شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 11:10 منتشر شده در مورخ: 1398/09/11 شناسه خبر: 1551613
گزارش دانا از واکنش ها به یک کمپین مشترک ضد امنیت ملی؛
انتقاد هنرمندان از سلبریتی ها در ماجرای کمپین "صدای آبان 98"
بعد از پیگیری های دانا در گفتگو با هنرمندان، برخی از آن ها به راه اندازی کمپین سلبریتی ها واکنش نشان دادند و این عمل سلبریتی ها را تقبیح کردند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انتقاد و اعتراض مردم به افزایش قیمت بنزین در اواخر آبان ماه 1398 به وجود آمد و برخی از آشوبگران کشته شدند.

در پی این ماجرا برخی از مردم برای اعتراض به گرانی و مشکلات فراوان معیشتی به خیابان ها آمدند اما به دلیل سوءاستفاده کردن برخی از اشرار، این مطالبه اجتماعی به خشونت کشیده شد و در نهایت نیز مردم با تجمع های گسترده در سراسر کشور مخالفت خود را با هرگونه اغتشاش و خسارت زدن به اموال عمومی اعلام کردند.

در همین رابطه بسیاری از سلبریتی ها و چهره های معروف کشورمان به این اتفاقات واکنش نشان داده و به جای اینکه علیه اشرار و برهم زنندگان اموال عمومی کمپین ایجاد کنند، پیام هایی را در صفحات شخصی خود منتشر کرده و به صورت کاملا هماهنگ یک پست با عکس و محتوای یکسان و با یک هشتگ مشخص را در صفحات شخصی خود به اشتراک گذاشتند و به دنبال آن نیز امضا جمع کردند.

 

این کمپین ادامه همان نامه ای است که سیاسیون جریان اصلاحات نوشتند

در این خصوص جواد شمقدری کارگردان و  رئیس اسبق سازمان سینمایی در خصوص این کمپین هنرمندان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت: سردمداران این ها در عرصه سیاسی هم همین حرف ها را زدند، حالا این ها هم دارند از آن ها تبعیت می کنند.

وی افزود: این کمپین ادامه همان نامه ای است که سیاسیون جریان اصلاحات نوشتند، این هنرمندان هم دارند همان کار را تکرار می کنند.

این کارگردان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که چرا برخی از هنرمندان لس آنجلس نشین معاند با این هنرمندان داخل کشور همصدا شده اند گفت: جبهه این هنرمندان با آن دسته از به اصطلاح هنرمندان خارج نشین یکی است، برخی فکر می کنند که این ها با ما همراه هستند، این فتنه ها باعث می شود که همه چیز رو شود؛ قطعا این حرکت هنرمندان اتاق فکری داشته است، اول سیاسیون و اساتید دانشگاهی و سیاسیون رسانه ای شروع می کنند و بعد هم این افرادی که به اشتباه به آن ها هنرمند می گویند.

جواد شمقدری در پایان گفت: راه انداختن این کمپین ها یک بازی است که شروع کرده اند، این افراد در فضای میدانی ناموفق بوده اند حالا به فضای رسانه ای و مجازی روی آورده اند؛ این فتنه ها می آیند تا غربالگری کنند و ان شاءالله مشکلات حل می شوند.

 

این گونه کمپین ها به ناملایمات جامعه دامن می زند

امید زندگانی بازیگر و مجری تلویزیون نیز در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت: من دایره سیاسی وسیعی ندارم فقط می دانم من هم مثل جامعه ای که در آن زندگی می کنم که مردم در آن از مشکلات اقتصادی رنج می برند، من هم از این وضعیت اقتصادی به شدت رنج می برم، من هم به شدت مخالف این سیاست گزاری اقتصادی هستم اما مخالف این هستم که این گونه پست هایی را در صفحه شخصی ام منتشر کنم، این راه حل نیست و به نظر می رسد این افراد هم خیلی به دنبال راه حل نیستند، به نظر می رسد با این شرایط و با این اتفاقات به راه سالم و صالحی کشیده نمی شویم و فقط می توان گفت به یک سری ناملایمات در جامعه بیشتر دامن می زنیم، درست است که مشکلاتی وجود دارد اما این گونه حل نمی شود.

 

ایران اگر سیاه است تو سپیدش کن؛ شما که عاشق کلید بودی احتمالاً اکنون فهمیده‌ای سوراخ کلید کجا بود

پس از آن کارن همایونفر آهنگساز سینمای کشورمان نیز به این بیانیه سلبریتی ها واکنش نشان داد و در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت:

«1 ــ ابتدا از تمام همکاران سینمایی و موسیقی‌ام عذرخواهی می‌کنم. عکس هم تزئینی است و هیچ مناسبتی ندارد!

2 ــ بیانیه آبان را امضا نکردم. برای اعتراض نیازی برای لابه‌لای جمع قاطی شدن ندارم. از این بیانیه‌ها هزار‌تا دیده‌ام مخصوصاً دم انتخابات.

3 ــ الحمدلله مسائل مالیاتی حل شد و بده‌بستان و زور‌آزمایی فرهنگ و قدرت به سرانجام رسید، خدا را شکر. ما که درآمدی نداشتیم حاضر بودیم مالیات هم بدهیم در سال مگر چقدر درآمد داریم کل در‌آمد یک سال من اندازه‌ یک شب دورهمی‌تان نمی‌شود. خوش به حال دوستانی که برای هر کار دستمزدشان چند میلیارد است، خدا بیشتر کند، ان‌شاءالله!

4 ــ البته که روزگار سیاه است و همه غمگین، فقط سؤال این است تمام این مدت که پست‌ها و استوری‌ها به تبلیغات و جشن تولد و آلودگی هوا گذشت حالا که خود تلویزیون و همه شروع به اعتراض کردند ناگهان آبان سیاه ایران مد شد؟ چرا ایران را سیاه می‌کنیم؟ سیاه خود ماییم، سیاه‌کار خود ماییم. دولت‌ها می‌روند و می‌آیند چیزی که عوض نمی‌شود حال مردم است. خدا را شکر شخصاً تا به حال به کسی رأی ندادم. آنها که دادند و خود را هم جر دادند الآن بیانیه می‌نویسند؟! عجباً. عزیز، سیاه‌کار خود ماییم.

5 ــ در صفحه‌ات اعتراض می‌کنی اما یک و نیم میلیارد دستمزد برای ده روز می‌گیری و الآن هم از دست شوخی زشت شهروند البرزی با کودکی که در سطل زباله انداختند گله می‌کنی؟ الآن آن شهروند را دستگیر کردند احتمالاً کارش با کرام الکاتبین است، نمی‌خواهید کمپین برای آزادی‌اش ترتیب دهید؟

هموطن عزیزم، سیاه خود ماییم، سیاه‌کار خود ماییم که در زندگی روزمره در رفتار اجتماعی، در حفظ حق شهروندی دیگران یک لحظه هم با خودمان روراست نیستیم. این اعتراضات و بیانیه‌های ظاهری و عوام‌فریب لیاقت خودمان است.

اعتراض مدنی مختص جوامع مدنی‌ است. اعتراض مدنی در توتالیتاریزم یعنی بده‌بستان که در غیر این‌صورت اصلاً اجازه نخواهند داد نفس بکشی.

دوست عزیزی که همزمان هم با ایران اینترنشنال و «من‌و تو» مصاحبه می‌کنی بعدش هم با تلویزیون داخل، دوازده میلیارد با شهرداری قرارداد می‌بندی، حق نداری بیانیه در مورد مردم بدهی.

ایران اگر سیاه است تو سپیدش کن. شما که عاشق کلید بودی احتمالاً اکنون فهمیده‌ای سوراخ کلید کجا بود. دقیقاً کجا بود؟

ایران اگر سراسر سیاه و ویران شود باز مردم اینجا هستند شما که پاسپورتت آماده‌ است برو. اینجا هوا هم نباشد من خفگی را با جان می‌پذیرم.

جداگانه می‌نویسم بی هیچ همراهی که اگر گناهی، جرمی مرتکب شده‌ام خدای نکرده شخص دیگری با من مجازات نشود.»

 

سینما , سینمای ایران , موسیقی , فیلم سینمایی به وقت شام ,

کامبیز دیرباز؛ یک بازیگر یک تابعیتی و عاشق وطن

کامبیز دیرباز بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون نیز به این بیانیه سلبریتی ها واکنش نشان داد و در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت:

ما مردم ایران به دنبال جستجوی آرامش در زندگی هستیم و هرگز طرفدار اغتشاش و آشوب نبودیم و نیستیم.

ضمن محکوم کردن تمامی حرکاتی که منجر به تخریب اموال عمومی شد، همچنان خواهان حقوق مدنی خویش از روش های قانونی هستیم.

دولت محترم ایران لطفا به داد مردم برسید گرانی بنزین به شدت در معیشت بسیاری از خانواده ها تاثیر منفی گذاشته است.

به امید ایرانی آباد

کامبیز دیرباز

یک بازیگر یک تابعیتی و عاشق وطن

 

 

آقای رئیس جمهور اگر احساس مسئولیت میکنید، دیگر شب زود نخوابید که صبح شده و شوک شوید

پرویز پرستویی دیگر بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان نیز در پستی به این بیانیه سلبریتی ها واکنش نشان داد و در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت:


آبان سخت و تلخی بود
آبانی که مردم را غمزده کرد
اموال مردم به سرقت رفت
خانه هایشان به آتش کشیده شد
و مهم تر از همه لکه های خون مردم بر کف خیابان ها جا ماند
و چه خانواده هایی که، داغدار شدند
ناله کودکی که با گریه میگفت
پدرم، دلم برایت تنگ شده
چرا نمیای باهم بازی کنیم
مردمی که ازکسب خود ، روزی حلال سر سفره خانواده شان میبردند از دست دادند
فقط به خاطر اینکه رئیس جمهور وقتمان
با خنده پشت تریبون میگفت :
من هم مثل مردم شب خوابیدم و صبح بیدار شدم ،شنیدم بنزین گران شد!
مردم اولین بار نیست که با گرانی آشنا میشوند.
مردم طعم گرانی و تورم و تحریم را سالهاست
چشیده اندو تحمل کردند.
ولی هیچوقت اینگونه شوک نشده بودند.
الان مهم جان و روح مردم است که آسیب دیده
خون مردم ریخته شده چه مردم عادی و چه
ضابطین ،همه هموطنان ما هستند
همه خانواده هایشان ،کودکانشان چشم انتظارند.
دراین میان فقط به نفع اوباشان و جانیان شد،که اموال مردم زحمتکش را غارت کردند و سرخوشند.
آقای رئیس جمهور اگر احساس مسئولیت میکنید،دیگرشب زود نخوابید که صبح شده و شوک شوید .
که بنزین گران شده و چقدر خون مردم بیگناه ریخته شده،
تسلیت به همه کسانی که عزیزانشان را ازدست داده اند
به امید روزهای خوش و آرامش برای ملت همیشه سرفراز ایران

 

 

 

رفتار سیاسی اغلب اهل فرهنگ و هنر این سرزمین از سرِ منفعت طلبی‌ است

یغما گلرویی شاعر و ترانه سرای کشورمان نیز در پستی به این بیانیه سلبریتی ها واکنش نشان داد و در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت:

چند سالی‌ست با خود عهد کرده‌ام پای هیچ بیانیه و نامه سرگشاده‌ای امضا نگذارم. نه از سرِ مخالفخوانی، به این خاطر که آموخته‌ام رفتار سیاسی اغلب اهل فرهنگ و هنر این سرزمین از سرِ منفعت طلبی‌ست و اکثریت در جوامعی مثل جامعه ما اشتباه می‌کند، یا بهتر است بنویسم ساده به اشتباه می‌افتد. از تکرارِ "تَکرار می‌کنم"های آن زبان به کامِ عافیت کشیده‌ی امروز، تا "تا هزار و چهارصد با روحانی" و از نیمه راه برنگشتگان راهّ غلط که بسیاری هوادارانشان را پای صندوق رای بردند و حالا زیر فشار مخاطب می‌کوشند با انتشار همآهنگ یک متن شعاری فاقد مخاطب که پیدا نیست به چه کسی و با توقع چه پاسخی نوشته شده گندِ آن را بپوشانند و بعید نیست مدتی بعد مثل پستهای انتخابات دلیتش کنند و یک اسکرین شات از اقدام متهورانه اجتماعیشان برای خود نگه دارند غافل از این که روزگار اسکرینشات های خودش را می‌گیرد و عام اگر فراموشکار و دنباله‌رو باشد، باز عده‌ای از خاطر نمی‌برند. چند سال پیش که بازار سیاسیکاری و روحانیپرستی داغ بود وقتی به آن واکنش نشان دادم از طرف بسیاری از مخاطبین و اهل هنر بنفشپوش مورد هجمه و ناسزا قرار گرفتم و بایکوت شدم. همانها که تا دیروز رفیق می‌نمودند به دشمن بدل شدند. حالا که رییس جمهور منتخبشان فرمایش کرده تا صبح گران شدن بنزین از آن خبر نداشته واکنشی نشان نمی‌دهند چون نمی‌توانند پستهای انتخاباتی خود را توجیه کنند. اگر بگویند کاندیدای اصلحمان را نمی‌شناختیم مخاطب می‌پرسد پس چرا ما را به رای تشویق می‌کردید، اگر بگویند رییس جمهور کاره‌ای نیست باز مخاطبِ به هوایشان رای داده یقه‌شان را می‌گیرد. پس همان بِه که یک متن جانگدازِ در باب این که "فریادهای در گلو مانده در تاریخ ماندگار می شوند" منتشر کنند و بروند پی همان عکس سلفی با همبرگر و دورهمی با ناناز و جی جی... نه دوستان عزیز! تاریخ و تاریخ نویسانش کثیف تر از آن است که این چیزها را ماندگار کند و اصلا این ماندگاری چه دردی از کسی دوا می کند. راقم این سطور موافق آتش زدن بانکها و تخریب اموال عمومی نیست و باور دارد نوجوانان بی‌گناهانی در این اتفاقات جان خود را از دست داده‌اند که نه قصد و نه توان اعمال خشونت آمیز را داشته‌اند. گوش کسی هم بدهکار این "به کدامین گناهها" نیست. فهمیدن و فهماندن همین کمترین کاریست که می‌توانیم انجام داد البته اگر پیکسپارتیها و اکران فلان تیاتر و فیلم مجالی بدهد. این ها را نوشتم تا جواب دوستانی که مرا به امضای آن نامه دعوت می‌کنند را داده باشم و بگویم اینجا کسی‌ست که می‌ترسد، می‌لرزد و می داند ما همه با هم نیستیم.

 

انتهای پیام/

 

 

https://dana.ir/1551613
ارسال نظر
نظرات