریادار همتی ساخت؟ آیا واقعا به دنبال زنده نگهداشتن نام و یاد شهید همتی هستیم؟

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

طرح اولیه میدان!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آن‌چه که می‌خواستند بسازند!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

و آن‌چه که در نهایت اجرا شد!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1550406
ارسال نظر
نظرات