شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:31 منتشر شده در مورخ: 1398/09/12 شناسه خبر: 1551946
در پی نامه صالحی به وزیر اقتصاد:
احتمال لغو معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها شدت گرفت
معاون حقوقی وزیر ارشاد ضمن تشریح موضع وزارت ارشاد درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌‌ها گفت: در جلسه‌ای که به خواست وزیر ارشاد در سازمان مالیاتی برگزار می‌شود،‌ درباره عدم بهره‌مندی سلبریتی‌ها با درآمد بالا از معافیت مالیاتی تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی روزهای گذشته خبر معافیت مالیاتی سلبریتی ها به یکی از جنجالی ترین خبرها تبدیل شد؛ محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها ضمن حمایت از تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها گفت: «بخشی که باید از معافیت مالیاتی مستثنا شده یا تقلیل پیدا کند، بخش فرهنگ و هنر نیست، حتی ما باید اگر می‌توانیم در این رابطه مالیات منفی هم داشته باشیم. یعنی مساعدت‌هایی را به عنوان «یارانه» پرداخت کنیم، نه اینکه از این بخش حساس و ارزشمند فرهنگ و هنر، بخواهیم مالیات بگیریم. به همین دلیل دولت مخالف حذف معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر است.»

در همین راستا برخی از هنرمندان سکوت کرده و تعداد محدودی دیگر برای نمایش همراهی با مردم اعلام کردند که این معافیت مالیاتی را قبول نخواهند کرد.

علی‌اصغر کاراندیش، معاون حقوقی و پارلمانی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مشخص نشدن تکملیف معافیت مالیاتی اهل فرهنگ در قانون مالیات‌های مستقیم سال آینده‌، پس از 10 روز از نامه‌نگاری وزیر فرهنگ گفت: هنوز پاسخ مکتوب یا غیر مکتوبی به خواسته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ابقای معافیت مالیاتی اهل فرهنگ داده نشده است.

وی با اشاره به دستور نوبخت برای باقی‌ماندن 100 درصدی معافیت مالیاتی اهل فرهنگ در لایحه بودجه 99 گفت:‌ اگر در پیش‌نویس قانون مالیات‌های مستقیم این معافیت درج نشود و این قانون در دولت تصویب و به تصویب مجلس نیز برسد،‌ لازم‌الاجراست و کاری نمی‌توان کرد.:

کاراندیش همچنین در پاسخ به انتقادات چند روز اخیر مبنی بر معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها و بازیگران با دستمزدهای میلیونی توضیح داد:‌ من شب گذشته در گفت‌وگویی با برنامه 20:30 در این‌باره مواردی را مطرح کردم، اما عجالتاً باید بگویم که ما 273 نوع فعالیت را که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارند، از پرداخت مالیات معاف کرده‌ایم. در این بازه فعالیت‌های قرآنی، فرهنگی، رسانه‌ای، دیجیتالی، هنری، سینمایی، خوانندگی و بازیگری هم گنجانده شده است. عده‌ای مطرح می‌کنند، سلبریتی‌ها درآمد بالا دارند، چرا معاف‌اند؟

وی ادامه داد:‌ اما نکته‌ای که وجود دارد،‌  این است که در بین بازیگران و خوانندگان تعداد بسیار اندکی هستند که دستمزدهای بالایی می‌گیرند و کار زیاد در سال انجام می‌دهند، اما عمده و اکثریت قریب به اتفاق درآمد آنچنانی ندارند، اگر قرار باشد که ما این دو قشر را بخواهیم از مالیات معاف کنیم،‌ باز هم عدالت برقرار نشده است. 

کاراندیش تصریح کرد:‌ موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص است. ما در نظر داریم که به یک بررسی بپردازیم  و بگوییم کسانی که در سال از سقف مشخصی بیشتر درآمد دارند‌، از این معافیت بهره‌مند نمی‌شوند‌. از آنجایی که تمامی معاف‌شدگان در موعد مقرر باید اظهارنامه مالیاتی خود را پرکنند‌، این قابل کنترل است و می‌توان درآمدها را مشخص کرد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد گفت:‌ ما نمی‌توانیم به خاطر تعدادی از سلبریتی‌ها تمامی جامعه بازیگران و خوانندگان را که ممکن است در سال حتی یک کنسرت برگزار نکنند یا یک فیلم بازی نکنند‌، معاف کنیم.

وی یادآور شد:‌ ما حدود 10 روز پیش در نامه‌ای به وزیر صنعت و معدن خواستار برگزاری جلسه‌ای با سازمان امور مالیاتی شده‌ایم. تاریخ برگزاری این جلسه هنوز تعیین نشده است‌. در این جلسه قطعاً درباره عدم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها با درآمدهای بالا صحبت خواهیم کرد،‌ موضع وزیر ارشاد این است که بازیگران و خوانندگان با درآمد بالا از معافیت بهره‌مند نشوند.

در شرایطی که بسیاری از معافیت های مالیاتی در بودجه سال 99 حذف شده است باید منتظر ماند و دید تصمیم نهایی برای سلبریتی های میلیاردر چه خواهد بود؟

انتهای پیام/

https://dana.ir/1551946
ارسال نظر
نظرات