شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:22 منتشر شده در مورخ: 1398/09/13 شناسه خبر: 1552162
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عنوان کرد؛
حذف استعلامات غیرضروری برای واحدهای دامی و گلخانه‌ای
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از استقبال بخش خصوصی از راه اندازی واحدهای گلخانه ای در استان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: تا سال گذشته برای راه اندازی واحدهای گلخانه ای و دامی می بایست استعلامات متعددی اخذ می شد که صدور مجوز برای متقاضیان راه اندازی این واحدها زمان بر بود و شاید متقاضی از نیمه راه نیز منصرف می شد.

یوسفی اعلام کرد: با هماهنگی انجام شده همچنین ابلاغیه جهاد کشاورزی، حذف استعلامات غیرضروری برای راه اندازی واحدهای گلخانه ای و دامی ابلاغ شده است.

وی گفت: در حال حاضر صدور مجوز برای راه اندازی واحدهای گلخانه ای منوط به داشتن زمین و اخذ پروانه چاه آب و یا حق آبه قنات و رودخانه است که باید به تایید جهاد کشاورزی برسد تا سازمان نظام مهندپسی کشاورزی استان مجوز راه اندازی واحد گلخانه را صادر کند.

وی افزود: متقاضی برای راه اندزای واحد گلخانه در اراضی دولتی فاقد منبع آب باید حتما منبع تامین آب را داشته باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: حذف استعلامات غیرضروری اشاره شده در راستای حمایت از رونق تولید و جذب سرمایه گذاران است.

افزون بر این، وی به مجوز های بی نام نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته زمین های دولتی در اختیار جهاد کشاورز ی استان، برای اجرای برخی از طرح های کشاورزی اختصاص یافته بود که به علل مختلفی در بخشی از این اراضی طرح ها اجرایی نشدند.

وی افزود: این زمین ها استرداد شدند و برای آنها مجوزهایی در قالب مجوزهای بی نام آماده سازی شده اند که اطلاعات آنها برای معرفی به سرمایه گذاران در سامانه مرکز خدمات سرمایه گذاری استان همچین سایت جهاد کشاوری استان بارگذاری شده است.

یوسفی خاطر نشان کرد: در سال جاری برخی از این اراضی استرداد شده در قالب مجوزهای بی نام به متقاضیان سرمایه گذاری واگذرا شدند.

استقبال بخش خصوصی در راه اندازی واحدهای گلخانه ای در استان

عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود از رشد صنعت گلخانه درای در استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون به مساحت 28 هکتار مجوز احداث گلخانه در سطح استان صادر شده که 19 هکتار آن آماده بهره برداری شده است.

یوسفی یادآور شد: در شهرستان شیروان 100 هکتار زمین برای احداث گلخانه به موسسه ملل واگذار شده همچنین در دو منطقه بیگان و دوین شهرستان شیروان مجوز اختصاص 50 هکتار زمین دولتی به بخش خصوصی در قالب شرکت شهرک های کشاورزی صادر شده است.

وی خاطر نشان کرد: طی سالهای گذشته در شهرستان مانه و سملقان احداث یک مجتمع گلخانه ی در سه فاز آغاز شد که دو فاز آن به بهره برداری رسید و فاز سوم آن در مرحله واگذرای به بخش خصوصی است همچنین در شهرستان اسفراین نیز احداث مجتمع گلخانه ای کشت و صنعت کلید خورده است .

صادرات 10 هزار تن پیاز از استان

عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی درباره صادرات محصولات کشاورزی از استان به بازارهای هدف اعلام کرد: در این زمینه در سال جاری با موسسه اقتصادی آستان قدس کشور تفاهم نامه ای منعقد شد که در مرحله نخست 10 هزار تن پیاز استان برای صادرات در اختیار این شرکت قرار گرفت.

قیمت کودهای پتاسه و فسفاته با قیمت گذشته بازگشتند

عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی درباره گلایه کشاورزان از افزایش قیمت کودهای شیمیایی نیز بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا به کنون 23 هزار تن کود شیمیایی (اوره، فسفاته، پتاسه) تامین و در میان کشاورزان استان توزیع شده است.

در عین حال، یوسفی عنوان کرد: قبل از اجرای طرح بنزین(24 آبان ماه) دولت مصوب کرده بود که قیمت کود اوره تا 30 درصدافزایش پیدا کند که اجرایی شد.

وی افزود: دو روز قبل از طرح افزایش قیمت بنزین، دولت افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه را نیز مصوب کرده بود اما به طور رسمی ابلاغ نکرده بود که پس از اجرای طرح بنزین اعلام شد، در همین راستا، اعتراضات زیادی نسبت به آن به وجود آمد و دولت مصوبه افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه را لغو کرد و به قیمت گذشته بازگرداند.

راه اندازی بازارهای محلی فروش محصولات کشاورزی در استان

عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین در ادامه از راه اندازی بازارهای محلی عرضه و فروش محصولات کشاورزی و صنایع دستی در سطح شهرهای استانی خبر داد . گفت: این بازارهای محلی در مسیر عبور مسافران و گردشگران راه اندزای خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: طرح راه اندزای این بازارهای محلی به استانداری ارائه شده است که منتظر پاسخ استانداری هستیم.

یوسفی افزود : برای راه اندازی این بازارهای محلی، شهرداری ها و سازمان صمت استان باید مشارکت داشته باشند.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1552162
ارسال نظر
نظرات